Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Madonna se zpovídá: průvodce koncertem

  9:51aktualizováno  9:51
Jaké hity zazpívá Madonna na svých dvou pražských koncertech? Jaká show její fanoušky čeká? MF DNES sestavila průvodce koncertem, který vychází z jejích vystoupení v USA a úvodní evropské show ve velšském Cardiffu.

Madonna - Confessions Tour, koncert v Římě (6. srpna 2006) | foto: Profimedia.cz

ČTĚTE TAKÉ
KONCERT MADONNY V PRAZE ON-LINE
Madonna přiletěla, čekaly ji desítky fanoušků

1. Future Lovers
album Confessions On A Dance Floor (2005)
Koncert začíná. Tvář Madonny se objevuje na plátně nad pódiem. Má upravené ostré rysy a ústa odříkávají: „Chystám se vám vyprávět o lásce. Zapomeňte na svůj život. Zapomeňte na svoje problémy. Na úřady, účty, břímě. Následujte mě.“ Mezitím se zpěvačka schová v obří diskotékové kouli, která vyjede nad konec mola vysunutého ze scény. Když melodie dramaticky graduje, koule se rozloupne - dole její slupky vytvoří malé pódium, nahoře jakýsi altán. Madonna stojí u tyče uprostřed, oblečena v koženém jezdeckém úboru, černých rukavicích a vysokých botách, s kloboukem na hlavě a bičem v ruce. Když zapráská, přiskočí k ní pětice tanečníků - zpěvačka je chvíli drezíruje, chvíli tančí s nimi. Na plátnech vedle pódia i nad ním se prohánějí divocí koně, k vidění je i rentgenový snímek osmi prasklých kostí - zranění, které si zpěvačka přivodila pádem z koně těsně před vydáním poslední desky. V závěru písně jsou obrazovky zaplaveny gejzíry červené barvy.

2. Get Together
album Confessions On A Dance Floor (2005)
Madonna rychle navazuje další písní ze své poslední desky. Halu ovládne úderná diskotéková melodie. „Je to iluze, být spolu, je to iluze, být spolu. Dole, dole, dole v tvém srdci, hledám, hledám, hledám tajemství,“ zpívá. Madonna i při této písni zůstává v roli krotitelky, která hravě zvládá pětici tanečníků okolo sebe.

3. Like A Virgin
album Like A Virgin (1984)
První z megahitů, díky kterým dnes Madonna sklízí ovoce. Zatímco před dvaadvaceti lety písničku zpívala ztřeštěná holka, dnes ji zralá žena povyšuje odstupem a zkušeností. Popěvek Like A Virgin (Jako panna) funguje na koncertech magicky - píseň, kterou Madonně napsali Billy Steinberg a Tom Kelly, je notoricky známá. Je i na co se dívat - v popředí scény se ze strany vypíná koňské sedlo -Madonna na něm stráví prakticky celou písničku: prohýbá se, vypíná ruce a nohy, překlápí se trupem dolů, postaví se. Až se lze místy obávat, aby náhodou nespadla.

4. Jump
album Confessions On A Dance Floor (2005)
„Dámy a pánové, děkuji vám, že jste dnes přišli na moji show. Chěla bych vám říct, ža ta show právě začala...“ Uvidíme, zda hlášku tohoto turné zpěvačka přidá k dobrému i v Praze. Na začátku písně Jump vyrostou na vysunutém molu bradla a lešení, na kterých potom tanečníci, a sem tam i Madonna, předvádějí akrobatické kousky. Při některých se opět tají dech. Na konci skladby stojí Madonna uprostřed mola - a najednou zmizí v díře v zemi.

5. Live To Tell
album True Blue (1986)
Oči fanoušků hledají místo, kde se Madonna po svém střemhlavém zmizení objeví. Namísto toho však opět ožije plátno nad scénou, několik dětí na něm vypráví o věcech, které je trápí. „Už jste někdy letěli přes celou místnost?“ ptá se týraný chlapec. Poté se v zadní části pódia začne vztyčovat šestimetrový kříž - jeho diskotékový design připomíná vysoký mrakodrap. Madonna, nyní v průsvitné červené halence a s rozpuštěnými blond vlasy, na něm stojí jakoby přikována, s roztaženýma rukama a s trnovou korunou na hlavě. Na plátně výhružně zasvítí číslice 12 000 000, která připomíná počet afrických dětí, jež jsou ohroženy nemocí AIDS. Madonna sestupuje z kříže a plazí se v křeči po zemi. Jako by na ni právě dopadla veškerá tíha světa.

