Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Macháčkovi a Mig 21 k narozeninám právem hrála prezidentská fanfára

  12:04aktualizováno  12:04
Lesníci, letušky, mávátka, prskavky, striptýz a pět nezničitelných showmanů. Narozeninový večírek kapely Mig 21, který se konal v pražské Lucerně, se s nadzvukovou rychlostí na tisíce kilometrů vzdálil obyčejným oslavám. O takovém mejdanu musí každý snít.

Kapela Mig 21 oslavila v pražské Lucerně 10. narozeniny, její frontman Jiří Macháček rozdával v prvních řadách prskavky. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Kapela Mig 21 slavila 10. narozeninyVečírky nikdy nezačínají včas a pondělní oslava 10. narozenin kapely Mig 21 nebyla výjimkou. Plakáty sice přísně hlásaly, že se začíná v půl deváté večer, jenže tou dobou v pasáži před Lucernou stály minimálně ještě tři stovky lidí. Zatímco se k sobě lidé tiskli, aby jim průvan z průchodu nezalezl pod kabáty, plocha v přízemí se postupně měnila v tropy.

Jako první se z pódia ozvala píseň Jaro léto podzim zima, s dvacetiminutovým zpožděním od plánovaného startu. Kdyby charizmatický Seal, který v Praze vystoupil v červenci, slyšel, s jakým nadšením přivítala vyprodaná Lucerna kapelu Mig 21, rozbrečel by se, lehl by si na zem a při kopání nohama do vzduchu by jistě křičel: "Já chci taky!"

MIG 21 - TWIST/MALOTRAKTOREM
(Praha, Lucerna - 10. listopadu 2008)

Chlapecká taneční pěvecká a striptérská skupina z Prahy 5 - Smíchova, jak Mig překřtil frontman Jiří Macháček, se pevně připoutala v kokpitu a Kapela Mig 21 slavila 10. narozeninyvyjela na runway. Od momentu, kdy se odlepila od země, nemusela bojovat o fanoušky a pozornost. Předváděla luxusní akrobatickou exhibici.

Věrka je stále vysoká, Macháčkův Periferní pohled při lovení "ňákýho papírku od bonbónu" je mnohem víc sexy než ten, který si pamatuju z pardubického klubu Žlutá ponorka, kde jsem kapelu viděla před devíti lety, a člun spuštěný na moři se stále příjemně houpe.

Jak MIg zkoušel s orchestrem

Nacvičovalo se na první společné vystoupení, kde vzniklo DVD kapely. Podívejte se.

"Uděláme si z toho takový příjemný punkový koncert. Když já zakřičím I love you, vy zakřičíte Fuck you. Od toho se můžeme odrazit," vyzval publikum "nestyda" Macháček. Fígl během večera několikrát zopakoval, obzvlášť si ho vychutnal při bouřlivém finálním potlesku.

Kapela Mig 21 slavila 10. narozeniny

Jen co kouzelná výměna zazněla poprvé, Mig provedl premiérový střemhlav a zpěvák ohlásil první falešný konec: "Díky, že jste vypKapela Mig 21 slavila 10. narozeninyrodali Lucernu, prachy máme, tak se mějte." Koho by ale takhle nadupaný sál nebavil? Od druhé třetiny pětice hudebníků vytáhla ještě dokonalejší prvky sestavy.

Zatančit si v Číně a v Chile si chlapci stihli ještě bez hosta, na něhož došlo hned vzápětí. Několikaminutové intro lesnicko-letuškovského orchestru dav pozitivně rozohnil a následný Twist a Malotraktor je převálcoval. A co teprve, když klasická dechovka prošpikovala "dnešní svět kompjůtrů", který doprovodila projekce chybových oken.

MIG 21 - V DNEŠNÍM SVĚTĚ KOMPJŮTRŮ
(Praha, Lucerna - 10. listopadu 2008)

Došlo i na prskavky, pacifistickou agitku Vlajky vlají okořeněnou o mávátkové šílenství i basové sólo s motivem Smetanovy Vltavy a akustickou verzi skladby Vyhodili mě z kapely hranou na lahve vytažené z popelnice. Ty se staly symbolem ekologického turné (vedle písně Venkovan kluk), jelikož kapela z nich místo odpadu udělal užitečné hudební nástroje.

Kapela Mig 21 slavila 10. narozeninyKLipy Migu 21

Připomeňte videoklipy kapely v čele s Jiřím Macháčkem, která slaví 10. narozeniny.

Našlapanou stominutovku uzavřel Žlutý dvouplošník a piloti z Migu si mohli - stejně jako hrdinové posledního textu - spokojeně vykouřit dýmku. A prezidentské fanfáry velkolepě usazené v melodii právem podtrhly oslavencův triumfální výkon.

Kapela Mig 21 slavila 10. narozeninyK leteckému dnu patří otevřená ústa, roztomile nablblé úsměvy a ukazování prstem. Mig vyvolal všechno, chyběla jen cukrová vata. Mouchy se totiž hledají těžko. Buď se ke stroji neodváží přilétnout, nebo je stroj vcucne. Přece jen ale jedna mezi reflektory, které brilantně doplnily večer, prolétla: Lucerna bouřila, a přesto se spontánního přídavku nedočkala. Přitom by stačil jeden výkrut navíc...

MIG 21 - SKEJT
(Praha, Lucerna - 10. listopadu 2008)

Každopádně stroj Mig 21 je i po deseti letech spolehlivou mašinou, která ubrání český vzdušný hudební prostor. Je naše a nikomu ji nepůjčíme, nepronajmeme ani neprodáme. To bychom byli pěkně blbí.

MIG 21 - Koncert k 10. narozeninám
Praha, Velký sál Lucerny. 10. listopadu 2008.
Hodnocení iDNES.cz: 90 %
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Jak dopadnou Andělé? Tak či onak přistanou v dobrých rukách

Kapela J.A.R.

Už v úterý večer se dozvíme, kdo z tuzemských hudebníků se bude těšit ze zlaté sošky, jež se udělují jako ceny Anděl....

Lana del Rey přijede na Sziget. Uzavírá výčet hlavních lákadel festivalu

Zpěvačka Lana Del Rey

Americká zpěvačka Lana del Rey, kterou před šesti lety proslavily hity Video Games nebo Born to Die, uzavírá výčet...

Festival Soundtrack zahájí Čechomor s legendárním filmem Rok ďábla

Čechomor (Benátská! s Impulsem, Liberec, 29. července 2017)

Festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady, který se uskuteční poslední prázdninový víkend, přinese hned...

Najdete na iDNES.cz