Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Show Luckyho Petersona je skutečně „great“

  13:41aktualizováno  13:41
Fenomenální varhaník, kytarista a zpěvák Lucky Peterson, jedna z největších bluesových hvězd dneška, vydal box s aktuálními živými nahrávkami z berlínského 55 Arts Clubu.

Lucky Peterson na United Islands Of Prague 2006 | foto: Petr Topič

Lucky Peterson (obal DVD)

Předně vysekněme hlubokou poklonu německému vydavatelství Blackbird Music. Vydat něco takového jako je tenhle komplet v době, kdy jsou pevné nosiče považovány za totální anachronismus a ti, kteří se po nich stále ještě rádi pídí za magory zralé k vycpání a vystavení do muzea, je buď totální odvaha, nebo totální šílenství.

Samozřejmě, Lucky Peterson jezdí po celém světě, je to prvoligová bluesová hvězda, ale stejně: rozkládací balík, ve kterém jsou tři DVD a dvě CD (audioverzi lze zakoupit i samostatně) s koncertem z berlínského klubu, to je počin, na který skoro nestačí ani termín "velkorysý".

Rozhodně ale není předimenzovaný. Koncert na dvou hlavních DVD vám, až na dvě výjimky, uteče skutečně jak voda. Výjimkami jsou Blues Medley, kdy Lucky Peterson jde s kytarou "do lidí", cituje z různých slavných standardů a dělá klasické bluesmanské "opičky", které bývají docela zábavné na místě pro diváky, ale přes záznam jsou nepřenosné, to už si ověřili mnozí.

Druhý okamžik, kdy se divák, málo platné, začne trochu ošívat, je zbytečně dlouhé (a chvílemi ne úplně vkusné) společné "blbnutí" se zpěvačkou Tamarou Petersonovou, takto Luckyho manželkou, v písničce Been So Long.

United Islands Of Prague 2006 (Lucky Peterson)

Jinak ale koncertu nelze vytknout rozhodně nic. Peterson hraje výtečně, jeho doménou jsou především elektrické varhany, a samozřejmě výborně stylově zpívá. Pokud se drží na uzdě, má své neoddiskutovatelné kvality i jeho žena a v duetech jim to oběma dohromady hlasově velice sluší.

Hlavním hrdinou kapely je bezpochyby bílý kytarista Shawn Kellerman, který má na třetím DVD, jež obsahuje nejrůznější zbytky z natáčení, zvukové zkoušky apod., vlastní čtyřskladbový blok.

V repertoáru převládají převzaté písně, vlastní tvorba zní spíš v blocích zpívaných Tamarou Petersonovou. Její manžel raději vyvolává duchy svého velkého učitele Willieho Dixona, ale i Roberta Johnsona, Howlin' Wolfa nebo Jimmyho Rogerse. Ve všech případech ale skutečně dobře a s osobitým citem.

Je dobře, že se Lucky Peterson připomíná svým prvním koncertním DVD právě v těchto dnech, kdy očekáváme jeho návrat do Česka, konkrétně na Blues Alive do Šumperka. Je vzkazem, že každý jeho koncert pořád je, jak stojí ve všech promomateriálech, great show.

Hodnocení: 80 %

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

VIDEO: Láska na vsi přivádí Pokáče na dávnou vesnickou veselku

Písničkář Pokáč

Písničkář Pokáč si odskočil z jarního turné, aby natočil klip k nové skladbě Láska na vsi. Zdárně mu sekunduje Petra...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

J.A.R. vydají desku remixů. Na Eskalaci bobra se objeví i Baumaxa

Kapela J.A.R.

Po triumfálním tažení s deskou Eskalace dobra, které v týdnu skupina J.A.R. završila třemi cenami Anděl, vydá po vzoru...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz