Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Filmu o chytání lososů v poušti chybí k dokonalosti jen málo

  15:50aktualizováno  15:50
Bez nadsázky. Něco tak svěžího jako je Lov lososů v Jemenu už v kinech dlouho nebylo. Film švédského režiséra Lasseho Hallströma je dokonalým koktejlem romantiky, politické satiry, chytrého humoru a výjimečných hereckých výkonů.

Ewan McGregor a Amr Waked ve filmu Lov lososů v Jemenu | foto: outnow.ch

Musí být docela zajímavé zajít na znovu uvedený feťácký kult Trainspotting, v němž hraje Ewan McGregor nespoutaného narkomana a hned potom si vychutnat jeho roli uťáplého vědce na britském ministerstvu rybolovu. Protikladnější postavu by si snad ani vybrat nemohl.

Lov lososů v Jemenu

VB, 103 min.

režie: Lasse Hallström

hrají: Ewan McGreggor, Emily Bluntová, Kristin Scott Thomasová, Catherine Steadmanová, Tom Mison, Rachael Stirlingová

Hodnocení­: 90 %

Alfred Jones pracuje v oddělení zabývajícím se vědeckým výzkumem ryb. Je suchý, věcný, nudný a nosí svetr s kapsičkami. Ještě o něco smutnější je jeho manželství s dominantní workoholičkou, která neustále poletuje po světě a když svolí k milostným hrátkám, předčí ji v chlípnosti i ztuhlá treska v mrazáku.

Do života bez hmatatelného pulzu vtrhne žádost asistentky jemenského šejka Harriet. Myšlenka vybudovat v horách Jemenu řeku s lososy v suchopárné mysli upjatého vědce okamžitě hyne. Je až neuvěřitelné kolik důvtipu úředník vyvine, aby šarmantní asistentce v podání Emily Bluntové vysvětlil, že ryby v uměle vybudovaném korytu nikdy nepotáhnou.

Ewan McGregor ve filmu Lov lososů v Jemenu

Ewan McGregor ve filmu Lov lososů v Jemenu

Amr Waked a Kristin Scott Thomasová ve filmu Lov lososů v Jemenu

Amr Waked a Kristin Scott Thomasová ve filmu Lov lososů v Jemenu

Scéna v níž Alfred asistentce pouštního magnáta kreslí na tabuli všechna negativa spojená s přesunem tisíců ryb z Anglie na Blízký východ, je pro milovníky břitkého britského humoru takřka povinná.

Podle očekávání je vzdor brzy zlomen. Zasáhne vyšší moc, respektive Kristin Scott Thomasová jako bezohledná mluvčí britského premiéra a profesionální zametačka problémů pod koberec. Válka v Afghanistánu leptá premiérovu popularitu, příběh britsko-jemenského přátelství by mohl běh věcí popohnat požadovaným směrem. Thomasová se s rolí bezpáteřní PR ženy opravdu mazlí.

Když "vrtí psem" událostí je ve své bezohlednosti až zlá, zároveň ale manipuluje s noblesou a humorem. Suverénní pragmatička je dokonalou protiváhou charismatickému šejkovi, který svůj megalomanský projekt nechce uskutečnit proto, aby exhiboval, ale chápe ho jako duchovní cestu. Když osvícený Arab chytá ryby a pronáší hluboká moudra, stávají se z diváků (i díky uhrančivému výkonu Amry Wakeda) konvertité a začínají nápadu bohatého šílence držet palce.

Fotogalerie

Je sympatické, že tato linka je stejně důležitá jako rodící se vztah mezi autisticky necitelným vědcem a jeho krásnou spolupracovnicí, které tak důsledně vyká. S cukrem se ale zachází opatrně a z romance nebolí zuby.

Režisérovi Lassemu Hallströmovi téměř nikdy neujede ruka, pracuje přesně a čistě. Při nadšeném budování šejkova snu nesklouzává do patosu, vyznání lásky je decentní a politická karikatura neruší aktivismem. Zaskřípe to snad jen při závěrečném prozření a lehce křečovitém nalezení pokory, jinak je Lov lososů v Jemenu filmem téměř bez kazu.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

RECENZE: Kdyby šel v kině vypnout zvuk. Krásné Planetě Česko chybí ticho

Ledňáček říční

Umět se dívat je dar, kterého se Mariánu Polákovi dostalo vrchovatě. Naopak byl ochuzen o umění mlčet, což je hlavní...

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

Najdete na iDNES.cz