6. Forbidden Love
album Confessions On A Dance Floor (2005)
Když skladba začíná, Madonna ještě klečí na zemi, tempo se však rychle stupňuje. Světlé vlasy teď zpěvačce sklouzávají přes pravé oko - mimořádně jí to v tu chvíli sluší. „Tenkrát, byl jeden chlapec a jedna dívka, jen jeden dotyk tvých rukou - dokázal mě celou rozhodit,“ zpívá, zatímco se její tělo obtáčí kolem černošských tanečníků.

7. Isaac
album Confessions On A Dance Floor (2005)
Halou zavál vítr s arabským nádechem. Na jevišti stojí beduín s píšťalou a jako kdyby svolával k modlitbě. S Madonnou odzpívá další skladbu z nové desky. „Otevři svoje srdce a přinuť mluvit moje rty, stáhni nebe a hvězdy, pro mě dolů na zem.“ Za zpěváky se objevila klec, v níž tančí zahalená žena. Když se klec otevře, Madonna má vzkaz pro islámský svět: strhává z ženy svírající šat. Na plátně je přitom nově nabytá svoboda symbolizovaná létajícím dravcem.

8. Sorry
album Confessions On A Dance Floor (2005)
„Já nechci poslouchat, já nechci vědět, prosím, neomlouvej se mi, já už jsem všechno slyšela, já se umím o sebe postarat. Já nechci poslouchat, já nechci vědět, prosím, neomlouvej se mi, já už jsem to všechno slyšela, už se tím nechci nikdy trápit,“ zpívá Madonna, která začíná v červeném tílku, později si přes ně přehodí koženou bundu.

9. Like It Or Not
album Confessions On A Dance Floor (2005)
Další kus z nové desky. Madonna dojde na konec mola a sedne si na židličku, se kterou si později hraje při tanci. „Tohle jsem já, můžeš to mít rád, nebo ne, můžeš mě milovat, nebo mě opustit, protože já nikdy neskončím, ne, ne. Kleopatra měla svoji cestu, Mata Hari též, zda byly dobré, či špatné, to je jen na tobě,“ zpívá.

10. I Love New York
album Confessions On A Dance Floor (2005)
Z obrazovek shlížejí hlavy známé z novin a televizních zpráv: americký prezident George Bush, terorista Usáma Bin Ládin, kubánský vůdce Fidel Castro nebo šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová. Pronásledují je nápisy jako „Nežádejte omluvu“, „Nemluvte“, „Nelžete nám“. Do výkřiku „Poslouchá vůbec někdo?“ se promítají výbuchy bomb. Potom na scéně vyrostou mrakodrapy a zpěvačka s kytarou v ruce spustí svoji ódu na New York. A i když zpívá „Nemám ráda města, ale mám ráda New York“ nebo „ostatní města jsou vždy k zbláznění, z ostatních míst jsem mrzutá, žádné jiné město mě neudělá nikdy spokojenou, vyjma New Yorku“, vyplatí se poslouchat. Do refrénu, v němž zpívá také o Paříži, Londýně a dalších městech, totiž většinou zahrne i město, ve kterém právě hraje. Uslyšíme i Prahu?

11. Ray Of Light
album Ray Of Light (1998)
Slavná píseň z oblíbeného alba. Při ní už návštěvníci koncertu většinou skáčou do rytmu a Madonna je v tom natěšeně povzbuzuje.

12. Let It Will Be
album Confessions On A Dance Floor (2005)
Naléhavý rytmus uvede Madonnin text: „Teď vám chci vyprávět o úspěchu, o slávě, o vzestupu i pádu všech hvězd na obloze. Že to není k smíchu? Ale bude. Nechte to být. Jen to nechte být. Nechte to být.“ Píseň přechází do diskotékové nálady, rozparáděná zpěvačka zamíří rukou k rozkroku, nejdříve naznačuje, potom zajede za kalhoty, vytáhne ruku a olízne prsty. To už k Madonně zkrátka patří.

13. Drowned World/Substitute For Love
album Ray Of Light (1998)
„Tvoje tvář, moje náhražka lásky, moje náhražka lásky, měla bych na tebe počkat, moje náhražka lásky, moje náhražka lásky,“ zpívá v písni Drowned World/Substitute For Love. Zpěvačka odpočívá usazená na schůdcích pódia, oblečená v černém tílku.

