Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Show Luckyho Petersona je skutečně „great“

  13:41aktualizováno  13:41
Fenomenální varhaník, kytarista a zpěvák Lucky Peterson, jedna z největších bluesových hvězd dneška, vydal box s aktuálními živými nahrávkami z berlínského 55 Arts Clubu.

Lucky Peterson na United Islands Of Prague 2006 | foto: Petr Topič

Lucky Peterson (obal DVD)

Předně vysekněme hlubokou poklonu německému vydavatelství Blackbird Music. Vydat něco takového jako je tenhle komplet v době, kdy jsou pevné nosiče považovány za totální anachronismus a ti, kteří se po nich stále ještě rádi pídí za magory zralé k vycpání a vystavení do muzea, je buď totální odvaha, nebo totální šílenství.

Samozřejmě, Lucky Peterson jezdí po celém světě, je to prvoligová bluesová hvězda, ale stejně: rozkládací balík, ve kterém jsou tři DVD a dvě CD (audioverzi lze zakoupit i samostatně) s koncertem z berlínského klubu, to je počin, na který skoro nestačí ani termín "velkorysý".

Rozhodně ale není předimenzovaný. Koncert na dvou hlavních DVD vám, až na dvě výjimky, uteče skutečně jak voda. Výjimkami jsou Blues Medley, kdy Lucky Peterson jde s kytarou "do lidí", cituje z různých slavných standardů a dělá klasické bluesmanské "opičky", které bývají docela zábavné na místě pro diváky, ale přes záznam jsou nepřenosné, to už si ověřili mnozí.

Druhý okamžik, kdy se divák, málo platné, začne trochu ošívat, je zbytečně dlouhé (a chvílemi ne úplně vkusné) společné "blbnutí" se zpěvačkou Tamarou Petersonovou, takto Luckyho manželkou, v písničce Been So Long.

United Islands Of Prague 2006 (Lucky Peterson)

Jinak ale koncertu nelze vytknout rozhodně nic. Peterson hraje výtečně, jeho doménou jsou především elektrické varhany, a samozřejmě výborně stylově zpívá. Pokud se drží na uzdě, má své neoddiskutovatelné kvality i jeho žena a v duetech jim to oběma dohromady hlasově velice sluší.

Hlavním hrdinou kapely je bezpochyby bílý kytarista Shawn Kellerman, který má na třetím DVD, jež obsahuje nejrůznější zbytky z natáčení, zvukové zkoušky apod., vlastní čtyřskladbový blok.

V repertoáru převládají převzaté písně, vlastní tvorba zní spíš v blocích zpívaných Tamarou Petersonovou. Její manžel raději vyvolává duchy svého velkého učitele Willieho Dixona, ale i Roberta Johnsona, Howlin' Wolfa nebo Jimmyho Rogerse. Ve všech případech ale skutečně dobře a s osobitým citem.

Je dobře, že se Lucky Peterson připomíná svým prvním koncertním DVD právě v těchto dnech, kdy očekáváme jeho návrat do Česka, konkrétně na Blues Alive do Šumperka. Je vzkazem, že každý jeho koncert pořád je, jak stojí ve všech promomateriálech, great show.

Hodnocení: 80 %

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Raritní Bob Dylan odhaluje svou pouť od kytary ke kapele

Bob Dylan ve 2. polovině 60. let (z knihy Kdo je ten chlap?)

Vyloženě rané nahrávky z newyorských hospod i šokující vystoupení na festivalu v Newportu, kdy se písničkář vybavil i...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Najdete na iDNES.cz