Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lucie je v půli turné a mluví o rozchodu

  9:25aktualizováno  9:25
Olomouc - Už jednou ve své historii, v letech 1992 a 1993, si jedna z nejúspěšnějších tuzemských kapel Lucie zažila dlouhodobou pauzu, původně ohlášenou jako rozchod. Čeká Lucii něco podobného po nynějším turné Slunečnice? "Hoši se rozhodli, že si po turné dají pauzu. Tvrdí, že tentokrát opravdu dlouhou," potvrzují promotéři koncertů.

Lucie je fenoménem tuzemské hudby prakticky již od své první desky, které se prodalo v roce 1990 přes 130 tisíc kusů. Ještě o deset tisíc nosičů víc zmizelo z pultů obchodů o rok později při vydání následujícího alba In The Sky s písní Černí andělé, která přinesla kapele obrovskou popularitu. V roce 1992 se na trhu objevilo koncertní dvojalbum Lucie Live.

"Tou dobou však již kapela neexistovala," odbývá první rozchod kapely oficiální webová stránka a dále uvádí: "Po roční odmlce vyplněné sólovými projekty všech členů kapely se Lucie opět sešla v létě roku 1993. Na poslední chvíli sice kapelu opustil P. B. Ch., který byl nahrazen Markem Minárikem."

LUCIE HRAJE V OLOMOUCI
PO VÍCE NEŽ PĚTI LETECH

O l o m o u c  (kot) - Lucie se na nynějším turné také po dlouhých letech vrátila do Olomouce. "Téměř nikdo si už nevzpomíná, kdy přesně naposledy koncertovala skupina v Olomouci, ale zřejmě to bylo klubové vystoupení na přelomu let 1995 a 1996," zalovil v paměti Stanislav Dvořák, promotér koncertů v Olomouci a Ostravě při nynějším turné k desce Slunečnice.
Do žádného z olomouckých klubů by se počet současných fanoušků Lucie, která se alby Černý kočky, mokrý žáby či Větší než malé množství lásky vypracovala mezi elitu tuzemské poprockové scény, už nevměstnal. Proto přichází ke slovu zimní stadion s kapacitou pět tisíc míst. "Byť jde předprodej do tisíců prodaných lístků, bude jich dostatek i před koncertem," mírní Dvořák fámy o vyprodaném olomouckém show.

Obměněná sestava společně s Ivanem Králem vyprodukovala v roce 1994 říznou desku Černý kočky, mokrý žáby. Tehdejší turné vyvrcholilo vystoupením Lucie před Rolling Stones. S dalším řadovým albem (Pohyby z roku 1996 jsou spíše sbírkou rarit a starších písní) kapela počkala čtyři roky. Větší než malé množství lásky přiválo na podzim roku 1998 zpět i P. B. Ch. - vždyť se blížilo deset let výročí existence. Lucie slavila na turné a bilancovala deskou i videokazetou.

Nyní dávají sběratelé cen (pokaždé pět českých Gramy za alba In The Sky a Černý kočky, mokrý žáby, úspěchy se skladbami Amerika, Medvídek, Sen) čichnout ke Slunečnici. Symbolická květina na rozloučenou?

KONCERTNÍ SPEKTÁKLY
Poslední turné čtveřice David Koller (zpěv, bicí), Robert Kodym (kytary), Michal Dvořák (klávesy) a P. B. Ch. (baskytara)jsou velkolepými spektákly. Výpravná scéna, množství různých světelných efektů, kvalitní zvukový aparát - tohle vše nabízí koncerty Lucie od doby, kdy koncertuje po stadionech. Letos jedenatřicet metrů široké scéně dominují tři obří slunečnicové květy, z nichž dva z nich vymodelují světla a prostřední slouží jako projekční plátno. Na přípravách se podílí speciální šedesátičlenný tým techniků.

HOSTÉ A PŘEDKAPELY
Zvláštní kapitolou vystoupení jsou i hosté či předkapely. Zatímco při turné k desetiletému výročí kapely v roce 1999 "předskakovala" nadějná formace Wohnout, nyní padla volba na Děda Mládek Illegal Band, hrající svérázné úpravy hitů Ivana Mládka. Do srdcí fanoušků se snaží proniknout také úspěšná mladá zpěvačka Jana Kirschner. Přímo s Lucií pak koncertuje hráč na tabla, indický guru Maharudra.

"Jde o jednoho z nejlepších hráčů na tyto bubínky, který by měl s kapelou odehrát celé turné," podotýká promotér. A navíc když se zpěvák a bubeník David Koller chopí i kytary, nahrazuje jej během koncertu za bicí soupravou Tomáš Marek.

PÍSNIČKY A SLOVENSKO
Hlavní osu "květinového" programu Lucie tvoří skladby z alba Slunečnice, z něhož zazní nejen titulní píseň, ale i Touha či Ona ví. Kapela loví i v dobách minulých, shrnutých do dva roky starého výběru s výmluvných názvem Vše nejlepší, který obsahuje hity Černí andělé, Dotknu se ohně, Medvídek či Troubit na trumpety by se nám líbilo.

Turné Slunečnice je nyní ve své polovině. Po úvodním zastavení v Třebíči se kapela vydala na Slovensko. Tamní čtyři koncerty vyvrcholily v Bratislavě. "Kongresová hala na výstavišti Incheba byla vyprodaná dva dny dopředu," prozradil Stanislav Dvořák.

Fotografie z přebalu alba skupiny Lucie, které dostalo název Slunečnice.

Fotografie z přebalu alba skupiny Lucie, které dostalo název Slunečnice.

Fotografie z přebalu alba skupiny Lucie, které dostalo název Slunečnice.

Fotografie z přebalu alba skupiny Lucie, které dostalo název Slunečnice.

Fotografie z přebalu alba skupiny Lucie, které dostalo název Slunečnice.

Fotografie z přebalu alba skupiny Lucie, které dostalo název Slunečnice.

Fotografie z přebalu alba skupiny Lucie, které dostalo název Slunečnice.

Fotografie z přebalu alba skupiny Lucie, které dostalo název Slunečnice.

Obal alba skupiny Lucie, které dostalo název Slunečnice.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz