Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lupič s pistolí ukradl z bydžovského muzea obrazy Zrzavého a Špály

  13:19aktualizováno  14:57
Dva obrazy od Jana Zrzavého a Václava Špály zmizely z muzea v Novém Bydžově. Ozbrojený lupič svázal pracovníka muzea a kromě obrazů sebral i několik historických knih, řadu mincí a drobné šperky. Škoda činí čtyři miliony korun.

Václav Špála - Zátiší s ovocem | foto: Policie ČR – Správa Východočeského kraje

Lupič přišel do muzea, které se nachází v secesní budově České spořitelny na hlavním náměstí v Novém Bydžově na Královéhradecku, v pondělí kolem desáté dopoledne a představil se jako vedoucí ohlášené výpravy junáků z Horních Počernic.

"Když mu pracovník muzea začal vypisovat hromadnou vstupenku, muž vytáhl střelnou zbraň a oznámil, že si přišel pro zakázku. Poté průvodce napadl, svázal provazem a odvlekl do vedlejšího sálu," uvedla Lenka Burýšková z východočeské policejní správy.

Jan Zrzavý - Domek na Ile de SeinPoté zloděj z pamětní síně Bohumíra Nevyjela (1883 až 1915) a jeho dcery ve druhém patře muzea odcizil dva obrazy: Domek na Ile de Sein od Jana Zrzavého z roku 1934 a Zátiší s ovocem od Václava Špály z roku 1936. Dále si odnesl šest historických knih, třiadvacet mincí a drobné šperky.

"Pachatel doslova tvrdil, že jde za jedním obrazem, že je to objednávka. Spoutal mě a takový různý věci. Nemůžu se z toho vzpamatovat. V životě se mi tu nic nepřihodilo, je to hrozné," řekl ČTK přepadený pracovník muzea Jaroslav Prokop, který v muzeu pracuje třicet čtyři let.

Muzeum nabízí přes 200 maleb, kreseb, skic, plakátů, soch a dalších grafických děl umělců 19. a 20. století. Jsou mezi nimi například díla Josefa Mánesa, Josefa Václava Myslbeka, Bohumila Kafky, Otakara Španiela, Vojtěcha Hynaise, Luďka Marolda a Alfonse Muchy.

Přepadený devětašedesátiletý průvodce vyvázl bez zranění. "Podle výpovědi poškozeného byl zloděj vysoký asi 185 centimetrů s tmavšími krátkými vlasy. Oči měl zakryté brýlemi s tmavšími skly, na sobě měl tmavou bundu a kalhoty," podotkla Burýšková.

Podle policie byla škoda odhadnuta na čtyři miliony korun. Muzeum je vybaveno zabezpečovacím zařízením, nyní se bude podle starosty města Pavla Loudy jednat o jeho dalším zlepšení. Kriminalisté žádají možné svědky o informace o pohybu podezřelé osoby či osob u muzea. Za trestný čin loupeže hrozí od pěti do dvanácti let vězení.

Kdo byli Špála a Zrzavý

Václav Špála (1885-1946)

Český malíř, grafik a ilustrátor je mezi sběrateli jedním z nejvyhledávanějších českých umělců moderního umění. Jeho dílo vycházelo z fauvismu, později byl ovlivněn kubismem, od kterého se odklonil po roce 1923, kdy začal malovat zvláště krajinky. Toto období tvorby se nazývá "zelené období". Vystavoval společně se skupinou Tvrdošíjní, patřil do Spolku výtvarných umělců Mánes.

Jan Zrzavý (1890-1977)

Český malíř, grafik, ilustrátor a scénograf, významná postava českého výtvarného umění, představitel avantgardy nastupující začátkem 20. století. Od roku 1907 studoval na UMPRUM, byl ale vyloučen. V roce 1924 navštívil Francii a až do roku 1939 se do ní opakovaně vracel. Často ho motivovaly pozoruhodné krajiny – cizí (Francie, Itálie, Řecko) i domácí (Vodňany, Okrouhlice, Praha). Své náměty často opakoval.

Zdroj: Wikipedia

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Od Havla po Ledeckou. Fotograf Herbert Slavík představí své Tváře Česka

1990. Dřív Václava Havla všude hlídali estébáci, cestovat nesměl, natož na...

K událostem připomínajícím sté výročí vzniku Československa se v červenci přidá také výstava fotografií Herberta...

OBRAZEM: Jak viděl Jiří Kolář srpen 1968, odhaluje Národní galerie

Národní galerie v Praze uspořádala rozsáhlou výstavu děl  Jiřího Koláře. Na...

Národní galerie představuje u příležitosti 50. výročí sovětské okupace Československa v srpnu 1968 rozsáhlou výstavu...

Na Slovensku žádají konec výstavy Ringo Čecha. Není to umění, argumentují

František Ringo Čech v ostravské galerii Chagall.

Zaměstnanci Liptovské galerie P. M. Bohúňa se distancovali od výstavy Františka Ringo Čecha, která je zde k vidění od...

Najdete na iDNES.cz