Moje Madame Rubinstein? Baba sebestředná, lakomá, ostrá, říká Syslová

  14:54aktualizováno  14:54
Říká se, že před Helenou Rubinsteinovou o sebe ženy pečovaly, ale až díky ní se staly krásnějšími. A právě jí je přisuzován bonmot: „Nejsou ošklivé ženy. Jsou jen ženy líné.“ Příběh o zásadní postavě kosmetického byznysu nazvaný Madame Rubinstein má českou premiéru ve čtvrtek.

Záběr z české premiéry hry Madame Rubinstein | foto: Václav Beran

Na své nově otevřené Malé scéně jej uvádí pražské divadlo Studio DVA ve spolupráci s agenturou ADF. Hru australského dramatika a scenáristy Johna Mista zde zrežíroval Petr Svojtka, do hlavní role obsadil Danu Syslovou.

Fotogalerie

„Sledujeme posledních deset let jejího života. Hra je to vtipná, dobrá, možná pro někoho i trochu dojemná,“ shrnuje herečka. „Helena Rubinsteinová byla velká osobnost, ve hře je vykreslena jako svérázná postava. Baba sebestředná, ješitná, lakomá, cynická, ostrá. Pro mne jako herečku tedy figura velice šťavnatá,“ přibližuje Syslová roli polské rodačky, která se tvrdou pílí a obchodním citem vypracovala z velice chudých poměrů na jednu z nejbohatších žen světa. Její zajímavou životní dráhu shrnuje anotace hry větou, že své kosmetické impérium vystavěla na dvanácti kelímcích obyčejného krému. „Jaká byla ve skutečnosti, nevíme, ale autor podle podkladů její základní povahové rysy zachoval,“ dodává.

Misto do své hry začlenil i Rubinsteinové největší kosmetickou sokyni. „Hraji Elizabeth Ardenovou, další z kosmetických ikon, dámu, která byla životem i přístupem ke své profesi velmi zajímavá. Baví mne,“ popisuje druhou důležitou roli novinky herečka Milena Steinmasslová.

Nebraly si servítky

„Jsou to sice rivalky a dost se nenávidí, ale na druhou stranu si jsou velmi blízké a jedna druhé dokáže nečekaně pomoci,“ naznačuje herečka. „Tyto dvě dámy si opravdu nebraly servítky, vzájemně se neustále urážely. Byly prostě konkurentky, obě se vypracovaly až na vrchol. Jejich vztah byl ožehavý, ale zachovávaly k sobě úctu,“ souhlasí se Steinmasslovou Syslová.

Třetím na jevišti bude Jiří Hána. „Hraje irského kluka, který se dostane do života Heleny Rubinsteinové a stane se jejím bodyguardem,“ přibližuje Steinmasslová. Právě skrze Hánovu roli je divákovi příběh Rubinsteinové vyprávěn. „Je takovým svědkem Helenina života,“ říká Steinmasslová.

Formu hry herečka popisuje jako „konverzační komedii v tom nejlepším slova smyslu“. Diváky novinky čeká na Malé scéně, kterou Studio DVA otevřelo v ulici Na Perštýně teprve minulý měsíc, mnoho jevištních proměn. „Interiéry obydlí obou dvou dam, letadlo, koňská stáj, Tate Gallery,“ vypočítává Steinmasslová.

Hána, Syslová i režisér Svojtka spolu dlouhé roky spolupracovali v Městských divadlech pražských, pro jehož Rokoko byla původně inscenace zvažována. Po tamní změně vedení ji tento tým připravil do zmíněných nových prostor.

Po čtvrteční premiéře mohou diváci na Madame Rubinstein vyrazit hned v pátek a dále 19. listopadu.


Nejčtenější

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

PRVNÍ DOJMY: Vy jste ti od Pohlreicha? Startuje pořad Ano, šéfová!

Moderátoři pořadu Ano, šéfová!

I kdyby se přetrhli, Jitka Pagana a její syn Santo, kteří v pořadu Ano, šéfová! převzali štafetu Zdeňka Pohlreicha v...

RECENZE: Rédl je jako Rudý kapitán. Čili přehnaná estébácká kovbojka

Záběr ze seriálu Rédl

Kam se hrabe slavná Chobotnice z mafiánské Sicílie na čtyřdílný thriller z naší historie, jenž pod jménem titulního...

Zemřel slovenský herec Marián Geišberg, hrdina komedie Revival

Marián Geišberg ve filmu Revival

Slovenský herec Marián Geišberg, u nás známý zejména z úspěšné hudební komedie Revival, zemřel v 64 letech. Zprávu...

TELEVIZIONÁŘ: Jak Dívka s pistolí odstřelila hnutí MeToo smíchem

Monica Vitti v komedii Dívka s pistolí

Hnutí MeToo právě slavilo první výročí, italská herečka Monica Vitti 87. narozeniny a její slavná komedie Dívka s...

Další z rubriky

RECENZE: V Rokoku řežou Klause a tropí si šoufky ze slušno-Čechů

Záběr z inscenace Kanibalky: Soumrak samců

Se zavilými českými bojovníky proti imigrantům a také s některými politiky se s velkou nadsázkou vypořádal David Drábek...

Suchý i Lébl. Zedníček i Havel. Seriál mapuje šedesát let Na Zábradlí

V Ptákovině, kterou nastudovali v pražském Divadle Na zábradlí v sezoně...

Historii jedné malé, ale přitom velice významné pražské divadelní scény mapuje nový seriál nazvaný jednoduše Divadlo Na...

RECENZE: Trapnost na jevišti Stavovského divadla si diváka omotá

Záběr z inscenace Netrpělivosti srdce ve Stavovském divadle

Všechno začalo neobratností, naprosto nezaviněnou nehorázností. Alespoň tak uvádí svůj příběh hlavní hrdina románu...

Najdete na iDNES.cz