Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Filmu o chytání lososů v poušti chybí k dokonalosti jen málo

  15:50aktualizováno  15:50
Bez nadsázky. Něco tak svěžího jako je Lov lososů v Jemenu už v kinech dlouho nebylo. Film švédského režiséra Lasseho Hallströma je dokonalým koktejlem romantiky, politické satiry, chytrého humoru a výjimečných hereckých výkonů.

Ewan McGregor a Amr Waked ve filmu Lov lososů v Jemenu | foto: outnow.ch

Musí být docela zajímavé zajít na znovu uvedený feťácký kult Trainspotting, v němž hraje Ewan McGregor nespoutaného narkomana a hned potom si vychutnat jeho roli uťáplého vědce na britském ministerstvu rybolovu. Protikladnější postavu by si snad ani vybrat nemohl.

Lov lososů v Jemenu

VB, 103 min.

režie: Lasse Hallström

hrají: Ewan McGreggor, Emily Bluntová, Kristin Scott Thomasová, Catherine Steadmanová, Tom Mison, Rachael Stirlingová

Hodnocení­: 90 %

Alfred Jones pracuje v oddělení zabývajícím se vědeckým výzkumem ryb. Je suchý, věcný, nudný a nosí svetr s kapsičkami. Ještě o něco smutnější je jeho manželství s dominantní workoholičkou, která neustále poletuje po světě a když svolí k milostným hrátkám, předčí ji v chlípnosti i ztuhlá treska v mrazáku.

Do života bez hmatatelného pulzu vtrhne žádost asistentky jemenského šejka Harriet. Myšlenka vybudovat v horách Jemenu řeku s lososy v suchopárné mysli upjatého vědce okamžitě hyne. Je až neuvěřitelné kolik důvtipu úředník vyvine, aby šarmantní asistentce v podání Emily Bluntové vysvětlil, že ryby v uměle vybudovaném korytu nikdy nepotáhnou.

Ewan McGregor ve filmu Lov lososů v Jemenu

Ewan McGregor ve filmu Lov lososů v Jemenu

Amr Waked a Kristin Scott Thomasová ve filmu Lov lososů v Jemenu

Amr Waked a Kristin Scott Thomasová ve filmu Lov lososů v Jemenu

Scéna v níž Alfred asistentce pouštního magnáta kreslí na tabuli všechna negativa spojená s přesunem tisíců ryb z Anglie na Blízký východ, je pro milovníky břitkého britského humoru takřka povinná.

Podle očekávání je vzdor brzy zlomen. Zasáhne vyšší moc, respektive Kristin Scott Thomasová jako bezohledná mluvčí britského premiéra a profesionální zametačka problémů pod koberec. Válka v Afghanistánu leptá premiérovu popularitu, příběh britsko-jemenského přátelství by mohl běh věcí popohnat požadovaným směrem. Thomasová se s rolí bezpáteřní PR ženy opravdu mazlí.

Když "vrtí psem" událostí je ve své bezohlednosti až zlá, zároveň ale manipuluje s noblesou a humorem. Suverénní pragmatička je dokonalou protiváhou charismatickému šejkovi, který svůj megalomanský projekt nechce uskutečnit proto, aby exhiboval, ale chápe ho jako duchovní cestu. Když osvícený Arab chytá ryby a pronáší hluboká moudra, stávají se z diváků (i díky uhrančivému výkonu Amry Wakeda) konvertité a začínají nápadu bohatého šílence držet palce.

Fotogalerie

Je sympatické, že tato linka je stejně důležitá jako rodící se vztah mezi autisticky necitelným vědcem a jeho krásnou spolupracovnicí, které tak důsledně vyká. S cukrem se ale zachází opatrně a z romance nebolí zuby.

Režisérovi Lassemu Hallströmovi téměř nikdy neujede ruka, pracuje přesně a čistě. Při nadšeném budování šejkova snu nesklouzává do patosu, vyznání lásky je decentní a politická karikatura neruší aktivismem. Zaskřípe to snad jen při závěrečném prozření a lehce křečovitém nalezení pokory, jinak je Lov lososů v Jemenu filmem téměř bez kazu.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

Zemřel Drahoslav Makovička, scenárista Anděla s ďáblem v těle

Scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička (na snímku ze 4. července 2011)

Ve věku 90 let zemřel scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička, autor scénářů ke komedii Anděl s ďáblem v těle nebo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz