Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tučňáci, veverka, žirafa i Nemo. Proč jsou nejhledanější v Evropě?

  3:22aktualizováno  3:22
V říši kinematografie představují animované filmy samostatnou velmoc. Jejich nejbližší tažení vede od třetího Madagaskaru přes čtvrtou Dobu ledovou po návrat rybky Nema ve 3D. Proč vyhrávají?

Madagaskar 3 | foto: Madagaskar 3

Dlouhá léta se zdálo, že animovaný film rovná se Walt Disney a disneyovky zase značí výhradně zábavu pro děti. Roku 1994 však zavedl jiný směr Lví král, chytrý nadgenerační příběh stavějící nejen na sledu jednoduchých gagů. A když se loni vrátil do kin ve formátu 3D, přenesl své celosvětové tržby přes hranici miliardy dolarů. Jenže to už dávno nebyl sám.

Svět, kam 3D patří

V roce 1995 vstoupil s Příběhem hraček na trh Pixar, společnost zaměřená na počítačovou animaci, a brzy poté se na animaci vrhly i společnost Fox nebo Spielbergova firma DreamWorks, z níž mimo jiné vzešel právě Madagaskar.
Proč se vzedmula tak mohutná vlna?

Madagaskar v Cannes

Z filmu Madagaskar 3

Madagaskar 3 vrací na plátna oblíbenou čtveřici: žirafu, lva, hrošici a zebru.

Tohle má být hlas tlusté hrošice z Madagaskaru? Jada Pinkett-Smith v Cannes

Tohle má být hlas tlusté hrošice z Madagaskaru? Jada Pinkett-Smithová v Cannes

"Dělal jsem to pro prachy!" pronesl hlasem excentrické zebry Chris Rock, když se ho novináři v Cannes ptali, jestli si natáčení užil. "Jasně, byla to sranda," opravil se americký komik vzápětí. Věřte té druhé odpovědi.

Protože se "animák" vyplácí. Výroba sice trvá dlouho, ale ještě déle lze z výsledku těžit. Do kina se vypraví celé rodiny, čímž se tržby násobí, a mnohdy se jdou podívat podruhé, potřetí. Také na videonosičích patří animované hity k nejžádanějším dárkům a televize každý titul mnohokrát "protočí".

Navíc animované tvorbě rychle přišly na chuť herecké hvězdy. "Je to práce snů – v suchu a teple, bez líčení a převlékání. Navíc dnes už se postavičky zpravidla nejprve namluví, teprve následně oživují, takže se jim ani nemusíte strefovat do pusy," shodují se herci s výrokem Johna Cleese, vypravěče medvídka Pú či krále ze Shreka.

Ani dabingem už dávno nepohrdají. "Jsem šťastná jako blecha," těší se z nabídky Lucie Vondráčková, jejímž hlasem bude zpívat Rebelka, akční princezna ze srpnové novinky Pixaru. V neposlední řadě animaci pomohl rozmach 3D. Jednak jako výrobní technologie, jednak v podobě trojrozměrných projekcí, jež nejvíc milují právě děti. Nicméně i zarytý odpůrce "kouzelných" brýlí musí uznat, že v animované říši bezhraniční fantazie má 3D větší smysl, možnosti, účel i účinek než v akčních honičkách.

Konečně ještě jednu vějičku si moderní "animáky" vypěstovaly. Vedle hlavní dějové linie soustředěné přece jen na menší diváky staví jakési dospělejší bonusy, z nichž se postupně stává hlavní lákadlo sérií. Době ledové už dávno nevládne mamut s přáteli, nýbrž němá praveverka měnící běh světa. A v Madagaskaru přebily uprchlou partu ze zoo původně vedlejší postavičky tučňáků.

Slušná šedesátka

Mafiáni s ploutvemi už se dočkali vlastního seriálu Tučňáci z Madagaskaru, vánočního speciálu Šťastný a veselý Madagaskar a samozřejmě nechybějí ani ve třetím celovečerním příběhu, jenž do Česka vtrhne 14. června – ovšemže ve 3D. Jinak je tu všechno při starém včetně lemuřího krále obdařeného "brněnským" přízvukem. Pro připomínku, v prvním Madagaskaru z roku 2005 se lev, zebra, žirafa a hroch z newyorské zoo dostali na ostrov, v Útěku do Afriky z roku 2008 na černý kontinent.

Madagaskar 3

A nyní se pokoušejí o návrat napříč Evropou, od kasina v Monte Carlu přes Londýn, ve společnosti nových přátel ze zkrachovalého cirkusu, které naučí trochu kýčovitou "show po americku". Ale pořád je to příjemná podívaná s řadou vtipných průpovídek, ať už zvířata soupeří s kanadským "lidským" konkurentem, souborem Cirque du Soleil či na adresu sibiřského tygra utrousí, že "v Americe to zní nečekaně, ale Rusák má pravdu". V hodnotících procentech slušná šedesátka.

A vyčísleno v penězích? To bude daleko strmější spirála. Podtitul Madagaskaru 3 zní Nejhledanější v Evropě a rozhodně nelže, americké "animáky" nové generace totiž zabírají daleko silněji mimo Spojené státy. První Madagaskar v kinech utržil čtyři sta milionů dolarů, z toho přes tři sta v zahraničí, druhý Madagaskar vydělal šest set milionů, z nichž více než čtyři sta si připsal opět "zbytek světa".

Chris Rock, Jessica Chastainová, Ben Stiller, Jada Pinkett-Smithová, David...

Chris Rock, Jessica Chastainová, Ben Stiller, Jada Pinkett-Smithová, David Schwimmer a Martin Short prezentují v Cannes film Madagaskar 3.

Podobnou zkušenost mají i jiné animované legendy. Třetí Toy Story: Příběh hraček z více než miliardy dolarů získal zhruba tři čtvrtiny mimo severoamerický trh, u třetí Doby ledové s devíti sty miliony si skoro sedm set milionů připsaly jiné země než Státy s Kanadou a snímek Hledá se Nemo utržil "doma" tři sta, v cizině přes pět set milionů dolarů.

Mimochodem právě Nemovu bilanci nelze ani zdaleka pokládat za uzavřenou. V září se totiž vrátí do kin v trojrozměrné verzi – a dá se čekat, že se zrodí další animovaný miliardář.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Uzdravila se a přijela. Hvězda Catherine Deneuveová završí Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofest,u

Původně měla francouzská herečka Catherine Deneuveová převzít čestnou cenu při zahájení pražského Febiofestu, ale...

VIDEO: Vrací se nejsprostší komiksový hrdina. Deadpool 2 má upoutávku

Z filmu Deadpool

Filmový komiks Deadpool 2 vstoupí do našich kin 17. května. V hlavní roli se vrací Ryan Reynolds, který smlouvu pro...

RECENZE: Iron Man se musí smát. Dorost z Pacific Rim opět zachraňuje svět

Záběr ze snímku Pacific Rim: Povstání

Star Wars, X-Men a teď i Pacific Rim: Povstání. Pokračování sci-fi rozmnožilo sled sérií, které zkoušejí zlákat nové...

Najdete na iDNES.cz