Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Madonna vyplodila svůdnou diskotékovou zábavu

  10:15aktualizováno  10:15
Hard Candy je Madonnino jedenácté řadové album a opět se jí na něm podařilo skvěle "utajit", že jí letos bude padesát. Pořád drží prst na tepu doby a umí to zaonačit tak, aby to nebylo směšné.

Madonna - obal alba Hard Candy | foto: Warner Music

Madonna má v hlavě pořád všechno dobře srovnané a promyšlené do posledního detailu, takže i při poslechu její novinky k ní cítíte veliký respekt. Hard Candy plynule navazuje na desky z její pozdní kariéry od Music výš – je taneční, je sexy, je současné.

Novinkou a vlastně i trochu zklamáním je však to, že slevila ze svého objevitelství. Na Madonně bylo vždy sympatické, že se nebála vyhmátnout talenty z alternativní scény a uvést je díky vzájemné spolupráci do pop music. To byl případ producentů Williama Orbita, Mirwaise i Stuarta Price.

Jiná věc je, že většinou je taky vyšťavila ve svůj prospěch a posléze odhodila, ale o to teď nejde. Jde o to, že se nebála pracovat s novými lidmi a hledat s nimi nové cesty pro mainstream.

To v případě Hard Candy Madonna už neriskovala, ba co víc – oslovila ke spolupráci největší drtiče současných hitparád Timbalanda a jeho parťáka Danju, Justina Timberlakea,  Pharrella Williamse a jeho The Neptunes. Tedy elitní jednotku, která už posloužila mnoha zpěvačkám před Madonnou – od Nelly, přes Britney až po Gwen.

Těžko říct, jestli je Madonna prostě jen jejich fanynka nebo – a to je, jak ji tak za ty roky známe, spíš pravděpodobnější – už ji přestalo bavit, že její poslední desky se chytaly spíš v Evropě, a rozhodla se na jistotu zaměřit na americký trh. Zatím se neví, jak to dopadne v číslech, nicméně hudebně to spojení zajiskřilo a ukázalo se jako funkční.

Hard Candy totiž je dobrá deska, která s vkusem a nadhledem kombinuje současný "urban" zvuk s osmdesátkovým discem, které sama Madonna pomáhala spoluvytvářet. Ostatně často si u téhle desky vzpomenete právě na její první hity jako Lucky Star nebo Holiday. Hard Candy je klubová, groovy, minimalistická, smyslná. Ale taky hodně jednoduchá a průhledná, takže jakmile si singly – a že jich jistě bude – vezmou  do parády rádia, začnete je brzy nenávidět.

Hard Candy sice patří k těm lepším deskám z Madonniny kariéry, ale kvalit milníků jako Like A Prayer nebo Ray Of Light nedosahuje. To byly desky, které přesáhly hranice zábavního popu, silné nahrávky, které nikdy nezestárnou. Hard Candy taková není a zřejmě s touhle ambicí ani nevznikala – je to deska poplatná době, ale v kontextu současnosti je fajn, protože má čerstvý zvuk a jsou na ní dobré písničky.

V každé skladbě je nějaký ten háček, na to má Madonna opravdu čuch, stejně jako na silné, dalo by se říct až "reklamní" slogany v textech. Ona si vždycky dávala záležet na tom, aby její texty byly univerzálně srozumitelné a na Hard Candy to není jinak – láska, tanec, sex, svoboda, touha. Pořád to samé dokola, ale nevadí to, Madonna se nikdy netvářila, že je Bob Dylan.

Hard Candy zní vyrovnaně, nic z něj netrčí. A Pharrella i Timbalanda spolupráce s malou velkou Madge vybičovala k solidním výsledkům, přece jen oba už poslední dobou trpěli poněkud únavou materiálu. Zatímco Timbaland si za pomoci Justinova citu pro silné melodie vrátil na svůj standard, Pharrell se díky skladbám jako Incredible nebo Beat Goes On po slabších letech vyloženě vyhoupl opět do formy. 

Víc nemá cenu psát, Hard Candy není deska, ve které by se mělo nějak moc přehrabovat. Je totiž vymyšlená tak, aby cílila především na pudy, a tak na každé diskošce bude fungovat fantasticky. Pro samotnou Madonnu je pak důležitá v tom, že pro ni představuje další úspěšné posunutí důchodu směrem k nedohlednu.

Madonna - Hard Candy
Warner Music
Nej skladby: Incredible , Beat Goes On, 4 Minutes

Hodnocení Filter: 70%

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Do říjnového Filteru se vešli Kabáti, Oasis, Muse i učitelka zpěvu

Obal alba Fast Food Orchestra (Filter, říjen 2009)

Reportáž z koncertu skupiny Kabát na Vypichu. Přehled dvaceti lidí, kteří si myslí, že umí taky zpívat a není to...

Březnový Filter nabízí kromě speciálu o U2 i očekávané album The Prostitutes

The Prostitutes - Hometown Zombies

Nové CD kapely The Prostitutes a producenta Dušana Neuwirtha vychází jako příloha časopisu zdarma. Uvnitř čísla najdete...

Dubnový Filter představuje kapelu snů a láká na Planet Festival

Filter - Planet Festival

Jak hlasovali čtenáři v anketě o kapelu snů? Proč je Majkl Jackson zase v kurzu? A co dělá novopočený otec Honza...

Najdete na iDNES.cz