RECENZE: Lovecraftovy děsivé vidiny je v komiksu zapotřebí dávkovat

  14:56aktualizováno  14:56
Kdyby měla hororová literatura svoji burzu, šly by akcie amerického autora Howarda Phillipse Lovecrafta, který žil v letech 1890 až 1937, už nějaký ten pátek prudce nahoru.

Z knihy Z neznámého světa a další příběhy | foto: Argo

Mýtus Cthulhu, zakázaná kniha Necronomicon, hrůza, která se snesla kdysi na Zemi a dodnes čeká někde vskrytu na svou šanci. Nejnověji se s Lovecraftovým odkazem výtvarně popasoval Nizozemec Erik Kriek v komiksovém albu Z neznámého světa a další příběhy.

Oněch příběhů je v knize sice jen pět, ale pro základní orientaci v temném Lovecraftově světě to bohatě stačí. Autor totiž nebyl bůhvíjak komplikovaný, náročný spisovatel. Trpěl úzkostmi, byl silný introvert, viděl černobíle.

A protože realita, kterou žil, ho netěšila, vyfantazíroval si její odvrácenou stranu – kompletní nový vesmír s celou mytologií a dlouhou řadou mocných bohů.

Kriek si jednoduchého Lovecrafta ještě více zjednodušil: kreslí černobíle a v příbězích jde hlavně po dějové lince. Chce děsit a docela se mu to daří.

Lovecraftovy vidiny jsou totiž uhrančivé, neodbytné: jdou mimo rozum, do kategorií snů, mýtů, šílenství, slepých míst v dějinách. Živí se iracionalitou, tušeným, možným i nemožným.

Navíc povídky jsou v knize řazeny s jistou vývojovou logikou. V té první s názvem Vyděděnec vstane mrtvý z hrobu a věci se dají do pohybu. Ve druhé, pojmenované Barva z kosmu, přiletí z vesmíru neznámá síla, aby kolonizovala Zemi. Ve třetím příběhu s titulem Dagon a ve čtvrté povídce Z neznámého světa si zmíněná síla střihne „představovačku“ a ukáže, co je zač.

Z neznámého světa a další příběhy

autoři: ,

nakladatel: Argo

překlad: Veronika Havlíková ter Harmsel

120 stran, 298 Kč

Hodnocení­: 80 %

Ve finále pod názvem Stín nad Innsmouthem, které zabírá skoro polovinu svazku, je zkáza dokonána – a hrůza vítězí.

Lovecrafta je však třeba dávkovat. Kdyby měl dvojnásobný rozsah, už by komiks nudil. Lovecraftovo prozaické dílo má sice na sedmnáct set stránek, ale na své předchůdce, jako byl Edgar Allan Poe, i následovníky typu Stephena Kinga stačí jen výjimečně.

Přesto je Lovecraft silný: ve své umíněnosti, v ochotě jít umělecky po své cestě. Právě takovým vyděděncům většinou patří budoucnost. Díky, že nám to Erik Kriek knihou Z neznámého světa a další příběhy připomněl.

Autor:Nejčtenější

Bart Simpson mi způsobil celoživotní problém, řekl Martin Dejdar Za scénou

Herec a dabér Martin Dejdar v kulturním magazínu Za scénou.

„Věděli jsme, že originál mluví žena, tak jsme se snažili nalézt něco jiného. Jediné, co jsem však opravdu hledal, byl...

PRVNÍ DOJMY: Výzva, noblesa, užít si to. Zakázaná slova StarDance

Jiří Dvořák patří ve StarDance k favoritům

Boj o vítěze tanečního parketu zahájil v ČT devátou sezonu. Tradičně, protože přenosem StarDance opět provázejí Tereza...POSLEDNÍ DOJMY: Porušil Labyrint III desatero pravidel detektivky?

Záběr z třetí řady seriálu Labyrint

Záhada trvající sedm večerů je konečně vyřešena, poslední část televizního Labyrintu III odhalila pachatele. S...

Na dně Štrbského plesa našli po padesáti letech tomahavk Gojka Mitiće

Slovenští potápěči s nečekaným úlovkem staré filmové rekvizity

Velký had, poslední z kmene Mohykánů, stále neřekl poslední slovo. Slovenští potápěči totiž vylovili tomahavk, který do...

Další státní cena v ohrožení, odmítla ji rodina Evalda Schorma

Příběh falešného faráře (Vlastimil Brodský),  který pomáhá všem vesničanům, ale...

Letošní předávání cen v kultuře, jimiž stát oceňuje výrazné osobnosti, má další trhlinu. Poté, co odmítl převzít cenu...

Další z rubriky

RECENZE: Trosečník sibiřský popisuje putování po SSSR klukovskýma očima

Obal knihy Trosečník sibiřský

Takové dobrodružné cestování po velké zemi by možná chtěl zažít leckterý kluk. Pokud by ovšem tou zemí nebyl zrovna...

Vycházejí poslední ztracené povídky F. S. Fitzgeralda. Nechybí jim ironie

Spisovatel Francis Scott Fitzgerald

Americký spisovatel Francis Scott Fitzgerald po sobě zanechal takové množství textu, že i v roce 2018 mohou vycházet...

Rodiče neplánovali lásku. Josef Škvorecký na kojeneckém průkazu

Spisovatel Josef Škvorecký

Josefa Škvoreckého není těžké poznat podle slov. Je už však údělem každého spisovatele zůstat v paměti veřejnosti spíše...

Jak přežít rekonstrukci s dětmi? Povolejte do zbraně posily
Jak přežít rekonstrukci s dětmi? Povolejte do zbraně posily

Koupelna nebo kuchyně volají po renovaci... a vás už předem děsí všechno to zařizování a péče o děti ve všudypřítomném prachu. Dali jsme proto v redakci dohromady tipy z vlastních zkušeností. Co by nám pomohlo, kdyby nám někdo řekl před rekonstrukcí?Najdete na iDNES.cz