Literu za prózu převzal Marek Šindelka za knihu Únava materiálu.

Literu za prózu převzal Marek Šindelka za knihu Únava materiálu. | foto: ČTK

Magnesii Literu za prózu má Marek Šindelka. Knihou roku je Jezero

  • 14
Šestnáctý ročník knižních cen Magnesia Litera zná své vítěze. Knihou roku se stal mrazivý román Biancy Bellové Jezero, který vydalo nakladatelství Host. V kategorii Litera za prózu uspěl spisovatel Marek Šindelka. Jedná se o jeho druhé ocenění. Získal jej už v roce 2011 za román Zůstaňte s námi.

„Bianca Bellová zasazuje příběh chlapce Namiho, který pátrá po své matce, do exotického prostředí připomínajícího vysychající Aralské jezero. Nedělá to však účelově, aby své knize dodala na zajímavosti. Namiho příběh podmínky tohoto neutěšeného, zapomenutého místa ztělesňuje, vyrůstá z toxického bahna vysychajícího jezera, z opuštěných baráků obsazených posledními zoufalci a ruskými vojáky,“ odůvodnila porota své rozhodnutí Jezero (recenze zde) nominovat.

V případě Marka Šindelky pak porotci ocenili autorovu schopnost v Únavě materiálu přimět čtenáře vctítit se do obětí uprchlické krize. „Je to strhující, empatické gesto, v němž se Evropa proměňuje z vysněného Ráje v nehostinné, nevraživé místo. Gesto, které nás konfrontuje s naším pohodlím,“ píší (jak ho ke knize inspiroval ostavený kamion plný mrtvých uprchlíků, čtěte zde).

Literu za poezii si tentokrát odnesl Milan Ohnisko se svou sbírkou Světlo v ráně. V titulech pro děti a mládež uspělo originální dílo Tomáše Kočinského a Barbory Klárové Překlep a Škraloup.

Objevem roku se stal Ondřej Nezbeda s románem Průvodce smrtelníka, který se vyrovnává s tabuizovaným tématem smrti a umírání. „Při líčení vlastních zážitků a příběhů praxe z nemocnic i hospiců i při vedení rozhovorů s umírajícími i jejich blízkými (nebo s lidmi pečujících profesí) užívá spolehlivě klidný způsob sdělování, který je nesporným znamením kvality a zvládnutí tématu. Je zřetelné, že se do knihy nevešlo vše, co dnes Ondřej Nezbeda o věci ví. Přesto působí kniha uceleně a vyváženě, vlastně i mírně optimisticky,“ stojí v popisech nominací.

Nakladatelství Jota a autorovi Adamu Chroustovi přineslo Literu obsáhlé dílo o jedné z největších českých cestovatelských legend - Miloslavu Stinglovi. V obnovené kategorii Litera za publicistiku uspělo dílo BRNOX, které se zabývá sociálně vyloučenou lokalitou přezdívanou Bronx v Brně.

Brno pak zabodovalo i v kategorii Magnesia Blog roku. Literu totiž získala anonymní skupina blogerů přezdívající se KKRD Boys, která provozuje stránku Blrblanina. Ta vypráví za použití směsice hantecu a dalšího argotu o historkách z brněnských nevěstinců, privátů či hospod. Autoři získají padesát tisíc korun na knižní vydání blogových zápisků.

Výsledky dalších kategorií najdete v tabulce níže. Celým večerem provedlo moderátorské duo Daniela Písařovicová a Jiří Havelka. Ceremoniál živě vysílala Česká televize na kanálu ČT art. V loňském roce se Knihou roku staly Točité věty od Daniely Hodrové, Literu za prózu si odnesla Anna Bolavá.

Magnesia Litera 2017

Knižní ceny

Kniha roku
Bianca Bellová: Jezero (Host)

Litera za prózu
Marek Šindelka: Únava materiálu (Odeon)

Litera za poezii
Milan Ohnisko: Světlo v ráně (Druhé město)

Litera za knihu pro děti a mládež
Tomáš Končinský, Barbora Klárová: Překlep a Škraloup (Albatros)

Litera za naučnou literaturu
Petr Roubal: Československé spartakiády (Academia)

Litera za nakladatelský čin
Adam Chroust: Miloslav Stingl – Biografie cestovatelské legendy (Jota)

Litera za překladovou knihu
Sara Baume: Jasno lepo podstín zhyna (z angličtiny přeložila Alice Hyrmanová McElveen, Odeon)

Litera za publicistiku
Kateřina Šedá: Brnox (Kateřina Šedá)

DILIA Litera pro objev roku
Ondřej Nezbeda: Průvodce smrtelníka (Paseka)

Kosmas Cena čtenářů
Markéta Zahradníková, Zbygniew Czendlik: Postel hospoda kostel (Argo)

Magnesia Blog roku
KKRD Boys: Brblanina