Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lukavský je Monte Christem, Beneš Holmesem

  17:19aktualizováno  17:19
Vydavatelství Radioservis zpřístupňuje prostřednictvím kompletů CD archivní záznamy dramatického vysílání Českého rozhlasu v ediční řadě Zlatý fond. V poslední době přišlo na trh pět nových titulů.

Svatopluk Beneš | foto: ČTK

Jeden z vůbec nejslavnějších literárních příběhů všech dob, Hrabě Monte Christo Alexandra Dumase, zdramatizoval Jiří Zdeněk Novák do podoby tříapůlhodinové rozhlasové hry, kterou režíroval Jan Berger v roce 1967. Inscenace patří do Zlatého fondu nejen samotným silným příběhem křivdy a pomsty, ale především hereckým obsazením, v němž excelují legendy českého divadla: Radovan Lukavský, který hrál titulní roli, dále pak mimo jiné Miloš Nedbal, Eduard Kohout či Felix le Breux.

Klasikou moderní literatury jsou díla Grahama Greena. Jeho špionážní román Lidský faktor přeložil a pro rozhlasové potřeby dramatizoval Josef Hlavnička. Inscenace, režírovaná Janem Bergerem, vznikla v roce 1993 jako osmidílný seriál a nyní vychází na čtyřech CD. Příběh "dvojitého" agenta (příslušníka britské tajné služby, pracujícího pro ruskou špionáž) je hvězdně obsazen. Pro hlavní dvojici Jiřího Adamíru a Hanu Maciuchovou, ztělesňující manžele Castleovy (a životní partnery i "v civilu"), to byla poslední spolupráce před Adamírovou smrtí.

Do podoby rozhlasového monodramatu pro herce Ladislava Mrkvičku upravila Marie Říhová slavnou sci-fi Růže pro Algernon amerického spisovatele Daniela Keyese. Hru režírovala v Českém rozhlase roku 1988 Alena Adamcová. Příběh "zpomaleného" prosťáčka Karla Gordona, který se díky vědeckému experimentu na omezenou dobu stane inteligentním a posléze se intelektuálně opět vrátí do výchozího bodu, je skutečným Mrkvičkovým hereckým koncertem. Jeho dikce a výraz v různých stadiích experimentu jsou naprosto přesvědčivé a dojemný příběh ještě zvýrazňují.

Dílo Julesa Verna je vděčným zdrojem pro nejrůznější zpracování včetně rozhlasových. Autorův slavný Vynález zkázy (slavný i z vynikajícího filmového zpracování Karla Zemana) zpracoval pro rozhlas přední český "verneolog" Ondřej Neff. V režii Jiřího Horčičky se roku 1996 rolí zhostili Antonín Molčík, Jiří Plachý, Martin Štěpánek, Ilja Racek a Ivan Trojan.

Díky formátu mp3 se na disk 15 případů Sherlocka Holmese podařilo "napresovat" celých pět hodin zdramatizovaných příběhů nejslavnějšího detektiva, nikoli však z dílny jeho "otce Arthura Conana Doyla, nýbrž jeho následovníků. Třetina je upravena podle knihy Waclawa Golembowicze Chemické případy Sherlocka Holmese (ty byly natočeny v roce 1965 v režii Karla Weinlicha s Bohušem Záhorským v titulní roli), třetinu napsal český autor Rudolf Čechura. V jeho příbězích, natočených týmž režisérem mezi lety 1979-89, exceluje Svatopluk Beneš, hereckým typem bezesporu nejpřesnější ze všech Holmesů, které jsme kdy měli. Plejáda dalších velkých hereckých hvězd je samozřejmostí.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Vážností bychom Vlasy pohřbili. Čekejte hvězdy i holé zadky, láká režisér

Šimon Caban na zkouškách muzikálu Vlasy

Se zdravým nadhledem pracuje režisér Šimon Caban na muzikálu Vlasy pro pražské Divadlo Kalich. Nehrozí prý patos ani...

VIDEO: Letní Letnou zahájí milostný dopis, podívejte se na zkoušku

Zkouška zahájení 15. ročníku festivalu Letní Letná

V pražských Letenských sadech večer začíná 15. ročník festivalu nového cirkusu a pantomimy Letní Letná. Více než 30...

Jako Jonathan Livingston Racek. Akrobati Losers poletí Vzduchem

Oficiální ilustrační foto k představení Vzduchem

S nadsázkou se dá říci, že když se v pražských Letenských sadech v druhé polovině srpna nahlas zavolá Letní Letná, ozve...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz