Luciano Pavarotti se rozloučí i v Česku

  • 2
Slavný tenorista Luciano Pavarotti vystoupí v Praze. Koncert se uskuteční 20. dubna od 20 hodin v Sazka Areně, Pavarottiho doprovodí Pražská komorní filharmonie. "Přesný program koncertu je zatím stále v jednání," uvedl Jaroslav Stanko z Agentury 1015.

Vstupenky, jejichž ceny se pohybují od 750 do deseti tisíc korun, už jsou v prodeji.

Lze je zakoupit na všech prodejních místech Sazky, a. s., na internetové adrese www.sazkaticket.cz a na Call centru 266 121 122.

Dlouhé loučení
Pavarotti v Praze poprvé a zatím naposledy vystupoval v prosinci roku 1996, kdy si ho do hokejové haly na Výstavišti přišlo poslechnout třináct tisíc lidí.

Letos zahrnul českou metropoli do světového turné na rozloučenou. "Farewell Tour 2005" jej během letoška zavede do čtyř desítek měst. V mnoha z nich vystupoval během své úctyhodné umělecké kariéry.

Pavarotti už dříve několikrát oznámil, že skončí, ale pokaždé si to rozmyslel. Nyní tvrdí, že rozhodnutí je definitivní. Koncertní šňůru má zakončit v říjnu v den svých 70. narozenin. Poté chce definitivně ukončit koncertní dráhu.

S operním jevištěm se rozloučil už loni na jaře představením Tosky v newyorské Metropolitní opeře. Zřejmě byl nejvyšší čas. V amerických médiích se totiž následně objevila svědectví o tom, že tenorista se na jevišti pohyboval pouze s pomocí a že vůbec byl ve špatné hlasové a fyzické kondici. Pavarotti se poslední dobou věnuje pedagogické práci a na konzervatoři ve své rodné Modeně vyučuje mladé pěvecké talenty v prestižních dvouletých kurzech.

Zkouší také operní režii. V prosinci například režíroval v Teatro della Fortuna v italském městě Fano Pucciniho Bohému. Představení symbolicky věnoval jiné legendě italské opery - sopranistce Renatě Tebaldiové, která zesnula den před premiérou.

Pavarotti svou oblibu využívá i k dobročinným aktivitám. Na charitu už shromáždil miliony dolarů. Proslulé jsou v tomto směru zvláště koncerty Pavarotti a přátelé, na nichž se s tenoristou podílejí i hudebníci z jiných žánrů.

Sladký a agresivní
Luciano Pavarotti, syn amatérského zpěváka, jinak vyučeného pekaře, patří k největším postavám klasické hudby 20. století. Na jevišti debutoval roku 1961 v Reggio Emilia jako Rudolf v Bohémě. Tato role se stala jednou z jeho parádních, podobně jako Nemorino v Donizettiho Nápoji lásky.

Pavarottiho hvězda se zrodila začátkem roku 1972, kdy mladý tenorista zazářil v Metropolitní opeře v Donizettiho Dceři pluku. Ve velké árii vypálil na diváky zcela suverénně hned devět senzačních vysokých c. Nepřekonatelný je v intepretaci italských písní.

Proslul zářivým sladkým hlasem, bravurní technikou, pověstná byla právě jeho vysoká céčka. Jeho sláva časem začala přesahovat hranice klasické hudby a přiblížila se popularitě rockových nebo filmových hvězd.

Lámal rekordy v prodeji zvukových nosičů a přitahoval davy lidí na koncerty pod širým nebem. Na jeho vystoupení v newyorském Central Parku přišlo roku 1993 půl milionu fanoušků, rok nato přilákal do Paříže 300 tisíc posluchačů.

Důležitý mezník přišel poté, co se dal dohromady s dvěma dalšími slavnými tenory - Josém Carrerasem a Plácidem Domingem. Významnou roli v budování Pavarottiho fenoménu sehrál agent Harry Breslin.

Byl to on, kdo přišel s nápadem organizovat koncerty na stadionech. Pavarottiho život ovlivňoval 36 let. Zlom přišel v lednu roku 2003, kdy Breslin oznámil, že s tenoristou končí.

Následně sepsal knihu, v níž vypráví svou verzi Pavarottiho životopisu. "Příběh, který vyprávím, pojednává o hezkém, jednoduchém a roztomilém chlapci, z něhož se stala agresivní, zarytá a ne zrovna dvakrát šťastná superstar," prozradil světovým agenturám.

O Pavarottim vyšlo několik publikací. Jednu napsala i tenoristova první manželka Adua, s níž se Pavarotti posléze rozešel, když si ho podmanila jeho dlouholetá asistentka Nicoletta Mantovaniová. Na svatbě byla v prosinci roku 2003 i jejich roční dcera Alice. Tři dospělé dcery má Pavarotti s Aduou.

Ač to může být k nevíře, Pavarotti neslyšel vždy jen bouřlivý aplaus. Před několika lety se v milánské La Scale pokusil o psychologicky komplikovanou roli Verdiho Dona Carlose. Moc se mu nedařilo. Pověstné publikum italského svatostánku ho tehdy neušetřilo hlasitých projevů nesouhlasu.

,