Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

LSD jako inspirační zdroj umění

  11:24aktualizováno  11:24
- Psychadelika mění vnímání člověka, dávají mu možnost naprosto odlišného náhledu na věc, ať už se jedná o falešnou iluzi či opravdové poznání. Mozek pracuje na plné obrátky, zasaženy jsou hlavně dva základní smysly, zrak a sluch, které jsou maximálně zbystřené a mohou se dokonce i prolínat. Není tedy divu, že se halucinogeny staly určitým zdrojem inspirace pro umělce, kteří chtěli svá díla posunout za hranici vymezené reality, zachytit neviděné. Zpopularizování a rozmach LSD v šedesátých letech se přímo projevily v mnoha oblastech kulturního života, především v hudbě, ale i literatuře a vývarném umění.

Poprvé se objevuje termín psychadelická hudba, kapely jako Grateful Dead tvořily pod vlivem psychadelik a dokonce vyzývaly i své fanoušky k jejich konzumaci při poslechu, čímž měl být dosažen kýžený efekt.

Po zákazu prodeje i výroby LSD zapadlo psychadelické umění úplně nebo se odsunulo do nejhlubšího podzemí. Renesanci oslavilo až na přelomu osmdesátých a devadesátých let, tentokrát však v úplně nových podmínkách.

Za přímé pokračovatele psychadelické hudby šedesátých let je možné považovat britské indie skupiny, používající kytarovou zpětnou vazbu k vytváření zvukových stěn. Zcela nové možnosti poskytly až počítače a samplery, které mají neomezené zvukové možnosti, stejně jako naše uši při intoxikaci. Vznikly hudební styly, které inspiraci drogami nijak neskrývají, dokonce naopak (např. Acid House, Chemical Beats...).

Nové obzory se otevřely i ve výtvarném umění, a to také díky modernějším počítačům. Do té doby naráželi výtvarníci na nemožnost zachytit věrně průběh halucinace, žádné barvy ani žádná technika jim neumožnovaly vytvořit to, co viděli. Počítačová grafika je jako jediná schopna vytvořit například fraktály, pracuje s neomezenou paletou barev, může deformovat prostor. Psychadelika mají určitý vliv i v dalším novém výtvarném oboru - graffiti. Kvůli jednotné technice je zde velký důraz na tvary, barvy a především na nový, originální přístup. Nejde o to, co graffiti vyjadřuje, co znamená daný nápis nebo zkratka, důležitá je forma, míra invence.

A to jsou právě možnosti, které psychadelika poskytují, mohou nám ukázat, že neexistuje jen jedna prošlapaná cesta, ale množství dalších steziček.

Autor:


Témata: Drogy, Graffiti, Umělec

Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Zemřel ruský spisovatel Vojnovič, autor příběhů vojína Ivana Čonkina

Vladimir Vojnovič

Zemřel ruský spisovatel Vladimir Vojnovič, který předpověděl éru nynějšího ruského prezidenta Vladimira Putina. S...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

RECENZE: Neklidný zadek mě pálí. Texty Haškova kumpána jsou bezprostřední

Spisovatelé Jaroslav Hašek (vlevo) a Zdeněk Matěj Kuděj na výletě v roce 1914....

Zatímco Jaroslava Haška zná díky Švejkovi celý svět, jeho někdejší kumpáni z hospody takové štěstí nemají.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz