Jedním z favoritů může být i Maxipes Fík s Ájou, respektive hlas Josefa Dvořáka.

Jedním z favoritů může být i Maxipes Fík s Ájou, respektive hlas Josefa Dvořáka. | foto: Česká televize

Má lepší hlas paní Kadrnožková, nebo Fík? Hlasovali jste na iDNES.cz

  • 46
K filmovému festivalu ve Zlíně vždy patřily postavy z českých Večerníčků. Návštěvníci akce je totiž pravidelně potkávají na nejrůznějších venkovních akcích, při projekcích, v kině. Která z nich má ale nejpříjemnější hlas?

Výsledek ankety najdete zde

Večerníček se na televizní obrazovce poprvé objevil v roce 1954 a od té doby přivedl do obývacích pokojů desítky postaviček. Těžko z nich vybírat tu nejoblíbenější, nejmilejší či nejprotivnější. Všechny ale spojuje jediné: aby mohly promlouvat k nejmenším divákům, někdo jim musí propůjčit hlas. Který máte vy nejraději?

Rákosníček

Jiřina Bohdalová

Rákosníček
Jiřina Bohdalová oslavila 80 let

V desítce tipů nemůže chybět skřítek neposeda, který se od roku 1976 zabydlel "za mlhou tak hustou, že by se dala krájet a dost možná ještě dál". Najít v Česku člověka, jenž by nevěděl, že mluví hlasem Jiřiny Bohdalové, jedné z nejpopulárnějších českých hereček, je téměř nemožné. A protože by každý dabér měl dostat pouze jednu šanci, sluší se připomenout, že hlasem oceňované umělkyně mluví i Křemílek s Vochomůrkou.

O loupežníku Rumcajsovi

Karel Höger

O loupežníku Rumcajsovi
Karel Höger v mladých letech; nedatovaný snímek

Do rodiny bývalého ševce Rumcajse patří kromě Manky a Cipíska i Karel Höger. Právě díky němu se totiž může loupežník vykázaný do lesa Řáholce pravidelně "setkávat" s namyšleným knížepánem, kněžnou i starostou Humpálem. Jak si ale rychle vybavit jeho tvář? Vzpomeňte si třeba na Arnošta z Pardubic ve filmovém muzikálu Noc na Karlštejně. Z filmografie čítající desítky titulů pak namátkově vybíráme snímky Krakatit, Jan Hus, Jan Žižka či příběhy o panu Tau.

Mach a Šebestová

Petr Nárožný

Mach a Šebestová
Herec Petr Nárožný

Příběhům o utrženém sluchátku z dílny Miloše Macourka a výtvarníka Adolfa Borna vtiskl jedinečné kouzlo hlas Petra Nárožného. Právě on si z letošního 51. ročníku Zlín Film Festu odveze cenu za mimořádný přínos v tvorbě pro děti a mládež, ale proč mu nedopřát i další trofej. Mach, Šebestová i paní Kadrnožková jeho hlasem mluví již téměř třicet let. Pan Týfa z Marečku, podejte mi pero či Dušek ze seriálové Hospody letos oslavil 73. narozeniny.

Maxipes Fík

Josef Dvořák

Maxipes Fík
Herec Josef Dvořák

K přerostlému Fíkovi, jehož nečekaný růst zastavilo až vypití sudu piva, i jeho drobné paničce Áje od roku 1976 patří jednoznačně Josef Dvořák. Představitel stovek rolí, mezi nimiž se najde řada vodníků a dalších pohádkových postav, bavil děti spolu se Štěpánkou Haničincovou a Jitkou Molavcovou i v sérii pořadů Malý televizní kabaret. Rozhodujete-li se, zda dát bod právě jemu, může pomoci i malá nápověda: jeho hlasem mluví i Bob a Bobek.

O krtkovi

dcery Milerovy

Krteček a raketa
Zdeněk Miler

Krteček výtvarníka a režiséra Studia Bratři v triku Zdeňka Milera toho od roku 1956 moc nenamluvil, ale přesto jeho "hele hele" zná každý. Ať už jde o šití kalhot, výlet do vesmíru, díky němuž se stal symbolem poslední vesmírné mise raketoplánu Endeavour, či poslouchání tranzistoráku, není třeba zbytečných slov. Citoslovce tak Krtečkovi daly Milerovy malé dcery Kateřina a Barbora.

Káťa a Škubánek

Jitka Molavcová

Káťa a Škubánek
Ze slavnostního koncertu k 50. výročí založení Semaforu, 30. 10. 2009 (Jitka

Muzikantku, herečku, zpěvačku, spisovatelku a moderátorku Jitku Molavcovou spojuje s dětským světem nejen již zmíněný kabaret, ale i osudy malé Káti a jejího pejska Škubánka (1982). Starší publikum si pak rádo vybavuje její ztvárnění Žofie Melicharové, jež zamilovaně a věrně stojí po boku Jiřího Suchého. Ostatní ji nově znají i jako průvodkyni odpoledními pořady pro nejmenší.

O makové panence

Vlastimil Brodský

O makové panence
Herec Vlastimil Brodský

Tvrzení, že se do druhé půle startovního večerníčkového pole dostaly méně významné seriály, popírá okatá brunetka s červenou sukní. Makovou panenku a jejího věčně zmateného motýla Emanuela přivedl v režii Václava Bedřicha k nesmrtelnému životu jedinečný Vlastimil Brodský. K cenám z mezinárodních filmových festivalů v Berlíně, Monte Carlu i Karlových Varech mu nyní můžete in memoriam přidat i jednu "pohádkovou".

Říkání o víle Amálce

Jiří Hrzán

Říkání o víle Amálce
Herec Jiří Hrzán

Amálka, opět z Bedřichovy "stáje", loni oslavila 35. narozeniny. A jak jsme si mohli všimnout u předchozích hrdinů, hlas, jímž mluví, opět neodpovídá jejímu pohlaví. Drobounkou vílu s pomněnkovým věnečkem na hlavě totiž nadaboval Jiří Hrzán. Vynikající herec, jehož život skončil po nešťastném pádu z pátého patra, patří k nejcharismatičtějším českým osobnostem tuzemského divadla a filmu.

Pojďte pane, budeme si hrát

Rudolf Deyl ml.

Z pohádky Pojďte, pane, budeme si hrát
Josef Větrovec, Rudolf Deyl ml. (uprostřed), Martin Růžek ve filmu Hvězda zvaná...

Krátkometrážním seriálem Břetislava Pojara o dvou medvědech se do hry dostává i Rudolf Deyl mladší, který hlavním protagonistům dal svůj hlas v prvních šesti dílech. Pan František Filipovský, hlas dalších pěti dílů, laskavě promine, po něm je dabingová cena přímo pojmenovaná.

Večerníček

Michal Citavý

Večerníček
Michal Citavý, hlas Večerníčka

Byla by jistě velká chyba diskvalifikovat i samotného Večerníčka, respektive Michala Citavého. "Byly tehdy prázdniny, dětští herci, které měla televize v evidenci, rozptýleni po kraji a já jsem byl relativně blízko, s babičkou a dědečkem na Kárově asi dvacet kilometrů od centra Prahy. Takže pro mě poslali auto, odvezli mě do studia a vrátili nepoškozeného zpět. Zásadní vzpomínka je, že jsem cestou přemluvil řidiče, aby jel po strakonické stovkou...," ohlíží se na stránkách České televize hlas "národního pokladu".