Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Magdalena Kožená zvládla roli Carmen. Ale po svém

  15:14aktualizováno  15:14
Magdalena Kožená učinila další významný krok ve své kariéře. Poprvé zpívala Carmen, navíc v Salcburku a po boku takové hvězdy, jakou je tenorista Jonas Kaufmann.

Magdalena Kožená se představila v Salcburku v roli Carmen. | foto: Forster

Magdalena Kožená a Jonas Kaufmann byli hlavními "taháky" nové inscenace Bizetovy Carmen, jíž v sobotu začal Salcburský velikonoční festival. Zatímco Kaufmann už Dona Josého zpíval v jiných produkcích, Kožená jako Carmen debutovala. Napětí bylo velké, koneckonců česká pěvkyně typově není zrovna klasickou představitelkou divoké Cikánky. Ale to nebyly ani jiné její představitelky v dějinách opery.

Magdalena Kožená v roli Carmen

Kožená rozhodně přinesla do role něco svého. Nemohla však překročit meze celé produkce. A jakkoli se v ní dalo najít leccos dobrého, vášněmi tahle inscenace zrovna nepřekypovala.

Kožená přirozeně není typem dravé temperamentní herečky, jako je třeba Dagmar Pecková, s níž má speciálně český divák Carmen spojenou. Carmen Kožené není ani vypočítavá mrcha, jako třeba Elina Garanča, která byla k vidění v přenosu do kin z Metropolitní opery.

Je spíš něco jako padlá víla, dívka, která není femme fatale od přírody, ale byla do této "životní role" vmanipulována okolnostmi. Tedy spíš oběť než viník. A když se jí konečně naskytne šance opustit život, jaký vedla (nebo si to aspoň myslí), zasáhne osud.

Kožená je perfektně připravená, na jevišti působí pohyblivě, pružně, gesta má promyšlená. Třeba její první setkání s Josém je působivé. Dav ctitelů s ní doslova smýkne o zem - a jediný José jí podá ruku a zvedne ji. Ona ruku pevně stiskne - a milostné drama začíná. Ani vokálně se Kožená rozhodně nesnaží stylizovat do něčeho, co by jí nesedělo, svým lehkým hlasem zpívá roli po svém, spíš jako inteligentně podaný písňový recitál než jako velkou operní roli. A to je nejen možné, dokonce i chvályhodné.

Magdalena Kožená v roli Carmen

Magdalena Kožená není živelný typ, připomíná spíš padlou vílu.

Takové je ostatně celé hudební nastudování sira Simona Rattlea. A to je asi největším přínosem celé produkce. Orchestr nehraje "velkou operu", spíše intimní příběh. Berlínští filharmonikové jsou k tomuto úkolu perfektně disponováni. Připomínají soubor sólistů, jejichž výkony si lze vychutnat, přitom tvoří kompaktní celek. Je ovšem současně fakt, že jejich zvuk, předurčený pro jiný typ repertoáru, nezní v Bizetovi zrovna dvakrát ohnivě.

Chladná režie

Jonas Kaufmann předvedl vokálně i herecky ukázněnou studii introvertního mladíka, z něhož se vyklube zločinec. Kostasu Smoriginasovi chybí pro roli toreadora Escamilla větší hlas i větší charizma.

Kožená v roli Carmen

Zdaleka největší ovace při děkovačce sklidila rakouská sopranistka Genia Kühmeierová, a určitě nejen proto, že šlo o domácí reprezentantku. Micaelu, prostou vesnickou dívku oddanou Donu Josému, zpívala nádherným svítivým hlasem a s velkým emocionálním nasazením.

Nejslabší dojem nakonec zanechal výkon režisérky Aletty Collinsové a scénografky Miriam Buetherové, jejichž práce působí chladně a odtažitě. Spíš než vedením herců, respektive rozehráním dramatu, se zabývá aranžováním tanečníků, kteří však jako by často jen dokreslovali příběh.

První dějství se odehrává v odosobněné továrně, v níž jezdí i pásy se zbožím. Carmen dokonce na jeviště sjede výtahem, v němž se objímá s jedním ze svých milenců. Krčma, kde se scházejí pašeráci, připomíná spíš honosný bar a jejich skrýš v horách kanalizační potrubí. Závěrečná scéna před býčími zápasy už nepřináší mnoho nového.

Magdalena Kožená v roli Carmen

Magdalena Kožená v roli Carmen

Celkově vzato, v jednotlivostech stojí produkce za pozornost, a to včetně úspěšného debutu Kožené. Rozhodně však nejde o inscenaci Carmen, která by psala dějiny.

Hodnocení MF DNES: 70 %
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

Vytrénovali mě komunisti, když mi zakazovali role, řekla Janžurová Za scénou

Za scénou: Iva Janžurová - celý záznam

„Vytrénovali mě komunisti, když mi zakazovali role. Ale já se naučila každý zápor proměnit v klad,“ řekla herečka Iva...

RECENZE: Faust je jízda. Do Stavovského divadla dorazil Rašilov v kamionu

Z inscenace Fausta ve Stavovském divadle

Saša Rašilov, skvělý překlad a neuvěřitelné obrazy. To jsou hlavní přednosti nového nastudování Fausta Národním...

Najdete na iDNES.cz