14. Paradise (Not For Me)
album Music (2000)
Teskná píseň ozdobená francouzskou pasáží. „Nemohu si vzpomenout, když jsem byla mladá, nemohu vysvětlit, jestli to bylo špatné, můj život pokračuje, ale není to stejné, v tvých očích moje tvář zůstává,“ zpívá Madonna, přitom se sama doprovází na španělskou kytaru. Součásně za zpěvačkou běží sestřih videosnímků, které mapují její kariéru.

15. Music
album Music (2000)
Před šesti lety s touto skladbou Madonna odstartovala stejnojmennou desku i předznamenala svoji budoucí diskotékovou vlnu. „Hej, pane DJ, pusťte tu desku, chci tancovat se svým baby, a když hudba začne hrát, nikdy nechci přestat, to mě dohání k šílenství,“ startuje zpěvačka. Muži navlékli kolečkové brusle, na molu tančí a přeskakují překážky. Najedou se zjeví tři ženské postavy v bílých oblecích, které na scénu vyjely z prostoru pod pódiem. S Madonnou tančí, kolegové na bruslích kolem nich opisují kruhy.

16. Erotica
album Erotica (1992)
První singl ze stejnojmenné desky se stal před čtrnácti lety hitem, v rádiích i na diskotékách zní dodnes. Zpěvačka odhodí sako i vestu - teď tančí v bílém tílku s fialovými prvky, v němž vyniká její vypracované tělo. Jednomu tanečníkovi dovolí zůstat po boku, ostatní jim dělají křoví. „Erotika, romantika, chtěla bych tě dostat do transu, erotika, romantika, polož své ruce na celé mé tělo...“

17. La Isla Bonita
album True Blue (1986)
Plátno s pobřežím nad scénou je zalité sluncem, kytarista v bílém brnká tóny hitu, v němž Madonna zpívá, jak se zamilovala v městečku San Pedru, jehož ulicemi zní samba. Madonna předvádí hříšný tanec, náhle však klesá k nohám dvou tanečnic. Ty ji obléknou do županu s nápisem Dancing Queen (Královna tance), který zpěvačce znovu vlije energii do žil.

18. Lucky Star
album Madonna (1983)
Píseň z Madonnina prvního alba už zase rozjíždí diskotéku na sto procent. „Ty musíš být moje šťastná hvězda, protože mě oslňuješ, kdekoliv jsi, jen jsem na tebe myslela, začala jsem žhnout, a tak potřebuji tvoje světlo, baby, ty víš...“

19. Hung Up
album Confessions On A Dance Floor (2005)
Jak se říká, to nejlepší nakonec - Madonna finišuje největším hitem poslední doby, svou poctou švédské skupině ABBA. Začíná v batmanovském plášti, po refrénu zmizí ze scény. Vrátí se v doprovodu tanečníků, oblečená v trikotu, v přiléhavé fialové bundě a v tmavých brýlích - jako by právě vyskočila z notoricky známého videoklipu. Píseň znovu nabírá rytmus, tanečníci se plazí po zemi, ze stropu padají zlaté balonky. Madonna předříkává lidem text a chce, aby zpívali s ní. Skladba vrcholí a na obrazovkách svítí nápis: „Vyzpovídali jste se?“ Ještě než propuknou bouřlivé ovace, Madonna zmizí v zákulisí. Okamžitě z haly odjíždí.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

The Gloaming
Struny podzimu vedou od jazzu přes hip hop až po Shakespeara

Na rok se odmlčel, ale teď se vrací v částečně pozměněné podobě a s řadou novinek. Festival Struny podzimu zahájí v pátek večer v pražském Foru Karlín...  celý článek

Jaromír Nohavica (O2 arena, Praha, 19. října 2017)
RECENZE: Nohavica opět na dosah dokonalosti, halu rozezpíval protestsongem

Jaromír Nohavica, Robert Kuśmierski a Pavel Plánka. V podstatě akustické trio muzikantů si ve čtvrtek podle očekávání podmanilo pražskou O2 arenu. Ostravský...  celý článek

Boris Carloff
VIDEO: Boris Carloff obaluje melancholii vokály a syntezátory

Hudebník a producent Boris Carloff vydává album The Solipsist, o němž tvrdí, že je jeho nejelektroničtější a zároveň nejpísničkovější. Zároveň vypouští klip ke...  celý článek

Ztratila jsem kamarádky po porodu. Lze se tomu vyhnout?
Ztratila jsem kamarádky po porodu. Lze se tomu vyhnout?

Vyšumění přátelství nemusí být jen vaše vina.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.