Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lucie Bílá bude Carmen i Boženou Němcovou

  2:37aktualizováno  2:37
Dvě výrazné muzikálové hrdinky si letos zahraje Lucie Bílá. Tou první bude tragická figura české spisovatelky, autorky Babičky. Tou druhou temperamentní Španělka.

Lucie Bílá v jednom z kostýmů Carmen | foto: archiv HDK

Muzikál Němcová Václava Noida Bárty a Jiřího Pokorného bude mít premiéru již v polovině května na domovské scéně zpěvačky, v Divadle Ta Fantastika.

Druhý titul je americké provenience, vzniká přímo na objednávku Hudebního divadla v Karlíně, jmenuje se Carmen a publiku se představí v říjnu.

V případě Carmen vstupuje Ta Fantastika do inscenace jako spoluproducent, který podle Petra Kratochvíla "dorovnal" chybějící čtyři miliony, o které byl Karlín zkrácen na dotacích.

Pod Carmen jsou podepsaní skladatel Frank Wildhorn, libretista Norman Allen a textař Jack Murphy. Český překlad souběžně zajišťuje Adam Novák. Podle tvůrců nejde o muzikálovou předělávku Bizetovy opery ani o moderní verzi Carmen jako spíš o příběh Carmen pouze inspirovaný.

Slibují nákladnou výpravnou podívanou včetně cirkusových čísel. "Naše Carmen končí s nadějí, zcela nový je také fakt, že charakter hlavní hrdinky se vyvíjí," popisuje režisér, rovněž Američan, Gabriel Barre.

Němcová bude kontroverzní
Jasná je zatím jen Bílá v titulní úloze, ostatní interprety čeká ještě poslední kolo konkurzu. "Nejdřív jsem slyšela muziku a teprve pak jsem na roli kývla. Některé písničky však psal Frank přímo pro mě, poté, co si poslechl mé desky a koncert v Lucerně. O Vánocích mi od něj přišla zpráva: Napsal jsem ti píseň. Pochybovala jsem, že bude něčím jiná, ale najednou v ní bylo víc chansonu, přesně pro mé hlasivky," říká Bílá, která však právě více žije blížící se premiérou Němcové.

"To je kontroverzní kus, zatímco Carmen bude velká podívaná. Možnost dělat obě věci je pro mě důležitá. Němcová je totiž moje vytoužená role, ale současně vím, že Carmen mi bude slušet," soudí zpěvačka, podle níž mají obě muzikálové hrdinky společného víc, než se na první pohled zdá. "Například mají velkou vášeň, touhu po lásce a také odlišnost, výjimečnost," uvažuje Bílá.

Role Němcové před ni staví výzvy herecké, Carmen prověřuje její taneční schopnosti. Už čtvrtým měsícem trénuje flamenco a salsu.

"Zatím jsem měla role, které byly spíš statické, a teď musím dřít. Můj tatínek se mě sice žertem ptá, zda bude Carmen kvůli mému tanečnímu výkonu komedie, ale já každý den cvičím. Jsem bojovník a myslím, že pokořím i své tělo," dodává zpěvačka.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Vytrénovali mě komunisti, když mi zakazovali role, řekla Janžurová Za scénou

Za scénou: Iva Janžurová - celý záznam

„Vytrénovali mě komunisti, když mi zakazovali role. Ale já se naučila každý zápor proměnit v klad,“ řekla herečka Iva...

RECENZE: Měsíčňanky chodí nahé. Národní divadlo zahodilo i takovou šanci

Jaroslav Březina (v popředí) v titulní úloze Janáčkovy opery Výlety páně...

Pražské Národní divadlo uvedlo Janáčkovu satirickou operu Výlety páně Broučkovy. O čem se hraje, těžko říct. Nevyužita...

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz