Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Madonna a další hvězdy kvůli krizi ruší koncerty. Češi se nebojí

  9:39aktualizováno  9:39
Světová ekonomická krize donutila Madonnu a další hudební hvězdy, aby zrušily své koncerty. Pořadatelé koncertů v Česku se o hvězdy nebojí.

Madonna - Sticky & Sweet Tour - Videň (23. září 2008) | foto: Reuters

Podle australských novin Sydney Sunday Telegraph byly hlavním motivem zrušených koncertů Madonny tradičně vysoké ceny vstupenek, z nichž zpěvačka nehodlá slevit a kvůli kterým by prý nemusela být plánovaná vystoupení vyprodána.

Sir Paul McCartneyPřicházejí zprávy, že speciálně v Austrálii zrušili kvůli krizi a oslabenému dolaru své koncerty Paul McCartney, kapely The Eagles nebo Green Day.

Pod vlivem současných ekonomických potíží měla redukovat své světové koncertní plány Metallica, která nedávno v Česku zaplnila stadion v pražském Edenu. Australský pořadatel Michael Coppel, který chtěl do Austrálie přivézt právě Madonnu, míní, že velké světové hvězdy nyní ve svém podnikání musí více riskovat.

Hudební průmysl už krizi zná

Znamená to, že hospodářské potíže zasáhnou výrazněji celou sféru hudebního byznysu? Vždyť právě Madonna v prosinci uzavře letošní část svého turné Sticky and Sweet Tour, které se má stát největším podnikem její kariéry s očekávaným výdělkem 282 milionů dolarů.

Promotér Robert Porkert z agentury Live Nation"Pokud já vím, tak je to zatím naopak. Všechny kapely, i polomrtvé, se snaží dát dohromady a připravují turné. Důležitým zdrojem příjmů jsou pro ně právě koncerty," říká Robert Porkert, šéf české pobočky nadnárodní společnosti Live Nation. Ta do Česka přivezla zmíněnou Madonnu i Metalliku.

"Jistě, Madonna má dost drahé lístky. Na cenách vstupenek samozřejmě záleží. V dobách hospodářských těžkostí lidé více přemýšlejí, jak naloží s penězi. Proto si myslím, že v nadcházejících letech bude hodně záležet na tom, jak budou nastaveny ceny lístků," tvrdí Porkert.

V Česku podle něho krize letos nebyla a příští rok bude příliv velkých koncertů pokračovat. "Lidi se chtějí bavit. Pokud se nic strašného nestane, myslím, že to bude platit i v době hospodářských potíží," dodává Porkert.

Zatímco automobilky pociťují finanční krizi a hospodářskou stagnaci velmi citelně, vydavatelský hudební průmysl se v ní nachází už řadu let. "My máme krizi dlouho. Proto nás potíže nezaskočí jako jiná odvětví průmyslu," říká Zbyněk Knobloch, šéf vydavatelství Sony BMG. "Myslím, že jsme na ni docela adaptovaní. Nezaskočí nás tolik jako jiná odvětví průmyslu."

Dlouhodobá hudební krize

Gramoprůmysl, zvláště v Česku, se s krizí potýká aspoň devět let. Neustálý propad prodeje desek způsobilo také vypalování nahrávek, rozvoj nových technologií, přesunutí některé hudby na internet nebo její využití pro vyzvánění mobilů.

"Gramoprůmysl, zvláště v Česku, se s krizí potýká aspoň devět let."

Již v minulých letech gramofonové firmy propustily řadu zaměstnanců a zredukovaly umělecky odvážnější nebo ambicióznější vydavatelské plány. Soustředí se často na tituly, které považují za obchodně nejúspěšnější.

"Sází se na jistotu, ale to platí už pár posledních let," potvrzuje Petra Žikovská z Mezinárodní federace gramofonového průmyslu. Vydavatele nyní povzbudil prodej příbalů, tedy levnějších cédéček přikládaných k novinám nebo časopisům. Některé gramofonové firmy se pustily do spolupořádání koncertů, zajišťují svým umělcům komplexní servis. Určité příjmy jim také plynou z prodeje hudby na internetu.

"Lidi, kteří si přehrávají cédéčka, si je snad budou kupovat dál," říká Petra Žikovská. "V současné době si musíme vybírat stejně pečlivě jako dřív, žádné speciální opatření nechystáme," vysvětluje Knobloch a dodává: "Žijeme z měsíce na měsíc. Tím ovšem nevylučuji, že další problémy mohou přijít kdykoli."

Ani ze zahraničí, kde sídlí centrály některých českých poboček, jim zatím nepřišly poplašné signály. "Řekli nám například, ať neděláme vánoční večírky," dodává Zbyněk Knobloch.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Charismatický Pepula. Sukův portrét dost říká, ale i zamlčuje

Josef Suk během koncertu Pražského jara v roce 2007

Novináři, kteří znali houslistu Josefa Suka, vědí, jak byl plachý a uzavřený. Přimět ho k rozhovoru bylo velmi obtížné....

Na Soundtracku zahrají i hudbu z Kingdom Come. K mání byly lístky se slevou

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Kingdom Come: Deliverance, tedy česká počítačová hra roku, která zaujala i v zahraničí, se na festivalu Soundtrack...

RECENZE: Newyorští Grizzly Bear máchli tlapou a struny čouhaly z pódia

Záběr z prvního pražského koncertu newyorské kapely Grizzly Bear (13. srpna...

Americká alternativní kapela Grizzly Bear dorazila v pondělí poprvé k nám. V pražském Roxy naživo předvedla tu méně...

Najdete na iDNES.cz