Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Lovecraftovy děsivé vidiny je v komiksu zapotřebí dávkovat

  14:56aktualizováno  14:56
Kdyby měla hororová literatura svoji burzu, šly by akcie amerického autora Howarda Phillipse Lovecrafta, který žil v letech 1890 až 1937, už nějaký ten pátek prudce nahoru.

Z knihy Z neznámého světa a další příběhy | foto: Argo

Mýtus Cthulhu, zakázaná kniha Necronomicon, hrůza, která se snesla kdysi na Zemi a dodnes čeká někde vskrytu na svou šanci. Nejnověji se s Lovecraftovým odkazem výtvarně popasoval Nizozemec Erik Kriek v komiksovém albu Z neznámého světa a další příběhy.

Oněch příběhů je v knize sice jen pět, ale pro základní orientaci v temném Lovecraftově světě to bohatě stačí. Autor totiž nebyl bůhvíjak komplikovaný, náročný spisovatel. Trpěl úzkostmi, byl silný introvert, viděl černobíle.

A protože realita, kterou žil, ho netěšila, vyfantazíroval si její odvrácenou stranu – kompletní nový vesmír s celou mytologií a dlouhou řadou mocných bohů.

Kriek si jednoduchého Lovecrafta ještě více zjednodušil: kreslí černobíle a v příbězích jde hlavně po dějové lince. Chce děsit a docela se mu to daří.

Lovecraftovy vidiny jsou totiž uhrančivé, neodbytné: jdou mimo rozum, do kategorií snů, mýtů, šílenství, slepých míst v dějinách. Živí se iracionalitou, tušeným, možným i nemožným.

Navíc povídky jsou v knize řazeny s jistou vývojovou logikou. V té první s názvem Vyděděnec vstane mrtvý z hrobu a věci se dají do pohybu. Ve druhé, pojmenované Barva z kosmu, přiletí z vesmíru neznámá síla, aby kolonizovala Zemi. Ve třetím příběhu s titulem Dagon a ve čtvrté povídce Z neznámého světa si zmíněná síla střihne „představovačku“ a ukáže, co je zač.

Z neznámého světa a další příběhy

autoři: ,

nakladatel: Argo

překlad: Veronika Havlíková ter Harmsel

120 stran, 298 Kč

Hodnocení­: 80 %

Ve finále pod názvem Stín nad Innsmouthem, které zabírá skoro polovinu svazku, je zkáza dokonána – a hrůza vítězí.

Lovecrafta je však třeba dávkovat. Kdyby měl dvojnásobný rozsah, už by komiks nudil. Lovecraftovo prozaické dílo má sice na sedmnáct set stránek, ale na své předchůdce, jako byl Edgar Allan Poe, i následovníky typu Stephena Kinga stačí jen výjimečně.

Přesto je Lovecraft silný: ve své umíněnosti, v ochotě jít umělecky po své cestě. Právě takovým vyděděncům většinou patří budoucnost. Díky, že nám to Erik Kriek knihou Z neznámého světa a další příběhy připomněl.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

RECENZE: Vytvořte novou kategorii Litery. Speciálně pro Dědinu

Petra Dvořáková

Spisovatelka Petra Dvořáková zve čtenáře na dědinu. Voní po ovaru, pálence a senu.

RECENZE: Kniha Proč máma pije je zoufalým pokusem o Bridget Jonesovou

Colin Firth, Renée Zellwegerová a Hugh Grant ve filmu Bridget Jonesová - S...

Je asi tak tisíc způsobů, jak vtipně a s nadhledem popsat náročný život matek. To by však blogerce Gill Simsové musel...

RECENZE: Škatulka literatury pro mladé Černooké uškodila

Spisovatelka Anna Musilová

Zabijákem úspěchu bývají přehnané ambice, říká se. V případě začínající české autorky Anny Musilové, které vyšel román...

Najdete na iDNES.cz