Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lucie Bílá projde v roli Boženy Němcové peklem

  12:11aktualizováno  12:11
Němcová! není běžný muzikál, upozorňují tvůrci inscenace o životě slavné spisovatelky, kterou bude od 12. května uvádět pražské divadlo Ta Fantastika. Hlavní roli dostala Lucie Bílá.

Muzikál Němcová! - Lucie Bílá | foto: Pavel Hejný

"Tento projekt má hlubokou ambici a silnou ctižádost: pokusit se dostat - se vší péčí, láskou, ale i nadhledem - ikonu z české pětistovky od malíře Hellicha do souvislostí, které mohou být inspirativní," líčí režisér inscenace Jiří Pokorný.

Muzikál Němcová! - Lucie BíláPředstavením Němcová! tvůrci pokračují v trendu, který je divadlu Ta Fantastika vlastní. Tedy "hledání současné podoby hudebního divadla, kterému se v Čechách umíněně, bez rozlišení, dokonce s hanlivým přídechem říká muzikál".

Představení, pro které hudbu složil Václav "Noid" Bárta a libreto a texty napsal režisér Pokorný, hodlá představit prostřednictvím jevištních obrazů životní osudy slavné české spisovatelky.

Inscenátoři se ve svébytné inscenaci opírají o tradici moderního českého hudebního divadla. Jako příklad jim slouží třeba ta, která vyrůstá z tvorby E.F. Buriana v meziválečném období 20. století.

Od smrti k čistotě dětství
Sled předváděných obrazů se odvíjí od smrti Němcové. Spisovatelka prochází peklem vzpomínek až k čistotě svého dětství. Na své cestě potkává ty, které milovala, i postavy, které stvořila a v nichž zanechala kus sebe.

Muzikál Němcová! - Lucie BíláBoženu Němcovou přitom tvůrci nevidí jako běžnou "divadelní princeznu", ale jako ženu nekompromisní v životě, v tvorbě i v lásce, která navzdory osobnímu neštěstí, hmotné nouzi a nemoci dokázala vidět v lidech světlo a najít krásu i lásku ve své práci.

"Babičku napsala Němcová po smrti svého prvorozeného syna, do něhož vkládala veliké naděje. Takovou vnitřní sílu měl a má málokdo. Přetavit bolest v krásu a radost, přitom čelit nouzi a nepřízni, to je asi důvod, proč je její dílo tak dojemné a strhující," míní Pokorný.

Láska v různých podobách
V titulní roli bude bez alternace vystupovat Lucie Bílá. "Němcovou budeme od května uvádět jen jednou týdně, každou neděli. V takovém případě si můžu dovolit nechat si roli jen pro sebe. Už teď ale vím, že se na každou neděli budu těšit," říká zpěvačka.

Muzikál Němcová! - Kamil StřihavkaPo jejím boku se v roli manžela Josefa Němce budou střídavě objevovat Václav Bárta a Kamil Střihavka. Další úlohy ztvární třeba Michaela Zemánková, David Kraus, Viktor Dyk nebo Kristýna Leichtová.

Pro Bílou je navíc postava ikony českých vlastenců 19. století a nejznámější ženské autorky české literatury bez nadsázky vysněnou rolí.

"Láska se jí ukázala v životě v různých podobách, nikdy se nevzdala. Na rozdíl od ní jsem však své štěstí našla. Fascinuje mě, že čím víc byla Němcová v osobním životě podrobena krutým zkouškám, tím psala líbeznější věci. Jako by tím chtěla vidět svět krásnější," říká Bílá.

Nevzdávat se své vize
Postava Němcové není na českých jevištích žádným nováčkem. Už za nacistické okupace, v roce 1940, měla v Městském komorním divadle v Praze premiéru hra Franka Tetauera Život není sen. Spisovatelku tehdy hrála Jiřina Štěpničková.

Zkouška muzikálu Božena NěmcováPřibližně ve stejnou dobu napsal Jindřich Honzl dramatickou montáž díla a života Boženy Němcové Svatby. Ta byla uvedena poprvé v Divadélku pro 99 v Praze U Topičů.

Slavným počinem bylo představení monodramatu Františka Pavlíčka Dávno, dávno již tomu... zpráva o pohřbívání v Čechách. Během normalizačních 70. let se hrálo v takzvaném Bytovém divadle.

Tehdejším režimem pronásledovaná herečka Vlasta Chramostová v něm představovala spisovatelku v době, kdy zemřel Karel Havlíček Borovský a Němcová mu na rakev položila trnovou korunu spletenou s vavřínovým věncem..
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Dostojevského Idiota v Rokoku netrápí čas, fyzika ani pravděpodobnost

Záběr z kostýmové zkoušky nového nastudování Idiota v Divadle Rokoko

Velkou ruskou klasiku chystá v sobotu pražské Divadlo Rokoko. V režii Pavla Kheka zde připravují Dostojevského Idiota....

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Najdete na iDNES.cz