Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lovec a rolník vedou výpravnou revoluci

  2:09aktualizováno  2:09
Velkofilm o mamutech a pyramidách 10 000 př. n. l. v režii Rolanda Emmericha stojí na efektech, ale svým obsahem budí smích. I mistr tesař se zkrátka utne.

Z filmu 10 000 př.n.l. | foto: Warner Bros.

Odborníci ze Států tipovali, že víkendový start velkofilmu 10 000 př. n. l. zdolá rekord, jejž tam drží loňský titul 300: Bitva u Thermopyl se 70 miliony dolarů tržeb. Jenže novinka vydělala jen půlku, 35 milionů dolarů.

On se totiž "uťal" hlavně Roland Emmerich, považovaný za specialistu na výpravné podívané: sice těžkopádné, ale řemeslně zvládnuté. Ve snímku 10 000 př. n. l. však definitivně přešel tenkou hranici mezi ještě únosným nesmyslem a bezděčnou parodií.

Jako komedie by jeho výlet do pravěku obstál, bohužel Emmerich natočil dobrodružné drama vážně míněné a vážně hloupé.

Po stopě Ramba
Scénářem bez tajemství, jejž psal s Haraldem Kloserem, si pod sebou podřízl první větev. Nejprve uspí unylý vypravěč půjčený z české televizní pohádky, nato proroctví babičky kmene předpoví celý příští děj; může se jít domů.

Z filmu 10 000 př.n.l.Druhou větev podsekává velmi přibližné výtvarné pojetí, splácané od oka, co tak komu připadlo šik a vhod. Lovci mamutů si pěstí dredy, ač jim hrozí kurděje, mají hollywoodsky zářivé zuby a vedou řeči ze srdceryvného rodokapsu; trochu indiáni, trochu Eskymáci, trochu "latino".

Nájezdníci zase připomenou tu Vikingy, tu šejky mírně arabských rysů; postupně přibudou ještě černoši. Zkrátka Emmerich je politicky korektní napříč celou zeměkoulí, zato styl mu uniká.

Třetí větev praská pod chudou zápletkou, opisující Apocalypto i nového Ramba. Hrdina jde vysvobodit zajaté soukmenovce v čele se svou láskou; půl filmu trvá cesta, půl záchranná akce a dovětek má podobu dojemného návratu.

Podle nynějšího klimatického modelu se mladík prošel od točny k rovníku a zpět, přičemž pro jistotu změny hlásí – když třeba sestoupí z překrásného panoramatu zasněžených hor do džungle, oznamují si lovci: "Je tu horko."

Z filmu 10 000 př.n.l.A slibovaná podívaná? Mamuti působí lehce neskutečně, i když lov obsáhne vděčný nápad s vlečnou sítí. Obří oko v trávě zvěstující prapštrosa se rozvine v kopii Jurského parku. První smích kinem otřese při hrdinově domluvě se šavlozubým tygrem po vzoru pohádky o Zlatovlásce, kde mravenci slibují: My ti, Jiříku, taky pomůžeme!

První a poslední záměrný humor čeká lovce při setkání se zemědělci, kteří servírují pálivé papričky, ale hned se jde zpět k závažnému masovému sjednocení národů pod hrdinovým velením.

K rostlinné výrobě
I dva opravdu velkolepé výjevy, plachty lodí ve tvaru motýlích křídel a stavbu pyramid, zaplaší nová várka smíchu nad ochočenými mamuty vláčejícími kvádry a sdělením "ti lidé prý přišli z hvězd". Däniken je proti Emmerichovi žabař.

Z filmu 10 000 př.n.l.Že unesená slečna s líčidly rozmazanými slzami zažívá nástrahy a la Angelika a sultán a mamuti se zapojí do povstání otroků, ani nepřekvapí. Ale přízemní "mystika" poslepovaná od stolu a upoceně umělý "mýtus", který ve scéně zmrtvýchvstání vzbudí opět smích, pořádně otráví.

Nejvýpravnější "béčko", jež je k vidění, se na širokém plátně pěkně vyjímá, ale mozek to strávit nemůže, i když ho člověk přepne na nejnižší chod. S lyrickým úžasem milenců nad úrodným políčkem "Podívej, jak rychle roste" se kruh nechtěného veselí uzavírá.

Emmerich natočil příručku o přechodu od živočišné výroby k rostlinné, od lovu k zemědělství, s důrazem na lovecko-rolnický odboj proti otrokářství a v úpravě pro druhou třídu základní školy.

10 000 PŘ. N. L.
USA-Nový Zéland, režie R. Emmerich, hrají C. Curtis, C. Belle, S. Strait, tit., 109 minut.
Hodnocení MF DNES: 50%
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Zpěvák zastoupil herečku, Febiofest zahájil Charles Aznavour

Šansoniér a herec Charles Aznavour obdržel na Febiofestu čestnou trofej...

Francouzská hvězda Catherine Deneuveová se z Febiofestu na poslední chvíli omluvila pro nemoc, nicméně cenu za přínos...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Jára Cimrman dobývá Ameriku, ukáže v cestopisu Smoljakův syn

Knihy podepisova i syn Ladislava Smoljaka David.

Může zneuznaný český génius z dob Rakousko-Uherska prorazit za mořem? Na průzkum se vydal cestopisný dokument Cimrman...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz