Arnošt Lustig se zúčastnil předávání Ceny Franze Kafky (26. října 2010)

Arnošt Lustig se zúčastnil předávání Ceny Franze Kafky (26. října 2010) | foto: Michal Sváček, MAFRA

Lustig se za války málem stěhoval do Číny, teď tam vyrazil na autogramiádu

  • 4
Spisovateli Arnoštu Lustigovi vychází v Číně kniha Bílé břízy na podzim. A tak do země vyrazil na autogramiádu a několik přednášek. Zároveň navštívil židovské ghetto, kam chtěla jeho rodina za války odjet.

"Po příjezdu do Číny jsem zjistil, že mou knížku ještě nevydali. Četli z ní jen ukázku, ale nikdo mi nevysvětlil, co se stalo, jestli román náhodou neleží někde na cenzuře... Až teď jsem se dozvěděl, že bude, ale se zpožděním," řekl Lustig a připomněl, že hlavním hrdinou knihy je mladý komunista, který má za úkol chytit nebo zastřelit dezertéra.

Šanghaj, místo kde právě končí velkolepá mezinárodní výstava Expo, je pro Lustiga "lákadlem ve vzdochuprázdnu". Jeho rodina totiž do města chtěla odcestovat v roce 1940. Gestapo jí ale neudělilo povolení.

"Působí jako vizitka Číny 3. a 4. tisíciletí. Je jako Amerika v začátcích, kdy se ve 20. a 30. letech budovaly výstavní mrakodrapy. Šanghaj je teď staví stejným způsobem, ale podle měřítek moderní doby. Takovou Čínu jsem nečekal. Všechno funguje," popisuje své dojmy z návštěvy přístavu, zasazeného mezi nablýskané mrakodrapy.

Lesk se ale střídá se špínou a omšelostí - tedy minimálně v bývalém židovském ghettu. "Vše je omšelé, chudé, zastaralé. Přes otevřené dveře jsou vidět schody, umývadlo, kolo, v temné předsíni visí prádlo... Připomínalo mi to Terezín," dodal.

Čtěte v pondělní MF DNES

Příběh Lustigovy rodiny a spisovatelovy zážitky z návštěvy Číny najdete v rozhovoru, který s autorem vedla Dana Emingerová. Čtěte na stranách kultury MF DNES.

.