Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Madonna: víc kytar a méně sexu

  10:28aktualizováno  10:28
Tentokrát Madonna nešokuje své příznivce svatbou, spontánním vykupováním butiků ani žádným skandálem, ale vzrušujícími koncerty. Šňůra, na kterou vyrazila po osmi letech, se právě zastavila v Berlíně; první koncert tu měla v úterý a ještě ji čekají další tři vyprodaná představení. Rázná dvaačtyřicetiletá blondýna, která se nebrání titulu královna popu, pojala svá představení jako sled živých videoklipů.

"Je to divadelní ztvárnění mé hudby," říká o současných koncertech, při kterých se mění z rockerky v otrhané košili a zipových černých kalhotách v japonskou gejšu či kovbojskou tanečnici. Její fanoušci prý něco takového dosud neviděli - v tom slogan provázející Madonnino letní turné skutečně nelhal. Krytá hala Maxe Schmelinga, do které se vejde asi deset tisíc lidí, byla vzhledem k žánru tohohle velkého popového divadla vybrána přesně. Všichni měli šanci vidět na rozlehlé pódium s dvěma vyvýšenými plošinami a projekčními plochami, ke kterým patřilo také padesát obrazovek zavěšených u stropu konstrukce.

Nadšené dupání publika, při kterém se chvěly ocelové podlahy ochozů, začalo hned od prvních tónů skladby Drowned World. Písně Madonna vybírala převážně ze dvou posledních alb Ray Of Light a Music. I když styl této muziky se opírá o studiové experimenty s rytmem a klubovou taneční hudbu, Madonna předvedla většinu věcí s živou kapelou. V jakémsi punkovém oděvu ozdobeném skotskou sukní byla neustále v akci. Padala k zemi a tančila, obklopena baletním týmem černooděnců jako klubkem hadů, kteří na ni sexuálně doráželi. Pak šla s hudebníky až ke kraji pódia a v písni Candy Perfume Girl řezala do kytary jako šéfka nějaké garážové party. Vůbec to nepůsobilo trapně, i když každý samozřejmě věděl, že jde o stylizaci.

Nejpůsobivěji ovšem vyzněl "asijsky" ztvárněný blok písní provázený baletní akcí ve vzduchu. Tanečníci zavěšení na lanech plavně klesali a stoupali k zemi - stejně jako Madonna, jež vytáčela ve vzduchu piruety. Na pódiu pak zpěvačka perfektně simulovala bojové umění, inspirována nejspíš výjevy z americko-čínského filmu Tygr a drak. Sexuálních narážek známých z minulých koncertů ubylo ve prospěch syrových vtipů. Jednoho tanečníka Madonna "zastřelila" a jiného skopla z pódia dolů; tady se koktejl pozitivních emocí, které Madonnina důmyslně vygradovaná akce vyvolávala, zabarvil spíše do temna.

Souhra vizuální a hudební složky představení fungovala bezchybně. Z podlahy pódia "vyjížděly" stojany s mikrofony přesně v momentu, kdy měla Madonna zpívat. Scéna se v několika vteřinách změnila třeba na mexickou náves, na které zazněl starý Madonnin hit La Isla Bonita provázený latinskými tanci. A kytarista, který zde elegantně vystřihl flamenco, to už byla taková lahodná muzikantská ozdůbka.

Kytara přišla v Madonniných rukou ke slovu vícekrát, a když došlo na songy I Deserve It nebo kovbojskou dupárnu Don´t Tell Me, sáhla zpěvačka i po španělce. Pravda, byly to spíše zábavné dekorativní prvky, ovšem Madonna se netvářila jako Eric Clapton a rozezpívávala halu takřka po vzoru folkových písničkářů.

Madonna je profesionálka par excellence. Co sama neumí, na to si najme prvotřídní odborníky, třeba kostyméra Jeana Paula Gaultiera nebo milánský designerský tým Dean a Dan Catenu. Ona i její štáb přesně vědí, kdy vystoupení shodit rozladěným šlágrem The Funny Song, v jaké chvíli spustit křiklavou diskotékovou choreografii songu Music nebo soustředit jediný reflektor na hvězdu právě zpívající baladu Gone.

Hudebních stylů i pohybových prvků se Madonna zmocňovala takřka "brutálně", přitom s nadhledem a suverénně. V popu dokáže hrát takřka podobnou roli jako její mužský protějšek David Bowie.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: K čemu pravda? Důležitější je lživé a zrůdné Doznání

Z filmu Doznání (1970)

Některé zrůdnosti by si měl člověk čas od času připomenout, byť zvedají žaludek i adrenalin. Třeba slova vyšetřovatele,...

VIDEO: 1 proti všem. Mareš s Boučkem Čechy doprovodí k milionovým výhrám

1 PROTI VŠEM

Po zahraničním úspěchu i do Česka přichází televizní show 1 proti všem. Odvysílá ji televize Prima a pouhý jeden...

RECENZE: Černý v Ku-klux-klanu baví. Než ho režisér bodne do zad

Záběr z filmu BlacKkKlansman

Nejlepší na filmu jménem BlacKkKlansman je fakt, že příběh černošského policisty, který pronikl mezi členy...

Najdete na iDNES.cz