Sál v Lucerně býval většinou vyprodán jako při Dámě s kaméliemi.

Sál v Lucerně býval většinou vyprodán jako při Dámě s kaméliemi. | foto: REPRO: Z KNIHY PAVLA JIRASE BARRANDOV I., GALLERY

Lucerna promítá sto let. Na dnešní oslavě hostí rod Havlů, filmaře i herce

  • 4
Obrovské poutače oznamovaly, že jde o "nejpřednější a největší podnik v Rakousku", a v pozvánce pro hosty stálo, že svou návštěvou způsobí hostiteli Václavu Havlovi "zvláštní čest a potěšení". To bylo přesně před sto lety: 3. prosince 1909 se poprvé promítalo v pražské Lucerně, nejstarším stálém kinu na české půdě.

Co se tehdy hrálo, nepodařilo se pořadatelům čtvrteční oslavy zjistit. "Ale máme dobové programy a plakáty z dalších let," vykládá Bedřich Němec, který kino vede. Jméno zakladatele, jenž celý palác Lucerna stavěl v letech 1907 až 1921, přetrvalo. Na oslavy zvou pokračovatelé rodu a nynější vlastníci Ivan a Dáša Havlovi, účast slíbili Václav a Dagmar Havlovi; pozvání na galavečer dostali výborní filmaři včetně nestora Jiřího Krejčíka či slavná herecká garda v čele se Stanislavem Zindulkou.

Zkrátka nepřijdou ani diváci, pro něž se dnes promítá zdarma: v poledne muzikál Mamma Mia! a od dvou hodin životopis Edith Piaf.

Kino Lucerna v roce 1909

Kino Lucerna v roce 1909

Kino Lucerna v roce 2009

Kino Lucerna v roce 2009

Zato večerní hosté netuší, co po úvodním historickém dokumentu uvidí. Sami si totiž zvolí hlasováním "film na přání" ze tří variant: české novinky 3 sezóny v pekle a dvou francouzských komedií Galimatyáš a Mikulášovy patálie.

Málokdo dnes už ví, že stoletý sál měl původně sloužit coby malá scéna Národního divadla. Nicméně také v podobě kina udával tón společenskému životu. Publiku se kino Lucerna otevřelo 5. prosince 1909 a díky zakladateli i jeho synovi Miloši Havlovi, jenž se staral o nákup i výrobu filmů, se stalo dějištěm velkých průkopnických premiér.

Roku 1929 uvedlo poprvé zvukový film na území Československa, Loď komediantů, dva roky poté zase první představení českého zvukového filmu Obrácení Ferdyše Pištory.

Pozvánka na 1. promítání Kina Lucerna v roce 1909

Po znárodnění se Lucerna sice zařadila do skupiny centrálně řízených pražských kinosálů, ale už roku 1990 uspořádala premiéru Ucha, které leželo dvacet let v trezoru, a v roku 1993 se stala prvním kinem v Česku, jež se opět octlo v soukromých rukou. Znovu získalo také statut místa, které hostí mimořádné události: tady měly premiéru Pelíšky nebo Titanic, tady se konají nominační večery Českého lva. Díky rekonstrukci sálu i výběrové dramaturgii zahrnující řadu festivalů si Lucerna uchovala diváky i v éře multiplexů: loni byla nejnavštěvovanějším jednosálovým kinem v Česku.

Start pro Hřebejka

Století kina Lucerna provází kromě výstavy starých plakátů i přehlídka českých titulů deseti dekád, která vyvrcholí tuto a příští neděli snímky Návrat idiota a Obsluhoval jsem anglického krále; též zdarma.

A jak začne kino svou "druhou stovku"? Opět ve velkém stylu, neboť 21. prosince přivítá premiéru novinky Jana Hřebejka Kawasakiho růže. Film vstoupí do široké distribuce až v půli ledna – pouze Lucerna a další dvě kina v Česku jej nasadí přednostně již od vánočního týdne.

Program oslav

3. prosince
Mamma Mia! (12:00), Edith Piaf (14:00)
Slavnostní večer ke 100. výročí Lucerny s filmem na přání

6. prosince 
Obsluhoval jsem anglického krále (r. J.Menzel)

21. prosince
Premiéra filmu Kawasakiho růže (r. J.Hřebejk)

Plakát ke 100. jubileu Kina Lucerna