Bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová si na buben zahrála i při návštěvě Nairobi v roce 1999.

Bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová si na buben zahrála i při návštěvě Nairobi v roce 1999. | foto: Profimedia.cz

Albrightová se chystá za bicí, až převezme cenu za jazzovou diplomacii

  • 4
Kdyby kdokoli z přítomných vyzval někdejší americkou ministryni zahraničí Madeleine Albrightovou na zářijovém galakoncertu ve Washingtonu, aby si zahrála na bicí, váhat nebude. Nebylo by to totiž poprvé. Stát se tak může poté, co získá cenu za jazzovou diplomacii.

Nejvyšší řád

Obama udělil Albrightové nejvyšší americké civilní vyznamenání

Albrightová loni na slavnostní večeři v Bílém domě potkala trumpetistu Chrise Bottiho, který ji o pár týdnů později při valentýnském koncertu ve washingtonském Kennedyho centru pozval na pódium, aby si zahrála na bicí při árii Nessun dorma.

Pražskou rodačku to bavilo tak, že by si vše klidně zopakovala 23. září, kdy obdrží cenu za dlouhodobou podporu jazzu od organizace Thelonious Monk Institute of Jazz. Ta chce oceněním mimo jiné "vyzdvihnout roli jazzu jako diplomatického nástroje", který může sbližovat lidi z celého světa.

Dnes pětasedmdesátiletá Albrightová AP řekla, že jazz ji začal zajímat v 80. letech minulého století, kdy jako univerzitní profesorka navštívila Československo a tajně se setkala se členy Jazzové sekce Svazu hudebníků ČSR. Tehdy si prý uvědomila, jakou roli může americká hudba a konkrétně jazz sehrát při odporu proti nedemokratickému režimu.

Václav Havel a Bill Clinton v české hospodě

Sama pak "jazzové diplomacie" užila v roce 1994. Tehdy sloužila jako velvyslankyně Spojených států při OSN a v Praze pomohla uspořádat návštěvu tehdejšího amerického prezidenta Billa Clintona v jazzovém klubu Reduta, kde mu český prezident Václav Havel předal saxofon.

Clinton na něj zahrál jazzový evergreen My Funny Valentine, zatímco Havel hrál mimo rytmus na rumbakoule, zavzpomínala Albrightová.

,