Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lucie Bílá projde v roli Boženy Němcové peklem

  12:11aktualizováno  12:11
Němcová! není běžný muzikál, upozorňují tvůrci inscenace o životě slavné spisovatelky, kterou bude od 12. května uvádět pražské divadlo Ta Fantastika. Hlavní roli dostala Lucie Bílá.

Muzikál Němcová! - Lucie Bílá | foto: Pavel Hejný

"Tento projekt má hlubokou ambici a silnou ctižádost: pokusit se dostat - se vší péčí, láskou, ale i nadhledem - ikonu z české pětistovky od malíře Hellicha do souvislostí, které mohou být inspirativní," líčí režisér inscenace Jiří Pokorný.

Muzikál Němcová! - Lucie BíláPředstavením Němcová! tvůrci pokračují v trendu, který je divadlu Ta Fantastika vlastní. Tedy "hledání současné podoby hudebního divadla, kterému se v Čechách umíněně, bez rozlišení, dokonce s hanlivým přídechem říká muzikál".

Představení, pro které hudbu složil Václav "Noid" Bárta a libreto a texty napsal režisér Pokorný, hodlá představit prostřednictvím jevištních obrazů životní osudy slavné české spisovatelky.

Inscenátoři se ve svébytné inscenaci opírají o tradici moderního českého hudebního divadla. Jako příklad jim slouží třeba ta, která vyrůstá z tvorby E.F. Buriana v meziválečném období 20. století.

Od smrti k čistotě dětství
Sled předváděných obrazů se odvíjí od smrti Němcové. Spisovatelka prochází peklem vzpomínek až k čistotě svého dětství. Na své cestě potkává ty, které milovala, i postavy, které stvořila a v nichž zanechala kus sebe.

Muzikál Němcová! - Lucie BíláBoženu Němcovou přitom tvůrci nevidí jako běžnou "divadelní princeznu", ale jako ženu nekompromisní v životě, v tvorbě i v lásce, která navzdory osobnímu neštěstí, hmotné nouzi a nemoci dokázala vidět v lidech světlo a najít krásu i lásku ve své práci.

"Babičku napsala Němcová po smrti svého prvorozeného syna, do něhož vkládala veliké naděje. Takovou vnitřní sílu měl a má málokdo. Přetavit bolest v krásu a radost, přitom čelit nouzi a nepřízni, to je asi důvod, proč je její dílo tak dojemné a strhující," míní Pokorný.

Láska v různých podobách
V titulní roli bude bez alternace vystupovat Lucie Bílá. "Němcovou budeme od května uvádět jen jednou týdně, každou neděli. V takovém případě si můžu dovolit nechat si roli jen pro sebe. Už teď ale vím, že se na každou neděli budu těšit," říká zpěvačka.

Muzikál Němcová! - Kamil StřihavkaPo jejím boku se v roli manžela Josefa Němce budou střídavě objevovat Václav Bárta a Kamil Střihavka. Další úlohy ztvární třeba Michaela Zemánková, David Kraus, Viktor Dyk nebo Kristýna Leichtová.

Pro Bílou je navíc postava ikony českých vlastenců 19. století a nejznámější ženské autorky české literatury bez nadsázky vysněnou rolí.

"Láska se jí ukázala v životě v různých podobách, nikdy se nevzdala. Na rozdíl od ní jsem však své štěstí našla. Fascinuje mě, že čím víc byla Němcová v osobním životě podrobena krutým zkouškám, tím psala líbeznější věci. Jako by tím chtěla vidět svět krásnější," říká Bílá.

Nevzdávat se své vize
Postava Němcové není na českých jevištích žádným nováčkem. Už za nacistické okupace, v roce 1940, měla v Městském komorním divadle v Praze premiéru hra Franka Tetauera Život není sen. Spisovatelku tehdy hrála Jiřina Štěpničková.

Zkouška muzikálu Božena NěmcováPřibližně ve stejnou dobu napsal Jindřich Honzl dramatickou montáž díla a života Boženy Němcové Svatby. Ta byla uvedena poprvé v Divadélku pro 99 v Praze U Topičů.

Slavným počinem bylo představení monodramatu Františka Pavlíčka Dávno, dávno již tomu... zpráva o pohřbívání v Čechách. Během normalizačních 70. let se hrálo v takzvaném Bytovém divadle.

Tehdejším režimem pronásledovaná herečka Vlasta Chramostová v něm představovala spisovatelku v době, kdy zemřel Karel Havlíček Borovský a Němcová mu na rakev položila trnovou korunu spletenou s vavřínovým věncem..
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Jako Jonathan Livingston Racek. Akrobati Losers poletí Vzduchem

Oficiální ilustrační foto k představení Vzduchem

S nadsázkou se dá říci, že když se v pražských Letenských sadech v druhé polovině srpna nahlas zavolá Letní Letná, ozve...

Vážností bychom Vlasy pohřbili. Čekejte hvězdy i holé zadky, láká režisér

Šimon Caban na zkouškách muzikálu Vlasy

Se zdravým nadhledem pracuje režisér Šimon Caban na muzikálu Vlasy pro pražské Divadlo Kalich. Nehrozí prý patos ani...

RECENZE: Leoš Noha s Lukášem Langmajerem táhnou klasickou letní frašku

Záběr z inscenace Příště ho zabiju sám!

Komedie Příště ho zabiju sám! s Leošem Nohou v hlavní roli nabízí všechny plusy i minusy odpočinkového letního hraní.

Najdete na iDNES.cz