Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lou Fanánek Hagen projde reinkarnací

  14:31aktualizováno  14:31
Tři Sestry oslaví zítra na Džbáně 23. narozeniny. Jejich předák Lou Fanánek Hagen se na pódiu převtělí do dvou rolí: kromě mateřského souboru zastoupí tragicky zesnulého Františka Sahulu za mikrofonem Synů výčepu.

Následující rozhovor se nese v neformálním duchu; jeho autor se s Fanánkem dobře zná, neboť o kapele v roce 2000 vydal knihu Tři sestry - hlavně že je večírek.

Nápad, že bys občas zaskočil u Synů výčepu, byl tvůj, nebo přišel ze strany Sahulových bývalých spoluhráčů?
To je můj nápad. Napadlo mne to po tý vzpomínkový velkoakci (večírek v pražské nálevně Na staré sokolovně, viz Videogalerie – pozn. aut.).

Kolik toho máte zatím nazkoušeného?
Na Džbán máme čtyři písničky do pauzy mezi Sestrami. Já ten repertoár víceméně znám, kluci si to taky pamatujou. Na festival Malá Skála bychom chtěli nazkoušet tak čtyřicet až padesát minut.

Chystají Tři sestry na Džbán nějaký extrabuřt? Budou tam hosté, kteří na výročních koncertech obvykle nevystupují, nebo je to obvyklá vonička současných a bývalých členů?
V podstatě to samý, jenom při Sovách v mazutu se Synové a Sestry spojí a přejde to plynule do druhý půlky koncertu Tří sester.

Takže tvé vystoupení v roli "nejmilejšího hosta" Tří sester s písničkami z tvého nového sólového alba Jevany se konat nebude?
Na všech koncertech letního turné budeme v pauze mezi Sestrami hrát tak čtyři pět písniček z Jevan, ale protože je Džbán zasvěcenej Sahulovi, budu hrát já a Synové výčepu.

Které věci z Jevan budete hrát? Po poslechu desky si moc nedovedu představit, jak se to přenáší na pódium.
Boleslav, Taliban, Cuiku, Jaj ty kokot... a časem možná zařadíme se Supicí - až se to naučí - Libuši.

Jak dlouho Jevany vznikaly? Myslím, že se ho povedlo maximálně utajit.
Ono to dlouho bylo ve stadiu podivnejch demáčů. V létě 2005 jsme s Rosťou Cermanem - mimochodem členem Synů výčepu, ono je to všechno taková propojená parta - vytvářeli takovej elektronickej demáč, hiphopový základy. Ten jsme vzali k Michalu Šenbauerovi do studia a zjistili jsme, že to je opravdu spíš demáč, že bychom s parodií nevystačili. Takže jsme to ve studiu nahráli víceméně naživo.

Jsou mezi písničkami texty, který vznikaly původně pro Sestry, nebo to vznikalo všechno "jen pro ten dnešní den" čili pro tuhle desku?
Jenom pro desku. Vždycky když jsem dostal nějakou muziku, tak jsem k  tomu napsal text. Věci nepoužitý pro Sestry mám schovaný, ale nesahal jsem po nich.  

Co říkali na desku ve vsi nebo v místním pohostinství Na statku, které figuruje na obalu na titulní písničku?
Zatím moc ohlasů nemám, ono je to taky poměrně čerstvý. Ale ten jeden dva lidi, co to slyšeli, tak říkali... že jo.

Obvodní oddělení policie České republiky z Kolína taky nezaslalo děkovný dopis?
Ne. Možná na mě budou číhat o to víc, ale já chodím pěšky, takže se nebojím (V písničce Jevany je věta "ale fízli z Kolína nám jdou zle po krku / nemůžem z knajpy jezdit naplech" - pozn. aut.).

Teď odbočím: prý jsi začal dopisovat memoáry Tak to bylo, tak to je, které vyšly v roce 1995. Máš nějakou představu, kdy by mohly být hotové?
Ono to není dopisování pamětí, protože do toho se mi opravdu nechce. Spíš jsme našli jinou formu: že vezmu text a napíšu k němu na jednu až tři stránky příběh, jak k němu došlo, a vysvětlím jména, který tam jsou. Ale je otázka, kdy to dopíšu.

Taky se proslýchá, že jste hledali román Soho never dance. Povedlo se ho najít?
Ne, ale ono je to možná dobře. To byla věc psaná spíš pro kamarády, takže si myslím, že nikdo nebude ochuzen. (Soho never dance je Fanánkova próza z konce osmdesátých let. Ukázka vyšla v roce 1990 v časopisu Rock&Pop. Dnes je text nezvěstný: celé to připomíná Tušení světla Ludvíka Součka, jen s tím rozdílem, že Fanánek žije.)
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

VIDEO: Dotýkat se hvězd zpíváme líp než kdysi, vzpomíná Gott s Pilarovou

Eva Pilarová pokřtila své nové CD

Zpěvačka Eva Pilarová pokřtila svou desku duetů nazvanou Pilarka a přátelé. Kromě nových skladeb také s Karlem Gottem...

Poprvé v životě jsem měl tři nealko piva, ať to nepoděláme, říká Holý

J.A.R. mají i cenu za skladbu roku.

Skupina J.A.R. se stala hvězdou letošních Andělů. Se svou deskou Eskalace dobra proměnila tři ze čtyř nominací, včetně...

RECENZE: Byrne z Talking Heads rozdává radost i písní o smrtící kulce

David Byrne na festivalu Colours of Ostrava v roce 2009

Americký hudebník David Byrne, známý hlavně jako někdejší frontman kapely Talking Heads, vydává po čtrnácti letech...

Najdete na iDNES.cz