Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

"Macbeth se dá dobře aplikovat na dnešní dobu," říká japonský umělec Noriyuki Sawa

  10:44aktualizováno  10:44
- Japonského výtvarníka, mima, loutkoherce a scénografa Noriyuki Sawu jistě nemusíme mnohým českým divadelníkům představovat. Nejenže je jeho jméno známé ve světovém kontextu loutkohereckých kapacit, ale Nori se už několik let pohybuje kolem českého divadla. V posledních letech dokonce pracuje jako instruktor na pražské DAMU. Po představení Macbeth, které nedávno odehrál v klubu Roxy, si udělal chvíli pro krátký rozhovor.

Narodil jste se v japonském Hokkaido, kde jste také vystudoval pedagogickou univerzitu, jak jste se najednou ocitl v Evropě?
V roce 1992 jsem byl pozván do Charleville-Méziéres, sídla mezinárodní loutkářské instituce nazvané UNIMA, kde jsem spolupracoval na projektu Babylónská věž. Tato hra vznikla v koprodukci mezinárodního institutu, Francie a DAMU v Praze. Na projektu spolupracovalo původně třicet herců, ale když se rozhodlo, že bude tento projekt prezentován v Praze, bylo jasné, že se to bude týkat jen malé části účinkujících. Já jsem se tam tehdy setkal s Josefem Kroftou, režisérem divadla Drak a začal jsem uvažovat o cestě do Prahy. Měl jsem to štěstí, že jsem získal stipendium a byl mezi šesti herci, kteří hráli celé léto v Divadle v Celetné Babylónskou věž.

Jak jste se dostal k výuce na pražské DAMU?
Jelikož jsem získal stipendium, tak jsem se ocitl na DAMU původně jako student a studoval jsem dva roky loutkářskou scénografii. Potom jsem tam zůstal, ale už jako učitel. V Hokkaido na pedagogické univerzitě jsem získal licenci jako učitel umění, takže jsem se v roli učitele neocitl úplně náhodou.

Vidíte nějaký rozdíl mezi českými a japonskými studenty?
Čeští studenti jsou velice kreativní a mají často bláznivé nápady, což je pro tuto práci důležité. Občas však skáčou z nápadu na nápad a jakmile se objeví nějaké komplikace, třeba finanční, tak se hned vzdávají. Japonští studenti naopak čekají na to, co jim řekne učitel a raději se přizpůsobují jeho myšlenkám. Jsou však velice pracovití a co začnou, tak většinou dotáhnou do konce.

Právě jste odehrál představení Macbeth, jak jste se vůbec dostal k tomuto tématu?
Přemýšlel jsem o tom zpracovat nějaké téma od Shakespeara a pro loutkové divadlo byl nejvhodnější Macbeth. Je to totiž jediná hra, která se dá udělat jako krátký koncentrovaný příběh. Všechny ostatní hry vyžadují delší časovou plochu. Macbeth je i dnes moderní a dá se tedy dobře aplikovat na dnešní dobu.

Jakým způsobem vyrábíte své loutky?
Všechny loutky jsou vyráběné kašírováním. Jinak mám dva způsoby, jak postupovat. Když si vyrábím loutky na turné, musí být především lehké a pevné. Takové loutky musí opravdu vydržet i náročné převozy. Pokud dělám loutky, se kterými se nehraje každý den, ale jsou určené například pro výstavy, používám mimo papíru a textilu také dřevo. Jelikož jsem výtvarně vzdělaný všechnu práci na loutkách si dělám sám a občas využiju zručnosti své ženy Kaori, která mi pomáhá se šitím kostýmů pro loutky.

Kde všude už jste se svými loutkami vystupoval?
Těch míst je opravdu mnoho, hrál jsem například v New Yorku, v Aténách nebo v Berlíně. V roce 1997 jsem v rámci turné LES vystupoval v padesáti městech a celé turné obsahovalo téměř devadesát představení.

 

 

 

Z představení Macbeth

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Další z rubriky

RECENZE: Sex a kříže. Na Palmovce se ukřičené polské režie opravdu nebáli

Z uvedení Něco za něco v Divadle pod Palmovkou

Temná scéna, hutná a silně nabasovaná hudba. Od úvodních minut je jasné, že nastudování Shakespearovy poslední komedie...

RECENZE: Faust je jízda. Do Stavovského divadla dorazil Rašilov v kamionu

Z inscenace Fausta ve Stavovském divadle

Saša Rašilov, skvělý překlad a neuvěřitelné obrazy. To jsou hlavní přednosti nového nastudování Fausta Národním...

Pusťte Donnu k maturitě! Zběsilá jízda do 90. let láká dnešní třicátníky

Záběr z inscenace Pusťte Donnu k maturitě!

Časopis Bravo, Steve s Dylanem, videopůjčovny a hudba devadesátých let. Půdní prostor Palm OFF v pražském Divadle pod...

Najdete na iDNES.cz