Autor Knihy roku Martin Reiner se svojí cenou

Autor Knihy roku Martin Reiner se svojí cenou | foto: ČTK

Magnesia Litera v řadě případů udělala z vítězných knih bestsellery

  • 1
Magnesia Litera patří mezi poslední ceny, které se rok co rok na české kulturní scéně udělují. Ale pouze časově. Pokud bychom měli mluvit o významu pro obor, který zastupují, patří naopak mezi první. Tedy nejdůležitější. Její dopad je totiž měřitelný: generuje bestsellery.

Mnohým výročním oceněním ve sledovaných oborech, samozřejmě zejména ve filmu a populární hudbě, neboť ty na sebe nabalují největší množství publika, bývá věnována obrovský mediální pozornost před, během i po udělování. Faktický význam vítězství je ovšem značně diskutabilní.

Magnesia Litera je však zcela jiný případ. Je schopna svému vítězi zajistit – i mimo finanční ohodnocení některých kategorií – celkem nezanedbatelný příjem, „kšefty“ v podobě nabídek k dalšímu publikování nebo zvaní na autorská čtení, ba i jistou mediální pozornost.

A když hlavní ocenění Kniha roku získá spisovatel „amatér“, tedy člověk s občanským povoláním (což je ostatně v Česku drtivá většina spisovatelů), za obzvlášť příznivé souhry okolností z něj cena může udělat „profesionála“. I kdyby ne na zbytek života, s vstupní injekcí, tedy šekem za Knihu roku, se o to může alespoň pokusit.

Pavel Mandys s někdejší několikanásobnou moderátorkou Magnesie Litery Annou Geislerovou

Zájem čtenářů o oceněné tituly se zvyšuje obvykle skokově a velmi často skutečně zásadně. Zakladatel Magnesie Litery, literární publicista Pavel Mandys uvádí jako příklady: „Shodně kolem dvaceti tisíc výtisků se prodalo knih Zmizet od Petry Soukupové a Zeptej se táty od Jana Balabána.“

Vysvětluje ale rozdíly: „Zatímco Balabánova kniha se relativně dobře prodávala už předtím, nárůst u Zmizet zcela zjevně souvisel s titulem Kniha roku. Před vyhlášením výsledků se prodalo pouze 2 500 výtisků, pak za půl roku dalších 10 000. A z neznámé mladé autorky je dnes literární hvězda, jejíž čtvrtá kniha Pod sněhem momentálně už tři týdny vládne žebříčku českých bestsellerů.“

A jak vidí Mandys aktuální ročník? „Letos mi v nominacích chybělo hlavně Tsunami blues od Markéty Pilátové. Ale zase jsem prozaické porotě vděčný, že objevila nová jména, která jsme v nominacích ještě nikdy neměli. Tak ostatně postupují porotci literárních cen po celém světě – dávají přednost méně známým autorům před těmi zavedenými.“

Předávání cen Magnesia Litera. (14. dubna 2015): Martin Reiner

Knihou loňského roku se před pár dny stal román Martina Reinera Básník, pojednávající o osudech básníka Ivana Blatného. Recenzi najdete zde. Reiner samozřejmě není na literární scéně nováčkem, byť je známější jako nakladatel, dříve majitel „značky“ Petrov, nyní Druhé město. A až na drobné výjimky výhradní nakladatel Michala Viewegha. Takže muž, kterého jen tak něco ve světě literatury neporazí.

„Jestli od vítězství něco očekávám? Osobně vůbec nic. Ale na základě vlastní nakladatelské zkušenosti vím, že se pravděpodobně zvýší prodej vítězné knihy,“ říká Reiner. Přepočteno na výtisky, dosud se jich prodalo asi šest tisíc a těsně před vyhlášením Magnesie Litery nakladatelství Torst udělalo dotisk 1 500 kusů. Je nanejvýš pravděpodobné, že na všechny už jsou na českých poličkách připravena místa.

Které knihy získaly ocenění?

Kniha roku: Básník

Litera za prózu: Mlýn na mumie

Litera za poezii: Týdny

Litera literaturu faktu: Heřman Jakub Černín. Na cestě za Alpy a Pyreneje I. a II. díl

Litera za překladovou knihu: Jen jestli si nevymejšlíš

Litera za nakladatelský čin: Akademický atlas českých dějin

Litera za knihu pro děti: Proč obrazy nepotřebují názvy

DILIA Litera pro objev roku: Pálenka

Kosmas cena čtenářů: Lumpové a beránci