Loni lákaly deníky Heleny Růžičkové

Když se loni objevili na veletrhu Svět knihy manželé Barbara a Allan Peaseovi z Austrálie, bylo jasno, že tihle patřičně zářiví lidé umějí ze svých knížek udělat bestsellery. Což se potvrdilo i na českém trhu.

Z přeložené literatury výborně uspěly i paměti političky českého původu Madeleine Albrightové nazvané prostě Madeleine a vydané nakladatelstvím Práh.

Mezi nejprodávanějšími knihami byly i tři díly zápisků nedávno zesnulé Heleny Růžičkové o jejím boji se zákeřnou nemocí z nakladatelství Formát.

Tvář oblíbené herečky se objevila i na obálce dalšího loňského hitu, třetího dílu receptáře slavných osobností Mňam aneb Prima vařečka 3 z Ottova nakladatelství, které na trhu uspělo i Receptářem prima nápadů Přemka Podlahy.

Z úspěchů původní české beletrie nepřekvapí novinka Michala Viewegha, romány Petra Šabacha, glosy Haliny Pawlowské či rozhovory Olgy Sommerové O čem sní ženy 2. Na odbyt šla i kniha intimit z českého showbyznysu, Víno z hroznů hudebníka Ladislava Štaidla, kterou pokřtil ministr kultury.

Dětské literatuře opět kraloval Harry Potter, všechny čtyři díly v prodejnosti (jednotlivé díly 16 až 20 tisíc prodaných kusů) předhonily i původní české novinky. Z nich si nejlépe vedla kniha Zdeňka Svěráka Jaké je to asi v Čudu, kterou ilustrovala Vlasta Baránková. Zájem byl i o titul německého autora Wernera Holzwartha O krtkovi, který chtěl vědět, kdo se mu vykakal na hlavu - prodalo se 12 tisíc kusů.

Vedle více či méně předvídatelných triumfů se prosadily i knihy, o jejichž prodejní síle pochybovali i sami autoři či nakladatelé. Třeba náročného románu Hodiny od Michaela Cunninghama, oceněného Pulitzerovou cenou, se prodalo neuvěřitelných 23 tisíc výtisků. Pravda, cestu mu vydláždil stejnojmenný filmový přepis.

Odměněna byla šestiletá práce ilustrátorky Lucie Seifertové, která se svým leporelem o dějinách českého národa narážela na vyhýbavé odpovědi nakladatelů kvůli příliš náročné výrobě a nakonec jí devítimetrové leporelo vydal manžel ve spolupráci s Knižním klubem. Od loňského srpna se prodalo 14 tisíc kusů. Nakladatel cestovních průvodců Jan Vašut musel ředitele botanické zahrady a milovníka růží Václava Větvičku k vydání jeho poetických vyprávění Moje květinová dobrá jitra přemlouvat.

"Nejméně ze všech lidí úspěchu knihy věřil sám autor," říká Vašut, který se nedal odradit. Po dvou měsících na trhu je už vyprodaná a nakladatel chystá pokračování na letošní podzim. Překvapením pro Iva Železného byl zájem o knihu Josefa Formánka Prsatý muž aneb Zloděj příběhů, která se od listopadu prodávala v dárkové krabičce vyrobené z ratanového dřeva. Také od této knihy nemá nakladatel po necelých dvou měsících prodeje ani kus. Připraveno je sice paperbackové vydání, ale originál bude k mání až v dubnu, kdy z jihovýchodní Asie dorazí působivé krabičky.


Bestsellery roku 2003
* Allan a Barbara Peaseovi: Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách (71 000 výtisků)

* Receptář prima nápadů (přes 66 000 výtisků)

* Allan a Barbara Peaseovi: Proč muži lžou a ženy pláčou (63 000 výtisků)

* Helena Růžičková: Deník mezi životem a smrtí (přes 60 000 výtisků)

* Michal Viewegh: Případ nevěrné Kláry (40 000 výtisků)

* Mňam aneb Prima vařečka 3 (přes 39 000 výtisků)

* Madeleine Albrightová (přes 30 000 výtisků)

* Zaniklé civilizace (28 000 výtisků)

* Paulo Coelho: Jedenáct minut (26 000 výtisků)

* Petr Zikmund: Nemocnice na kraji města po dvaceti letech (25 000 výtisků)

Poznámka: čísla v závorce uvádějí počet prodaných výtisků podle údajů, které poskytli nakladatelé

Herečka Helena Růžičková s platinovou knihou.