Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Maciuchová: „Konečně nás ocenili. Závratně“

  0:01aktualizováno  0:01
Lehce upjatá středoškolská profesorka Miriam, která své staromilské sklony shazuje suchým vtipem, se stala královnou divácké ankety TýTý. Před třemi lety, kdy její představitelka Hana Maciuchová slavila šedesátku, vešla v seriálu Ulice na obrazovku Novy; teď herečka triumfovala. Třikrát.

Ulice vyhrála mezi seriály a Maciuchová se stala nejlepší herečkou i absolutní vítězkou s nejvyšším počtem hlasů. "Já opravdu nemám slov, je to neuvěřitelný večer. Závrať! Diváci, vy mě hýčkáte," děkovala dojatě poté, co s humorem zmínila svůj věk – svíčky na jejím dortu prý už jsou dražší než dort sám.

Jak své trojité vítězství oslavíte? Zase dortem?
Ne, to už ne. Ale jinak opravdu platí, co jsem vzkazovala z pódia. Traduje se, že šedesátka znamená začátek stáří; říkala jsem tedy přátelům, že už nechci nic, žádné dary, žádné hmotné statky, pouze se ráda nechám hýčkat. A teď jsem hýčkána opravdu neskutečnou měrou.

Ač se Ulice vysílá v podvečer, často vyhrává svou sledovaností i nad hlavními večerními pořady. Vážně jste vítězství ani trochu nečekala?
Ne, skutečně jsem s tím vůbec nepočítala. Hlavní vysílací čas má přece jen výhodu, svou roli v něm hraje jisté zvykové právo pořadů, s nimiž televizní den míří do finiše. Proto byla naše Ulice vždycky tak trochu ve stínu kouzla bílých plášťů a pojištěného štěstí.


Hana Maciuchová pro MF DNES:

Diváci Ulice jsou velice věrní. Myslím, že doceňují dobrou scenáristickou práci celého autorského týmu a dobré až výborné herecké výkony.


Nekonečný příběh Ulice se vysílá každý všední den a stejně tak se den co den točí. Těšíte se pořád ještě, až přijdete ráno do ateliérů?
Ano, pořád je to tak. Každý den se před kameru těším.

Nezaznamenala jste už po těch letech pocit jako v továrně, že jdete prostě zase jenom do práce?
Ne, tenhle pocit neznám, a kdyby se dostavil, pak by nemělo smysl to dál dělat. Naštěstí v Ulici má každý den úplně jinou náplň, nikdy se tu nic neopakuje.

TýTý 2007 - herečka Hana MaciuchováV čem se podle vás vyplatilo čekat na uznání publika?
Diváci Ulice jsou velice věrní. Myslím, že doceňují opravdu dobrou scenáristickou práci celého autorského týmu a dobré až výborné herecké výkony. I ke mně je podvečerní čas nemilosrdný, zpravidla bývám v době vysílání Ulice v divadle, ale pokud se dívám, mám dojem, že se náš seriál drží přesně stanoveného stylu.

Netočíte jen pro Novu, na podzim se vrátíte na ČT v premiérovém pokračování Nemocnice na kraji města a nyní bavíte v seriálu Dobrá čtvrť 2 coby živelná kamarádka zakřiknuté hrdinky Jany Preissové, tedy opět v postavě nadané sebeironií. Dávají vám takové role proto, že odpovídají vaší povaze?
V druhé řadě Dobré čtvrti prostě potřebovali takový typ postavy, pro zpestření a pro kontrast s Janou Preissovou; tak si vzpomněli na mě. Ale já, ačkoli mám sebeironii ráda, bych se nerada nechala zaškatulkovat. Celý život se mi dařilo tomu vyhýbat, hlavně na divadle jsem potkala velmi širokou paletu rolí.

A v televizi?
Když jsme v roce 1976 natáčeli Ženu za pultem, se scenáristou Jaroslavem Dietlem a s režisérem Jaroslavem Dudkem jsme myslím mou hrdinku Olinku velice dobře trefili. Měla ve své době natolik masivní odezvu, že jsem pak jen s velkou lítostí takový typ ženských postav opouštěla.

TýTý 2007 - herečka Hana MaciuchováKteré seriály si vybíráte coby divák: spíše české pamětnické, nebo moderní ze zahraničí?
Vážně nemám na vysedávání u televize moc času, vůbec jsem ještě neviděla třeba Chirurgy. Ale jistou dobu jsem sledovala Ally McBealovou, zajímala mě tím hereckým nadhledem. Na Sex ve městě jsem se dívala taky jen chvilku, tam už se charaktery dál herecky nerozvíjely, zato hrdinky střídaly skvělé kostýmy. A mám dojem, že ve svém žánru je docela kvalitní Kriminálka Las Vegas...

Máte dobrý vkus. Jakým vkusem se podle vás řídí diváci Ulice?
Myslím, že cena TýTý konečně přinesla potvrzení našeho řemesla – a ocenila je závratným způsobem.

Jak tedy velký večer oslavíte?
Půjdu se najíst a napít.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Zpěvák zastoupil herečku, Febiofest zahájil Charles Aznavour

Šansoniér a herec Charles Aznavour obdržel na Febiofestu čestnou trofej...

Francouzská hvězda Catherine Deneuveová se z Febiofestu na poslední chvíli omluvila pro nemoc, nicméně cenu za přínos...

VIDEO: Do říše kouzel druhých Fantastických zvířat míří mladý Brumbál

Eddie Redmayne ve filmu Fantastická zvířata a kde je najít

Pod názvem Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny přijde 15. listopadu do našich kin pokračování příběhu, který se...

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

Najdete na iDNES.cz