Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lotyšské umění upoutal symbolismus a secese

  17:50aktualizováno  17:50
V rámci projektu Dny Rigy v Praze byla v Muzeu hlavního města Prahy zahájena výstava nazvaná Lotyšský symbolismus a secese. Expozice představuje díla nejvýznammnějších lotyšských umělců, kteří jsou jak zástupci zmíněných uměleckých směrů, tak zakladateli lotyšského výtvarného umění vůbec. To se postupně vytvářelo s obrozením národa na přelomu 19. a 20. století.

Výstava zahrnuje šedesát obrazů symbolistních a secesních malířů. Tyto dva umělecké směry jsou v Lotyšsku prezentovány jako jeden, protože mají mnoho společných prvků. Vliv na tvorbu lotyšského umění mělo hlavně německé prostředí a kultura, která v té době v Rize dominovala.

Historie lotyšského výtvarného umění je zatím poměrně krátká. První výstavy lotyšských umělců byly uspořádány teprve na sklonku devatenáctého století: v roce 1896 v rámci etnografické výstavy v Rize a posléze v roce 1905 bylo otevřeno první muzeum umění pobaltských zemí. Právě symbolismus a secese upoutaly umělce natolik, že se staly prvními kroky na cestě mladé kultury a rozvinuly se do nevídané šíře a rozmanitosti. Oba směry se bohatě promítly do všech uměleckých sfér: architektury, malířství, grafiky, sochařství a dokonce i do knižní a časopisecké grafiky.

Během sto padesát let trvajících dějin lotyšské umění prošlo několika vývojovými etapami. Na počátku, v polovině 19. století, bylo reprezentováno zejména umělci tvořícími v zahraničí - hlavně ve Francii a Rusku. Byli to například Janis Stanislavs Roze, Kárlis Húns či Julijs Feders. Na přelomu století se již začala vytvářet svébytná lotyšská kultura s vlastním uměleckým zázemím. Její první plody byly představeny na již zmíněné etnografické výstavě, na které se konala také přehlídka lotyšské poezie a písní. Na počátku 20. let se většina lotyšských malířů orientovala na krajinomalbu, ve které se nejvíce projevily vlivy secese. Výraznými osobnostmi se stali Aleksandr Romans nebo Péteris Krastiňš.

Nejvýraznějším a nejzřetelnějším představitelem lotyšského symbolismu a secese je malíř Janis Rozentáls. V počátcích tvorby se malíř orientoval na realistické zobrazení života sedláků. Pozdější práce si více všímaly světa mystiky, mytologie a folklóru, stejně jako symbolistních témat. Autorova pesimistická malba Černý had je často vysvětlována jako revolta proti nadvládě Němců. Z plátna je však patrný německý vliv a je také známo, že Rozentáls často tvořil pro německé zákazníky. K úplnému splynutí výtvarníka se svým národem došlo až po revoluci v roce 1905.

Jedním z Rozentálsových současníků je Vilhelm Purvítis. V jeho dílech nejsou prvky secese tak jednoznačné a spíše se odráží v náladě jednotlivých pláten, která tvoří pomocí barev. Obrazy Jánise Valterse jsou zase emocionální, plné tlumených tónů a nálad okamžiku. Často zobrazoval lidské postavy v poloosvětlených interiérech. Z dalších lotyšských malířů, které ovlivnil symbolismus, jmenujme například kreslíře Ádamse Alksnise a Teodorse Úderse a dále grafického malíře Richardse Zariňše, kteří reprezentují využití secesního  umění ve vnější úpravě knih a časopisů.

Kromě výstavy Lotyšský symbolismus a secese jsou v souvislosti s projektem Dny Rigy v Praze pořádány koncerty a balet.

Janis Rozentáls: Pokušení

Jékab Belzéns: Portrét ženy

Rúdolfs Pérle: Způsob života

Jánis Valters: Les

Rúdolfs Pérle: Vrcholky hor

Janis Rozentáls: Parková krajina s fauny

Janis Rozentáls: Legenda

Autor:Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

World Press Photo vyhrál snímek Venezuelana hořícího po výbuchu motocyklu

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Fotografie Venezuelská krize zachycující hořícího demonstranta během nepokojů namířených proti prezidentu Madurovi se...

OBRAZEM: Prohlédněte si velkolepou Slovanskou epopej. Vrátila se do Prahy

Alfons Mucha: Apoteóza z dějin Slovanstva (1926, vaječná tempera, olej, plátno,...

Slovanská epopej je od minulého týdne znovu k vidění v Praze. Galerie hlavního města Prahy tentokrát jedenáct obrazů ze...

OBRAZEM: Jak viděl Jiří Kolář srpen 1968, odhaluje Národní galerie

Národní galerie v Praze uspořádala rozsáhlou výstavu děl  Jiřího Koláře. Na...

Národní galerie představuje u příležitosti 50. výročí sovětské okupace Československa v srpnu 1968 rozsáhlou výstavu...

Najdete na iDNES.cz