Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Loosově vile pomohla brigáda

  0:11aktualizováno  0:11
Před čtyřmi lety se potomci JUDr. Josefa Winternitze z povzdálí dívali, jak v domě jejich předků haleká školka. Caparti skotačili v rozpadajících se místnostech, které na smíchovské Cihlářce v roce 1932 postavil fenomenální architekt Adolf Loos spolu s Karlem Lhotou. Dnes už se budovou - rozčleněnou na Loosův proslulý Raumplan - klapot dětských nožek nerozléhá. Objekt patří opět rodině, která minulý pátek dokončila jeho rekonstrukci.

O budovu se s obvodním úřadem Prahy 5 Winternitzovi potomci soudili šest let. Důkaz potvrzující jejich nárok prý přitom soudu předložili hned na začátku. "Až když školka začala trpět relativním nedostatkem dětí a vila opravdu nutně potřebovala opravu, dostali jsme ji zpátky," říká Stanislav Cysař, Winternitzův vnuk. Nejvíc jej rozzuřila otázka soudu, zda jeho děd vilu náhodou po válce neprodal: "Jak ji mohl prodat, když spolu s celou mužskou částí rodiny zahynul v Osvětimi!" O vilu rodina přišla v roce 1942, válku přežila pouze Cysařova babička s dcerou. Do domu se Cysařovi mohli vrátit až téměř šedesát let po jeho zabrání.

Loni Hlavní město Praha s velkou slávou otevřelo impozantnější Loosovu pražskou realizaci, střešovickou Müllerovu vilu. Za opravu stavebního skvostu utratilo desítky milionů korun. Winternitzovi potomci si museli pomoct sami. O penězích nechtějí hovořit, důležitější je prý nadšení, s jakým se rodina "brigádnických" prací ujala. "V roce 1999 jsme tu udělali výstavu Díra nedíra. Ukázalo se, že většina vystavených děl rychle zplesnivěla, v tak špatném stavu dům byl. Začali jsme od shora: voda, plyn, následovaly opravy interiéru a fasád," vysvětluje Cysař. Dohlížet musel hlavně na to, aby řemeslníci pracovali s ohledem na historickou hodnotu stavby.

"V případě Müllerovy vily jsme měli optimální podmínky a tým restaurátorů, celkem nás bylo asi dvě stě. Tady to svépomocí zvládla jedna rodina v rámci svých finančních možností. Výsledek je podle mě skvělý, zhruba 80 procent vybavení se nachází v původní podobě," říká k opravě Karel Ksandr ze Státního ústavu památkové péče.

Dispozice vily se vrátila do předválečného stavu, přebytečné příčky se musely vybourat, chybějící zdi naopak doplnit. Vybavení koupelen a kuchyně je však nenávratně ztraceno, dnes má moderní podobu, jež se alespoň snaží Loosův rukopis příliš nenarušovat. Dobová světla Cysař sháněl v desítkách obchodů, kliky po bazarech a sběrnách.

Winternitzova vila sice není tak velkolepá jako její o dva roky starší předchůdkyně ve Střešovicích. Přesto o ní existují podrobnější materiály. Například stavební plán je podepsán jak Karlem Lhotou, tak Adolfem Loosem. U plánu Müllerovy vily přitom najdeme pouze podpis jejího objednavatele, stavitele Františka Müllera. Třetí společná realizace Lhoty a Loose - Kapsova vila v Bubenči - je dnes nenávratně zničena přestavbami a sídlí v ní velvyslanectví Iráku.

Winternitzovu vilu nyní Cysařovi pronajmou jedné reklamní firmě pro reprezentační účely. Náklady na opravu by se tak měly postupně vracet, magistrát navíc rodině nakonec poskytl dotaci. Nicméně pro veřejnost se vila nadobro nezavře. Jednou měsíčně zde bude den otevřených dveří.

Stanislav Cysař, vnuk JUDr. Josefa Winternitze, spolu s rodinou opravil rodinnou vilu navrženou architekty Loosem a Lhotou, která jim byla před několika lety vrácena.

Stanislav Cysař, vnuk JUDr. Josefa Winternitze, spolu s rodinou opravil rodinnou vilu navrženou architekty Loosem a Lhotou, která jim byla před několika lety vrácena.

Winternitzova vila.

Winternitzova vila.

Stanislav Cysař, vnuk JUDr. Josefa Winternitze, spolu s rodinou opravil rodinnou vilu navrženou architekty Loosem a Lhotou, která jim byla před několika lety vrácena.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

VIDEO: Rudolfinum promění světelná projekce. Zazní Dvořák i Smetana

Projekce Sim/Nebula: Signal v Rudolfinu (16. února 2018)

Dva nejvýkonnější projektory na světě v pátek a o víkendu osvítí Dvořákovu síň pražského Rudolfina. Koná se tam akce...

Léta po válce přežil i díky malování. Šímovo bouřící moře jde do aukce

Josef Šíma: Bouře ve Fécamp (1953, olej na plátně, 65x81 cm)

Nadcházející neděli se v aukci výtvarného umění společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery objeví mimořádný obraz...

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

Najdete na iDNES.cz