Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Broadway rozhodně nezamířím, tvrdí Magdalena Kožená

  17:10aktualizováno  17:10
Magdalena Kožená je už léta světoběžnice a v Česku se zastavuje několikrát do roka. Po koncertě na letošním Pražském jaru ji publikum ještě uvidí 16. září ve Španělském sále.

Pěvkyně Magdalena Kožená na 61. ročníku Pražského jara | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Příští květen přijede poprvé s Berlínskými filharmoniky, kteří mají svůj tradiční prvomájový koncert tentokrát v Praze. V Berlíně žije s manželem, dirigentem Simonem Rattleem, a dvěma syny. Na trhu se nyní objevilo její nové CD, které je živým záznamem lednových koncertů.

Je takový projekt náročnější než studiová nahrávka?
Živé snímky mám raději, protože je z nich cítit atmosféra. Ve studiu není při několikerém opakování vždy snadné dostat se znova do stavu, kdy člověk má pocit, že ze sebe vydává maximum. Tenhle případ byl hodně náročný, protože jsme měli čtyři koncerty za sebou plus dva dny zkoušek.

Jak si vlastně plánujete čas?
Teď se zrovna chystáme na tři týdny na dovolenou do Chorvatska. Jinak jsem se rozhodla, že do budoucna budu plánovat méně koncertů, protože chci mít víc času na hudební přípravu i na rodinu. Takže plánuji kolem čtyřiceti vystoupení do roka, opery jednu až dvě, maximálně tři.

Máte za sebou už téměř dvacet let kariéry. Co vás napadne, když se za ní ohlédnete?
Do pětatřiceti jsem se pořád za něčím honila, chtěla jsem toho spoustu stihnout v práci i osobním životě. Teď jsem myslím dospěla do stadia, kdy se mi asi splnily největší sny a já se snažím užívat si toho, co mám. Čeká mne ještě patnáct, dvacet let aktivního zpívání, a to zase není tak moc. Vybírám si tedy projekty, které budou hodně osobní a ušité mi na míru. Rozhodně však zůstanu "off-Broadway".

Magdalena Kožená v roli Carmen

Magdalena Kožená v roli Carmen

Lehčí žánr tedy nezkusíte?
To už přenechám mladším. Když jsem v uplynulém roce studovala Carmen, absolvovala jsem kurzy flamenka, což mne přivedlo k nápadu udělat program španělské barokní hudby s kytarou. Ráda bych se také zabývala Claudiem Monteverdim nebo skladbou Sequenza od Luciana Beria. A dostala jsem nabídku na hlavní roli v opeře L'amour de loin od soudobé finské skladatelky Kaiji Saariaho. Uvidíme, jestli to všechno vyjde.

Magdalena Kožená

Nechtěla byste předávat zkušenosti začínajícím pěvcům?
Nabídky na mistrovské kurzy už přicházejí, do budoucna o tom jistě budu uvažovat, protože sama cítím potřebu podělit se o to, co jsem se naučila, a poradit, jak se vyvarovat chyb. Ale v nejbližších pěti letech chci stále zpívat a pak, děti jsou malé.

Jak se cítíte v Berlíně?
Je to mezinárodní město, člověk si nepřipadá jako cizinec. Navíc má spoustu zeleně. Jen se někdy trochu potýkám s německou mentalitou, s nedostatkem fantazie a smyslem pro humor.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Dostojevského Idiota v Rokoku netrápí čas, fyzika ani pravděpodobnost

Záběr z kostýmové zkoušky nového nastudování Idiota v Divadle Rokoko

Velkou ruskou klasiku chystá v sobotu pražské Divadlo Rokoko. V režii Pavla Kheka zde připravují Dostojevského Idiota....

Deník zloděje s Miloslavem Königem pobral hned tři ceny divadelní kritiky

Miloslav König v inscenaci Divadla Masopust nazvané Deník zloděje

Podobně jako v nominacích i při vyhlašování Cen divadelní kritiky za loňský rok hrála prim inscenace malého pražského...

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Najdete na iDNES.cz