Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tučňáci, veverka, žirafa i Nemo. Proč jsou nejhledanější v Evropě?

  3:22aktualizováno  3:22
V říši kinematografie představují animované filmy samostatnou velmoc. Jejich nejbližší tažení vede od třetího Madagaskaru přes čtvrtou Dobu ledovou po návrat rybky Nema ve 3D. Proč vyhrávají?

Madagaskar 3 | foto: Madagaskar 3

Dlouhá léta se zdálo, že animovaný film rovná se Walt Disney a disneyovky zase značí výhradně zábavu pro děti. Roku 1994 však zavedl jiný směr Lví král, chytrý nadgenerační příběh stavějící nejen na sledu jednoduchých gagů. A když se loni vrátil do kin ve formátu 3D, přenesl své celosvětové tržby přes hranici miliardy dolarů. Jenže to už dávno nebyl sám.

Svět, kam 3D patří

V roce 1995 vstoupil s Příběhem hraček na trh Pixar, společnost zaměřená na počítačovou animaci, a brzy poté se na animaci vrhly i společnost Fox nebo Spielbergova firma DreamWorks, z níž mimo jiné vzešel právě Madagaskar.
Proč se vzedmula tak mohutná vlna?

Madagaskar v Cannes

Z filmu Madagaskar 3

Madagaskar 3 vrací na plátna oblíbenou čtveřici: žirafu, lva, hrošici a zebru.

Tohle má být hlas tlusté hrošice z Madagaskaru? Jada Pinkett-Smith v Cannes

Tohle má být hlas tlusté hrošice z Madagaskaru? Jada Pinkett-Smithová v Cannes

"Dělal jsem to pro prachy!" pronesl hlasem excentrické zebry Chris Rock, když se ho novináři v Cannes ptali, jestli si natáčení užil. "Jasně, byla to sranda," opravil se americký komik vzápětí. Věřte té druhé odpovědi.

Protože se "animák" vyplácí. Výroba sice trvá dlouho, ale ještě déle lze z výsledku těžit. Do kina se vypraví celé rodiny, čímž se tržby násobí, a mnohdy se jdou podívat podruhé, potřetí. Také na videonosičích patří animované hity k nejžádanějším dárkům a televize každý titul mnohokrát "protočí".

Navíc animované tvorbě rychle přišly na chuť herecké hvězdy. "Je to práce snů – v suchu a teple, bez líčení a převlékání. Navíc dnes už se postavičky zpravidla nejprve namluví, teprve následně oživují, takže se jim ani nemusíte strefovat do pusy," shodují se herci s výrokem Johna Cleese, vypravěče medvídka Pú či krále ze Shreka.

Ani dabingem už dávno nepohrdají. "Jsem šťastná jako blecha," těší se z nabídky Lucie Vondráčková, jejímž hlasem bude zpívat Rebelka, akční princezna ze srpnové novinky Pixaru. V neposlední řadě animaci pomohl rozmach 3D. Jednak jako výrobní technologie, jednak v podobě trojrozměrných projekcí, jež nejvíc milují právě děti. Nicméně i zarytý odpůrce "kouzelných" brýlí musí uznat, že v animované říši bezhraniční fantazie má 3D větší smysl, možnosti, účel i účinek než v akčních honičkách.

Konečně ještě jednu vějičku si moderní "animáky" vypěstovaly. Vedle hlavní dějové linie soustředěné přece jen na menší diváky staví jakési dospělejší bonusy, z nichž se postupně stává hlavní lákadlo sérií. Době ledové už dávno nevládne mamut s přáteli, nýbrž němá praveverka měnící běh světa. A v Madagaskaru přebily uprchlou partu ze zoo původně vedlejší postavičky tučňáků.

Slušná šedesátka

Mafiáni s ploutvemi už se dočkali vlastního seriálu Tučňáci z Madagaskaru, vánočního speciálu Šťastný a veselý Madagaskar a samozřejmě nechybějí ani ve třetím celovečerním příběhu, jenž do Česka vtrhne 14. června – ovšemže ve 3D. Jinak je tu všechno při starém včetně lemuřího krále obdařeného "brněnským" přízvukem. Pro připomínku, v prvním Madagaskaru z roku 2005 se lev, zebra, žirafa a hroch z newyorské zoo dostali na ostrov, v Útěku do Afriky z roku 2008 na černý kontinent.

Madagaskar 3

A nyní se pokoušejí o návrat napříč Evropou, od kasina v Monte Carlu přes Londýn, ve společnosti nových přátel ze zkrachovalého cirkusu, které naučí trochu kýčovitou "show po americku". Ale pořád je to příjemná podívaná s řadou vtipných průpovídek, ať už zvířata soupeří s kanadským "lidským" konkurentem, souborem Cirque du Soleil či na adresu sibiřského tygra utrousí, že "v Americe to zní nečekaně, ale Rusák má pravdu". V hodnotících procentech slušná šedesátka.

A vyčísleno v penězích? To bude daleko strmější spirála. Podtitul Madagaskaru 3 zní Nejhledanější v Evropě a rozhodně nelže, americké "animáky" nové generace totiž zabírají daleko silněji mimo Spojené státy. První Madagaskar v kinech utržil čtyři sta milionů dolarů, z toho přes tři sta v zahraničí, druhý Madagaskar vydělal šest set milionů, z nichž více než čtyři sta si připsal opět "zbytek světa".

Chris Rock, Jessica Chastainová, Ben Stiller, Jada Pinkett-Smithová, David...

Chris Rock, Jessica Chastainová, Ben Stiller, Jada Pinkett-Smithová, David Schwimmer a Martin Short prezentují v Cannes film Madagaskar 3.

Podobnou zkušenost mají i jiné animované legendy. Třetí Toy Story: Příběh hraček z více než miliardy dolarů získal zhruba tři čtvrtiny mimo severoamerický trh, u třetí Doby ledové s devíti sty miliony si skoro sedm set milionů připsaly jiné země než Státy s Kanadou a snímek Hledá se Nemo utržil "doma" tři sta, v cizině přes pět set milionů dolarů.

Mimochodem právě Nemovu bilanci nelze ani zdaleka pokládat za uzavřenou. V září se totiž vrátí do kin v trojrozměrné verzi – a dá se čekat, že se zrodí další animovaný miliardář.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

TELEVIZIONÁŘ: Mrtví kaskadéři, zlí indiáni. Antimayovka Rio Grande žije

John Wayne ve filmu Rio Grande

Někomu vadí četné, třebaže prý autentické zpěvy kavaleristů, někomu zase pojetí ve stylu antimayovek. Pravda je, že ze...

VIDEO: Nechte se okouzlit, láká rodinné fantasy Louskáček a čtyři říše

Trailer k filmu Louskáček a čtyři říše

V hlavních rolích Keira Knightley, Helen Mirrenová či Morgan Freeman. Na lákavé obsazení láká film Louskáček a čtyři...

Najdete na iDNES.cz