Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Má cesta ke hvězdám vede přes Ostravu

  10:07aktualizováno  10:07
Písničkář Pavel Dobeš, jehož písně v úsečném ostravském dialektu oživily folkovou vlnu 80. let, pomáhá svému příteli Josefu Streichlovi. Na novém albu nazvaném K svátku zpívá skladby tohoto zemitého ostravského bluesmana. "Pepu ranila mrtvice, ruce mu přestaly hrát na kytaru. Dostal se do finančních problémů. Tahle deska mu pomůže. Získá peníze za autorské honoráře," říká Dobeš, který dnes žije v Hradci Králové.

On-line rozhovor s Pavlem Dobešem najdete ZDEStreichl na desce hraje jen na harmoniku. Nemůže zpívat?

Už se zlepšuje. Je v kontaktu s lidmi, snaží se, bojuje s nemocí. Každý den cvičí na kytaru. Dnes už mluví docela dobře. Nedávno jsem ho popichoval, že si měl desku natočit sám. Jenže exekutor mu bere televizor a on mu ho nechce dát. Čas hrál v tomhle případě velkou roli. Proto jsem s deskou spěchal.

Kdysi Karel Plíhal s Jaromírem Nohavicou vydali svou koncertní desku, aby pomohli těžce nemocnému Emilu Pospíšilovi. Ale nevzpomínám si, že by někdo u nás udělal totéž co vy.
Také si nevzpomínám. Proto jsem se bál, co řeknou posluchači. Jestli je třeba neztratím. Ale myslím, že mě potkalo velké štěstí. Jak člověk chodí po světě, dělá různé lumpárny. Málokdy dostane příležitost spáchat dobrý skutek. Mně se ta šance naskytla, když mi Pepa Streichl zavolal a požádal mě o pomoc.

Jste velký hříšník?
A kdo není?

Rozmýšlel jste se dlouho?
Vzal jsem si nějaký čas na rozmyšlenou. Nejdřív jsem Streichlovi oponoval, že on to dělá nejlíp. Ale Streichl věděl, že se mi jeho písničky líbí. Známe se z doby, kdy jsem bydlel v Ostravě. Když jsme se po letech potkali na večírku, hrál jsem jeho písničky pro pobavení společnosti. Streichl seděl stranou a díval se na lidi, kteří poslouchali. Prý měli v očích zvláštní jas. Pak mi říkal: Ty baby měly v očích to samé, jako když jsem mohl hrát. Ten argument mě nakonec přesvědčil. K jeho písničkám jsem přistupoval jako ke svým vlastním věcem. Když se v rodině stane neštěstí a děti zůstanou samy, postaráte se o ně. Já ty písničky adoptoval.

Vybíral jste si je sám?
Ano. Jsou to staré písně z osmdesátých let. Tenkrát Pepa ještě nevěděl, že se z něho stane bluesman. Některé věci byly countryovější, jiné bluesovější. Pocházejí z doby, kdy jsme se nejvíc znali.

Ostravské studio i tamější muzikanty Radka Pastrňáka či houslistu Richarda Krozczeka jste si vybral záměrně?
Požádal jsem muzikanty, aby se sešli v ostravském studiu. Všichni byli ochotní. Kytaristu Radka Pastrňáka jsem oslovil cíleně. Je to Pepův kamarád. Kdysi mu napsal písničku Hajcman blues, která pak vyšla na desce kapely Buty. Nevěděl jsem, že Pastrňák je takový mistr. Nemá potřebu se předvádět, a přitom ho v písních slyšíte. Diagonálně protne jedním tónem celou nahrávku a je to tam. Dalšího kytaristu Miloše Dvořáčka a bubeníka Míšu Dvořáčka jsem přivezl z Hradce Králové. Jinak je to ostravská záležitost. Přál jsem si, aby Pepa měl do studia blízko, kdyby chtěl přijet. On nás navštěvoval, někdy přijel až po natáčení. Čtrnáct dní jsme tam takhle žili.

Jaká je Ostrava na hudební mapě republiky?
Je to takový severomoravský New York. Má podobného ducha.

V písni Ostrava je zakouřené město náhle řeknete: "Pittsburgh town, smokey town." Nepřirovnáváte spíš Ostravu k americkému Pittsburghu?
Ne, je to vtípek, který dělal Pepa. Když americký písničkář Pete Seeger vystupoval v Lucerně, hrál starou americkou píseň o Pittsburghu a jako vtip do ní vložil slovo Ostrava. To byl podnět, ze kterého Pepa těžil. Ostrava je zakouřené město byla píseň, kterou hodně hrával.

Máte chuť napsat protestsong nebo nějakou společenskou píseň?
Mně se nechce. Štve mě spousta věcí, ale nechtěl bych jimi zatěžovat poezii. Ale vážně, protestsong o zdi v Ústí nad Labem by asi vyzněl jalově. V Ostravě jsem navštívil Buty, kteří také dělali desku. Jejich album je velká oslava Cikánů. To je praktická věc, naše politika. Aby to nevypadalo, že my Češi neumíme s nikým žít. Němců se bojíme, s Rakušáky nám to také moc nejde a Slovákům jsme dali najevo, že je nechceme. Kdo nám zbývá? Pár tmavých kluků a holek.

Vrátil byste se do Ostravy?
Nevrátil. Jakmile je Ostrava přede mnou, tak do ní vstupuji, ale nikdy bych se tam nevrátil. Musím jít stále vpřed.

A kam míříte?
Ke hvězdám, samozřejmě. I když ta cesta vede častokrát přes Ostravu.

Pavel Dobeš při on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.

Pavel Dobeš při on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.

Pavel Dobeš při on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.

Pavel Dobeš při on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.

Pavel Dobeš při on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Na Soundtracku zahrají i hudbu z Kingdom Come. K mání byly lístky se slevou

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Kingdom Come: Deliverance, tedy česká počítačová hra roku, která zaujala i v zahraničí, se na festivalu Soundtrack...

Dionne Warwicková připomene svou kolegyni Arethu Franklinovou

Zpěvačka Dionne Warwicková

Soulová legenda Dionne Warwicková, která poprvé vystoupí v Česku 14. září, připomene nedávno zesnulou kolegyni Arethu...

Najdete na iDNES.cz