Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Loosově vile pomohla brigáda

  0:11aktualizováno  0:11
Před čtyřmi lety se potomci JUDr. Josefa Winternitze z povzdálí dívali, jak v domě jejich předků haleká školka. Caparti skotačili v rozpadajících se místnostech, které na smíchovské Cihlářce v roce 1932 postavil fenomenální architekt Adolf Loos spolu s Karlem Lhotou. Dnes už se budovou - rozčleněnou na Loosův proslulý Raumplan - klapot dětských nožek nerozléhá. Objekt patří opět rodině, která minulý pátek dokončila jeho rekonstrukci.

O budovu se s obvodním úřadem Prahy 5 Winternitzovi potomci soudili šest let. Důkaz potvrzující jejich nárok prý přitom soudu předložili hned na začátku. "Až když školka začala trpět relativním nedostatkem dětí a vila opravdu nutně potřebovala opravu, dostali jsme ji zpátky," říká Stanislav Cysař, Winternitzův vnuk. Nejvíc jej rozzuřila otázka soudu, zda jeho děd vilu náhodou po válce neprodal: "Jak ji mohl prodat, když spolu s celou mužskou částí rodiny zahynul v Osvětimi!" O vilu rodina přišla v roce 1942, válku přežila pouze Cysařova babička s dcerou. Do domu se Cysařovi mohli vrátit až téměř šedesát let po jeho zabrání.

Loni Hlavní město Praha s velkou slávou otevřelo impozantnější Loosovu pražskou realizaci, střešovickou Müllerovu vilu. Za opravu stavebního skvostu utratilo desítky milionů korun. Winternitzovi potomci si museli pomoct sami. O penězích nechtějí hovořit, důležitější je prý nadšení, s jakým se rodina "brigádnických" prací ujala. "V roce 1999 jsme tu udělali výstavu Díra nedíra. Ukázalo se, že většina vystavených děl rychle zplesnivěla, v tak špatném stavu dům byl. Začali jsme od shora: voda, plyn, následovaly opravy interiéru a fasád," vysvětluje Cysař. Dohlížet musel hlavně na to, aby řemeslníci pracovali s ohledem na historickou hodnotu stavby.

"V případě Müllerovy vily jsme měli optimální podmínky a tým restaurátorů, celkem nás bylo asi dvě stě. Tady to svépomocí zvládla jedna rodina v rámci svých finančních možností. Výsledek je podle mě skvělý, zhruba 80 procent vybavení se nachází v původní podobě," říká k opravě Karel Ksandr ze Státního ústavu památkové péče.

Dispozice vily se vrátila do předválečného stavu, přebytečné příčky se musely vybourat, chybějící zdi naopak doplnit. Vybavení koupelen a kuchyně je však nenávratně ztraceno, dnes má moderní podobu, jež se alespoň snaží Loosův rukopis příliš nenarušovat. Dobová světla Cysař sháněl v desítkách obchodů, kliky po bazarech a sběrnách.

Winternitzova vila sice není tak velkolepá jako její o dva roky starší předchůdkyně ve Střešovicích. Přesto o ní existují podrobnější materiály. Například stavební plán je podepsán jak Karlem Lhotou, tak Adolfem Loosem. U plánu Müllerovy vily přitom najdeme pouze podpis jejího objednavatele, stavitele Františka Müllera. Třetí společná realizace Lhoty a Loose - Kapsova vila v Bubenči - je dnes nenávratně zničena přestavbami a sídlí v ní velvyslanectví Iráku.

Winternitzovu vilu nyní Cysařovi pronajmou jedné reklamní firmě pro reprezentační účely. Náklady na opravu by se tak měly postupně vracet, magistrát navíc rodině nakonec poskytl dotaci. Nicméně pro veřejnost se vila nadobro nezavře. Jednou měsíčně zde bude den otevřených dveří.

Stanislav Cysař, vnuk JUDr. Josefa Winternitze, spolu s rodinou opravil rodinnou vilu navrženou architekty Loosem a Lhotou, která jim byla před několika lety vrácena.

Stanislav Cysař, vnuk JUDr. Josefa Winternitze, spolu s rodinou opravil rodinnou vilu navrženou architekty Loosem a Lhotou, která jim byla před několika lety vrácena.

Winternitzova vila.

Winternitzova vila.

Stanislav Cysař, vnuk JUDr. Josefa Winternitze, spolu s rodinou opravil rodinnou vilu navrženou architekty Loosem a Lhotou, která jim byla před několika lety vrácena.

Autoři:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Dámský klín i zrádné spirály. Zakázaní slovenští umělci vystavují na Kampě

Z výstavy Hommage à Peter Vajda

Letošnímu létu v pražském Museu Kampa bezesporu kraluje britský „fotograf královen“ Cecil Beaton. Přesto se v druhém...

Výtvarníci v roce 1968: Brežněv s klackem i prostřílené ruce

Gesto rukou vyjadřující odmítnutí invaze a díry po kulkách vypálených dávkou ze...

Nejen písničkáři svými protestsongy reagovali na sovětskou okupaci ze srpna 1968. Gesto rukou vyjadřující odmítnutí...

OBRAZEM: Za války byl špionem. Pak fotil Alžbětu II. i Marilyn Monroe

Pablo Picasso se svým obrazem Marie-Therese Walter (1932, Akt, zelené listy a...

Dostat se do přízně britské královny Alžběty II. není jednoduché. Cecilu Beatonovi se to přesto povedlo. Dokonce se z...

Najdete na iDNES.cz