Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lovec a rolník vedou výpravnou revoluci

  2:09aktualizováno  2:09
Velkofilm o mamutech a pyramidách 10 000 př. n. l. v režii Rolanda Emmericha stojí na efektech, ale svým obsahem budí smích. I mistr tesař se zkrátka utne.

Z filmu 10 000 př.n.l. | foto: Warner Bros.

Odborníci ze Států tipovali, že víkendový start velkofilmu 10 000 př. n. l. zdolá rekord, jejž tam drží loňský titul 300: Bitva u Thermopyl se 70 miliony dolarů tržeb. Jenže novinka vydělala jen půlku, 35 milionů dolarů.

On se totiž "uťal" hlavně Roland Emmerich, považovaný za specialistu na výpravné podívané: sice těžkopádné, ale řemeslně zvládnuté. Ve snímku 10 000 př. n. l. však definitivně přešel tenkou hranici mezi ještě únosným nesmyslem a bezděčnou parodií.

Jako komedie by jeho výlet do pravěku obstál, bohužel Emmerich natočil dobrodružné drama vážně míněné a vážně hloupé.

Po stopě Ramba
Scénářem bez tajemství, jejž psal s Haraldem Kloserem, si pod sebou podřízl první větev. Nejprve uspí unylý vypravěč půjčený z české televizní pohádky, nato proroctví babičky kmene předpoví celý příští děj; může se jít domů.

Z filmu 10 000 př.n.l.Druhou větev podsekává velmi přibližné výtvarné pojetí, splácané od oka, co tak komu připadlo šik a vhod. Lovci mamutů si pěstí dredy, ač jim hrozí kurděje, mají hollywoodsky zářivé zuby a vedou řeči ze srdceryvného rodokapsu; trochu indiáni, trochu Eskymáci, trochu "latino".

Nájezdníci zase připomenou tu Vikingy, tu šejky mírně arabských rysů; postupně přibudou ještě černoši. Zkrátka Emmerich je politicky korektní napříč celou zeměkoulí, zato styl mu uniká.

Třetí větev praská pod chudou zápletkou, opisující Apocalypto i nového Ramba. Hrdina jde vysvobodit zajaté soukmenovce v čele se svou láskou; půl filmu trvá cesta, půl záchranná akce a dovětek má podobu dojemného návratu.

Podle nynějšího klimatického modelu se mladík prošel od točny k rovníku a zpět, přičemž pro jistotu změny hlásí – když třeba sestoupí z překrásného panoramatu zasněžených hor do džungle, oznamují si lovci: "Je tu horko."

Z filmu 10 000 př.n.l.A slibovaná podívaná? Mamuti působí lehce neskutečně, i když lov obsáhne vděčný nápad s vlečnou sítí. Obří oko v trávě zvěstující prapštrosa se rozvine v kopii Jurského parku. První smích kinem otřese při hrdinově domluvě se šavlozubým tygrem po vzoru pohádky o Zlatovlásce, kde mravenci slibují: My ti, Jiříku, taky pomůžeme!

První a poslední záměrný humor čeká lovce při setkání se zemědělci, kteří servírují pálivé papričky, ale hned se jde zpět k závažnému masovému sjednocení národů pod hrdinovým velením.

K rostlinné výrobě
I dva opravdu velkolepé výjevy, plachty lodí ve tvaru motýlích křídel a stavbu pyramid, zaplaší nová várka smíchu nad ochočenými mamuty vláčejícími kvádry a sdělením "ti lidé prý přišli z hvězd". Däniken je proti Emmerichovi žabař.

Z filmu 10 000 př.n.l.Že unesená slečna s líčidly rozmazanými slzami zažívá nástrahy a la Angelika a sultán a mamuti se zapojí do povstání otroků, ani nepřekvapí. Ale přízemní "mystika" poslepovaná od stolu a upoceně umělý "mýtus", který ve scéně zmrtvýchvstání vzbudí opět smích, pořádně otráví.

Nejvýpravnější "béčko", jež je k vidění, se na širokém plátně pěkně vyjímá, ale mozek to strávit nemůže, i když ho člověk přepne na nejnižší chod. S lyrickým úžasem milenců nad úrodným políčkem "Podívej, jak rychle roste" se kruh nechtěného veselí uzavírá.

Emmerich natočil příručku o přechodu od živočišné výroby k rostlinné, od lovu k zemědělství, s důrazem na lovecko-rolnický odboj proti otrokářství a v úpravě pro druhou třídu základní školy.

10 000 PŘ. N. L.
USA-Nový Zéland, režie R. Emmerich, hrají C. Curtis, C. Belle, S. Strait, tit., 109 minut.
Hodnocení MF DNES: 50%
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Guilty pleasure. Jaké jsou tajné televizní lásky, za které se stydíme?

Beverly Hills 90210 - Steve a Kelly

Anglický výraz „guilty pleasure“ čili provinilé potěšení pronikl do televizní říše jako označení pořadů, které...

Trumpovu rozbitou hvězdu nahraďte tou pro Carrie Fisherovou, říká Hamill

Poškozená hvězda Donalda Trumpa na hollywoodském chodníku slávy (Los Angeles,...

Jak vyřešit situaci, že populární zesnulá představitelka princezny Leiy dosud nemá hvězdu na hollywoodském chodníku...

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

Najdete na iDNES.cz