Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mach, Šebestová a obyčejná komedie

  7:00aktualizováno  7:00
Nechceme být z papíru, chceme tělo na míru, zpívají hrdinové kresleného večerníčku hned na úvod hraného celovečerního filmu Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko. To aby bylo jasno, proč se rozhodli porušit pravidlo, že na legendy se nesahá, a přestoupili z „placatého“ kresleného světa do hrané nápodoby světa trojrozměrných bytostí.
Mach a Šebestová a kouzelné sluchátko

Mach a Šebestová a kouzelné sluchátko - Představitelé Macha a Šebestové s kouzelným sluchátkem při natáčení - Robert Hájek a Kristýna Květová. | foto: Ateléry Zlín

Jenže ve srovnání s animovanou říší plnou básnivé i hračičkářské fantazie se realita nutně jeví naopak „placatější“ a neobyčejné příběhy proměňuje v obyčejnou veselohru. Marné je volání tvůrců Nesrovnávejte nesrovnatelné! Písničku by mohli dokončit diváci třeba takto: Ne že by vám chyběl vtip, papír vám však sluší líp.

Vstup obou dětí z televizní pohádky do skutečnosti se odehraje nápaditě, rychle a s oprávněnou poznámkou nové postavy babičky v podání Stelly Zázorkové: Honem to vypni, nebo nám sem nalezou všichni! Babička, zábavně obdařená stopou starosvětské nedůvěry vůči cizincům, kteří jí postupně zamoří celý dům, jako by předem jasnozřivě prokoukla metodiku Miloše Macourka, jenž z obrazovky televizoru učinil jakousi přestupní bránu mezi dvěma světy. Občas si s ní opravdu mile vyhraje; například děti se pokusí savojskou královnu alias Ivu Janžurovou vrátit do televizních zpráv, odkud přišla, jenže mezitím zprávy vystřídala reklama a Její Veličenstvo se náhle topí v hrnku doporučované čokolády.

Ale jinak je celý film založen na známém principu někdejších komedií a seriálů jako Dívka na koštěti, Jak utopit doktora Mráčka, Létající Čestmír či Arabela, kde jsou pohádková kouzla přijímána v prozaickém světě coby samozřejmost a kde policisté honí neandrtálce po parku, jako by to dělali každý den. Stejně tak se tu všeobecně předpokládá, že každý občan zná díky večerníčku moc kouzelného sluchátka i tváře jeho majitelů a že královna savojská i Číňani mluví a rozumějí česky. Což je jistě licence v rámci žánru povolená, ovšem obraz Číny samé, přidaný čistě užitkově kvůli vkladu čínských koproducentů, už z filmu vyloženě trčí na způsob turistické pohlednice. Obnáší reklamní procházku velkoměstem, večeři s tyčinkami namísto příborů a povinný výlet k Velké čínské zdi; nic se tu neděje.

Na domácí půdě je tvůrcům viditelně líp. Malý host z Číny nosí sice tričko s Pokémony a ovládá bojová umění, nicméně příběhu vévodí starosvětské městečko s herci, jak je má „náš divák“ rád: s hudrujícím Petrem Nárožným, Ivou Janžurovou v teplácích a Stellou Zázvorkovou v zástěře. Tradičně jen ti zlí hrdinové mají služebnou a baží po luxusu, zato vlídná královna vesele nakupuje v secondhandu a mnohonásobně ukradené sluchátko, musí-li právě sloužit choutkám chamtivců, jim odpovídá Nárožného hlasem hezky otráveně až zhnuseně.

Epizodní aktéři už takový herecký nadhled a cit pro stylizaci nemají. Dětské role vyšly vcelku solidně, jen od Horáčka s Pažoutem by člověk čekal drsnější uličníky.
Pro fajnšmekry zbylo v dialozích pár macourkovských jazykových lahůdek, například „zřídil ho nezřízený život“ - ovšem na jemnůstky tu moc času není. Proměn, záměn a křivolakých putování sluchátka se odehraje tolik, až v ději začíná být nepřehledno - jako by se autoři snažili situační košatostí dohnat a nahradit onu jedinečnou poetiku animované verze. Činí tak usilovně, leč zbytečně. Vznikla ztřeštěná rodinná komedie podle osvědčených vzorů dob minulých, nikterak oslnivá, ale divácky vděčná. Hlavně však mohla klidně existovat bez Macha a Šebestové - protože těm, jak znovu dotvrzují animované přechody v ději, se v kresleném snu létá daleko snáze. Co je hrané, nemusí být ještě hravé.


Servisní článek k filmu najdete ZDE.


Kdo je kdo kolem filmu

Miloš Macourek a Václav Vorlíček. Pracují spolu čtyřicet let, od snímku Kdo chce zabít Jessii. Macourek-autor "vynalezl" žáky třetí B, Vorlíček-režisér je nyní převedl do hraného filmu. "Shodneme se na tématu, Miloš píše, já mu volám, o víkendu se sejdeme, já čtu a říkám: Poslyš, tohle jsme myslím už někde použili," líčí proces Vorlíček.

Petr Nárožný.
Vypravěč animované verze, ve filmu hraje ředitele školy a propůjčuje hlas sluchátku a kresleným mezihrám. Osobně by prý kouzelné sluchátko požádal, ať vytáhne z díry bin Ládina, a odměnu pětadvacet milionů dolarů by věnoval na dětské filmy.

Jiří Lábus.
Proměňuje se ze psa Jonatána v tatínka hrdinů, jenže i v lidské podobě se pořád drbe a žebrá o pečeného králíka. Sám herec psa nemá, roli studoval u mazlíčků svých přátel.

Vítězslav Jandák.
Hraje otce zákeřného hošíka, který si na pomoc přivolá známé firmy Pažouta a Horáčka, mimo kameru pak zastupuje výrobce filmu, Ateliéry Bonton Zlín, a je prezidentem zlínského festivalu filmů pro děti. "Právě na festivalu jsem se potkal s čínským producentem, který si tu uvědomil, že dětský film může být velký byznys."

Dalibor Lipský.
Střihač a vypravěč zákulisních historek. Rád líčí, jak při letní práci ve střižně měli okno otevřené dokořán a Lábus z filmového pásu tak dokonale štěkal, že se venku přidávali psi z širokého okolí. Mimochodem původně vybraného psa Jonatána museli filmaři vyměnit; když se při proměně v Lábuse vztyčil na zadní packy, bylo vidět, že je to fenka.
(spa)

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Dej mi své jméno, šeptají si on a on za italského léta

Záběr z filmu Dej mi své jméno

Ještě než film Dej mi své jméno ze čtyř nominací na Oscara vytěžil vítěznou sošku za nejlepší adaptovaný scénář, který...

Zpěvák zastoupil herečku, Febiofest zahájil Charles Aznavour

Šansoniér a herec Charles Aznavour obdržel na Febiofestu čestnou trofej...

Francouzská hvězda Catherine Deneuveová se z Febiofestu na poslední chvíli omluvila pro nemoc, nicméně cenu za přínos...

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

Najdete na iDNES.cz