Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lupič s pistolí ukradl z bydžovského muzea obrazy Zrzavého a Špály

  13:19aktualizováno  14:57
Dva obrazy od Jana Zrzavého a Václava Špály zmizely z muzea v Novém Bydžově. Ozbrojený lupič svázal pracovníka muzea a kromě obrazů sebral i několik historických knih, řadu mincí a drobné šperky. Škoda činí čtyři miliony korun.

Václav Špála - Zátiší s ovocem | foto: Policie ČR – Správa Východočeského kraje

Lupič přišel do muzea, které se nachází v secesní budově České spořitelny na hlavním náměstí v Novém Bydžově na Královéhradecku, v pondělí kolem desáté dopoledne a představil se jako vedoucí ohlášené výpravy junáků z Horních Počernic.

"Když mu pracovník muzea začal vypisovat hromadnou vstupenku, muž vytáhl střelnou zbraň a oznámil, že si přišel pro zakázku. Poté průvodce napadl, svázal provazem a odvlekl do vedlejšího sálu," uvedla Lenka Burýšková z východočeské policejní správy.

Jan Zrzavý - Domek na Ile de SeinPoté zloděj z pamětní síně Bohumíra Nevyjela (1883 až 1915) a jeho dcery ve druhém patře muzea odcizil dva obrazy: Domek na Ile de Sein od Jana Zrzavého z roku 1934 a Zátiší s ovocem od Václava Špály z roku 1936. Dále si odnesl šest historických knih, třiadvacet mincí a drobné šperky.

"Pachatel doslova tvrdil, že jde za jedním obrazem, že je to objednávka. Spoutal mě a takový různý věci. Nemůžu se z toho vzpamatovat. V životě se mi tu nic nepřihodilo, je to hrozné," řekl ČTK přepadený pracovník muzea Jaroslav Prokop, který v muzeu pracuje třicet čtyři let.

Muzeum nabízí přes 200 maleb, kreseb, skic, plakátů, soch a dalších grafických děl umělců 19. a 20. století. Jsou mezi nimi například díla Josefa Mánesa, Josefa Václava Myslbeka, Bohumila Kafky, Otakara Španiela, Vojtěcha Hynaise, Luďka Marolda a Alfonse Muchy.

Přepadený devětašedesátiletý průvodce vyvázl bez zranění. "Podle výpovědi poškozeného byl zloděj vysoký asi 185 centimetrů s tmavšími krátkými vlasy. Oči měl zakryté brýlemi s tmavšími skly, na sobě měl tmavou bundu a kalhoty," podotkla Burýšková.

Podle policie byla škoda odhadnuta na čtyři miliony korun. Muzeum je vybaveno zabezpečovacím zařízením, nyní se bude podle starosty města Pavla Loudy jednat o jeho dalším zlepšení. Kriminalisté žádají možné svědky o informace o pohybu podezřelé osoby či osob u muzea. Za trestný čin loupeže hrozí od pěti do dvanácti let vězení.

Kdo byli Špála a Zrzavý

Václav Špála (1885-1946)

Český malíř, grafik a ilustrátor je mezi sběrateli jedním z nejvyhledávanějších českých umělců moderního umění. Jeho dílo vycházelo z fauvismu, později byl ovlivněn kubismem, od kterého se odklonil po roce 1923, kdy začal malovat zvláště krajinky. Toto období tvorby se nazývá "zelené období". Vystavoval společně se skupinou Tvrdošíjní, patřil do Spolku výtvarných umělců Mánes.

Jan Zrzavý (1890-1977)

Český malíř, grafik, ilustrátor a scénograf, významná postava českého výtvarného umění, představitel avantgardy nastupující začátkem 20. století. Od roku 1907 studoval na UMPRUM, byl ale vyloučen. V roce 1924 navštívil Francii a až do roku 1939 se do ní opakovaně vracel. Často ho motivovaly pozoruhodné krajiny – cizí (Francie, Itálie, Řecko) i domácí (Vodňany, Okrouhlice, Praha). Své náměty často opakoval.

Zdroj: Wikipedia

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

Kupkovy obrazy se v londýnské aukci vydražily za 75 milionů

V londýnské síni Christie se 27. února v rámci aukce impresionistů a moderního...

Za 52,3 milionu a 22,8 milionu korun, včetně aukční přirážky, se v úterý v londýnské aukční síni Christie’s vydražily...

Najdete na iDNES.cz