Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Koženou čeká happening na školách i bájný Odysseus v Paříži

  18:55aktualizováno  18:55
Mezzosopranistka Magdalena Kožená je v těchto dnech na turné po Spojených státech, doma se už ale rozbíhá činnost Nadačního fondu nesoucího její jméno. Má podpořit naše umělecké školství.

Pěvkyně Magdalena Kožená | foto: Archiv MF DNES

Kožená fond založila, aby upozornila na systém zdejších základních uměleckých škol. V Česku funguje 488 těchto zařízení, na nichž studuje téměř čtvrt milionu žáků. „Základní umělecké školy tvoří kořeny naší kulturnosti, naší lásky k umění. Ve světovém měřítku jsou zcela unikátním vzdělávacím systémem, který je třeba hýčkat, rozvíjet a podporovat,“ zdůrazňuje Kožená. Instituce, pod něž zušky spadají, by si tak podle ní měly uvědomit jejich význam a důležitost.

První velkou akcí, kterou Nadační fond Magdaleny Kožené uspořádá, bude happening nazvaný ZUŠ Open. Propukne 30. května příštího roku po celé republice, a to zvláště mimo klasické školní budovy, ať už na na náměstích, v ulicích, v kulturních domech, kostelech a dalších veřejných místech. Tam všude se bude hrát, zpívat, tančit, hrát divadlo i prezentovat výtvarné umění. Hlavními protagonisty všech akcí mají být samotní žáci a celé soubory základních uměleckých škol. Zapojit se mohou všechny zušky v republice, podat přihlášku je však nutno nejpozději do 1. listopadu na webových stránkách www.zusopen.cz. Sama Kožená slibuje, že v rámci svých časových možností vybrané projekty osobně navštíví.

Zazpívá opět s Villazónem

Než se stala světoznámou pěvkyní, i Kožená jako dítě chodila do jedné z mnoha - tehdy ještě - lidových škol umění, konkrétně v rodném Brně, kde se učila hrát na klavír. A k českému prostředí se stále hlásí, třebaže již léta žije v Berlíně se svým manželem, britským dirigentem Sirem Simonem Rattlem a třemi dětmi.

Rattle v těchto dnech diriguje v Metropolitní opeře Wagnerova Tristana a Isoldu a Kožená mezitím podniká turné po amerických městech. Tak třeba ve čtvrtek zazpívá ve Filadelfii za klavírního doprovodu Malcolma Martineaua písně Dvořáka, Wolfa, Strausse, Faurého a Schönberga. Stejný program zopakuje i v sobotu v Atlantě.

Po návratu do Evropy ji čekají projekty barokní hudby. V listopadu bude zpívat v Londýně a Bruselu titulní roli ve Vivaldiho oratoriu Juditha triumphans za doprovodu Venice Baroque Orchestra. Příští rok mimo jiné ztvární v pařížském Théâtre des Champs-Élysées roli Penelopy v Monteverdiho opeře Odysseův návrat do vlasti. Hrdinného Odyssea, na jehož návrat Penelope vytrvale čeká, si zahraje Rolando Villazón. S proslulým mexickým tenoristou se Kožená naposledy potkala letos v květnu v Berlíně, kde společně vystupovali v opeře Bohuslava Martinů Juliette.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Brooklynští Grizzly Bear se probrali ze zimního spánku a nabarvili trosky

Newyorská kapela Grizzly Bear vystoupí poprvé v České republice

Poprvé se u nás objeví kapela Grizzly Bear. Parta z newyorského Brooklynu, která kombinuje rock s vokálním harmoniemi,...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Raritní Bob Dylan odhaluje svou pouť od kytary ke kapele

Bob Dylan ve 2. polovině 60. let (z knihy Kdo je ten chlap?)

Vyloženě rané nahrávky z newyorských hospod i šokující vystoupení na festivalu v Newportu, kdy se písničkář vybavil i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz