Lucie Vondráčková a Daniel Landa

Lucie Vondráčková a Daniel Landa - Lucie Vondráčková a Daniel Landa v muzikálu Tajemství | foto: Divadlo Kalich

Lucie Vondráčková překonala Landu

  • 54
Zdá se to téměř neuvěřitelné, ale stalo se. Lucie Vondráčková minulý týden se svým albem Boomerang předstihla v prodejnosti Daniela Landu s jeho cédéčkem Bouře: live koncert.

Po šesti týdnech na špici se tak záznam dvou Landových loňských koncertů (z Ostravy a Prahy) posunul na místo druhé. Vondráčková naopak na vrchol  stoupala pomalu – její poslední album vyšlo už loni v listopadu.

A zdá se, že bude úspěšnější než její "zlatá deska" z roku 2003 s názvem Mayday. Co na svůj úspěch po letech snažení zpěvačka, která s Landou vystupuje v muzikálu Tajemství, říká?

"Je to krásný. Ale daleko důležitější pro mě je, že si o písničky lidé volají do všemožných pořadů a mají je rádi. Že když je vám smutno, tak vám nosí energii a sílu. To je totiž asi nejdůležitější poselství Boomerangu," tvrdí Vondráčková. Mnozí se nad jejím poselstvím jistě pousmějí, ale na posluchače to očividně funguje.

To Daniel Landa naopak tvrdí, že se z úspěchu svého posledního CD nijak zvlášť neradoval, protože ho nepřekvapil. Žebříčky prodejnosti prý nesleduje, protože ho nezajímají.

"Čekal jsem, že se Bouře bude chvíli na špici držet – přece jenom má jistou reportážní hodnotu," říká Landa. "Z doslechu tak vím, že mě Lucie Vondráčková předběhla, ale rozhodně jí to přeju, nevadí mi to," dodává.

Jak je možné, že kritiky nepříliš vychvalované album Vondráčkové si teď v Česku kupuje nejvíc lidí? Začněme tím, že Češi zjevně radši poslouchají domácí interprety a skupiny. Jako důkaz jistě poslouží žebříček prodejnosti v jednotlivých týdnech tohoto roku.

Nejdéle se na špici držel Petr Kolář se svým Albem. Ostatně, tenhle zpěvák se na prvním místě vyhříval i značnou část loňského roku. Mezi domácí se letos vklínila jen dvě zahraniční alba – hudebníka Davida Gilmoura a kalifornské kapely Red Hot Chili Peppers.

Obdobný výsledek uvidíme, když se podíváme do minulosti – zahraniční hvězdy se na špici neobjevují vůbec. V roce 1994 se nejprodávanějším albem stala deska bratří Nedvědů František, o rok později zvítězil Karel Gott a Zázrak vánoční, v letech 1996 a 1997 okupovala žebříčky hudba ke kreslenému seriálu Šmoulové.

Pak následovali opět bratři Nedvědové, které v roce 1999 vystřídala dvojice Těžkej Pokondr. Po třech letech vládnutí od nich převzala štafetu skupina Kabát a loni zvítězili Chinaski.

Co z toho plyne? Že vkus českého posluchače se časem příliš nemění a na hudební kritiky se zjevně neohlíží. Češi prostě většinou poslouchají to, co jim servírují rádia.

A chtějí se bavit – rozhodně nemají rádi nic složitého a "hlubokomyslného". Soudě podle prodeje – v parných letních měsících nemají náladu ani na "státotvorné" filozofování Daniela Landy a ke spokojenosti jim stačí Vondráčkové hit Vítr.