Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lucie Bílá bude Carmen i Boženou Němcovou

  2:37aktualizováno  2:37
Dvě výrazné muzikálové hrdinky si letos zahraje Lucie Bílá. Tou první bude tragická figura české spisovatelky, autorky Babičky. Tou druhou temperamentní Španělka.

Lucie Bílá v jednom z kostýmů Carmen | foto: archiv HDK

Muzikál Němcová Václava Noida Bárty a Jiřího Pokorného bude mít premiéru již v polovině května na domovské scéně zpěvačky, v Divadle Ta Fantastika.

Druhý titul je americké provenience, vzniká přímo na objednávku Hudebního divadla v Karlíně, jmenuje se Carmen a publiku se představí v říjnu.

V případě Carmen vstupuje Ta Fantastika do inscenace jako spoluproducent, který podle Petra Kratochvíla "dorovnal" chybějící čtyři miliony, o které byl Karlín zkrácen na dotacích.

Pod Carmen jsou podepsaní skladatel Frank Wildhorn, libretista Norman Allen a textař Jack Murphy. Český překlad souběžně zajišťuje Adam Novák. Podle tvůrců nejde o muzikálovou předělávku Bizetovy opery ani o moderní verzi Carmen jako spíš o příběh Carmen pouze inspirovaný.

Slibují nákladnou výpravnou podívanou včetně cirkusových čísel. "Naše Carmen končí s nadějí, zcela nový je také fakt, že charakter hlavní hrdinky se vyvíjí," popisuje režisér, rovněž Američan, Gabriel Barre.

Němcová bude kontroverzní
Jasná je zatím jen Bílá v titulní úloze, ostatní interprety čeká ještě poslední kolo konkurzu. "Nejdřív jsem slyšela muziku a teprve pak jsem na roli kývla. Některé písničky však psal Frank přímo pro mě, poté, co si poslechl mé desky a koncert v Lucerně. O Vánocích mi od něj přišla zpráva: Napsal jsem ti píseň. Pochybovala jsem, že bude něčím jiná, ale najednou v ní bylo víc chansonu, přesně pro mé hlasivky," říká Bílá, která však právě více žije blížící se premiérou Němcové.

"To je kontroverzní kus, zatímco Carmen bude velká podívaná. Možnost dělat obě věci je pro mě důležitá. Němcová je totiž moje vytoužená role, ale současně vím, že Carmen mi bude slušet," soudí zpěvačka, podle níž mají obě muzikálové hrdinky společného víc, než se na první pohled zdá. "Například mají velkou vášeň, touhu po lásce a také odlišnost, výjimečnost," uvažuje Bílá.

Role Němcové před ni staví výzvy herecké, Carmen prověřuje její taneční schopnosti. Už čtvrtým měsícem trénuje flamenco a salsu.

"Zatím jsem měla role, které byly spíš statické, a teď musím dřít. Můj tatínek se mě sice žertem ptá, zda bude Carmen kvůli mému tanečnímu výkonu komedie, ale já každý den cvičím. Jsem bojovník a myslím, že pokořím i své tělo," dodává zpěvačka.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Nachlass. Festival pozve do pokojů, kde se lidé chystali na smrt

Prohlídka skoro dokončeného Nového divadla v Plzni.

Připravovali se na vlastní smrt, diváci nyní mohou nahlédnout do jejich pokojů. Výjimečné divadelní zážitky v podání...

Cirkus 20. století veze Rudé brigády, srpen 68 i rozhlasovou Válku světů

Záběr z představení 8, které Divadlo Continuo hraje na poli u Švestkového dvora.

Ač plánovanou premiéru spláchla a odnesla bouře, zve až do středy jihočeské Divadlo Continuo na svůj Švestkový dvůr, v...

VIDEO: Letní Letnou zahájí milostný dopis, podívejte se na zkoušku

Zkouška zahájení 15. ročníku festivalu Letní Letná

V pražských Letenských sadech večer začíná 15. ročník festivalu nového cirkusu a pantomimy Letní Letná. Více než 30...

Najdete na iDNES.cz