Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Londýnský válečný exil pod precizním drobnohledem

  17:49aktualizováno  17:49
- Publikace právního historika Jana Kuklíka ml. Londýnský exil a obnova československého státu 1938-1945, již vydalo Karolinum, potvrzuje stálost autorova badatelského zájmu. Kuklík v ní navazuje na množství svých časopiseckých studií a především na práci Vznik Československého národního výboru a prozatímního státního zřízení ČSR v emigraci v letech 1939-1940, vydanou v témže nakladatelství roku 1996.

Londýnské emigraci byla sice v poválečném období věnována řada knih, drtivá většina z nich však byla zásadně poznamenána dobou svého vzniku. Jako odstrašující příklad manipulace s fakty může sloužit např. práce profesionálního komunistického aparátčika Laštovičky V Londýně za války.
Jednou z prvních věcí, kterou je třeba na Kuklíkově práci patřičně vyzdvihnout, je patrná autorova snaha po maximálním zvládnutí problematiky z hlediska archivních pramenů. Ať se jedná o archivy va Washingtonu, Stanfordu a Londýně nebo archivy naše, Kuklík odvedl obdivuhodný kus práce. Nejpřesvědčivěji o tom vypovídá právě jeho syntéza, mapující kromě zásadních otázek i zdánlivě vedlejší aspekty, které však při bližším zkoumání hrály klíčovou roli. Patří k nim především otázka odsunu bývalých Čechoslováků německé národnosti nebo dohady o stanovení konkrétního data počátku válečného stavu mezi Československem, Německem a Maďarskem.
Benešova cesta k odsunu byla klikatá. Dnes už není tajemstvím, že podstatné procento - téměř třetina - našich vojáků západních pozemních jednotek považovalo němčinu za svou mateřštinu. Pro úplnost zbývá dodat, že podle norimberských zákonů rozhodně nešlo o árijce. O transferu začal prezident vážně uvažovat až pod sílícím tlakem domova, který o následném soužití s Němci přestal uvažovat ještě před represemi heydrichiády.
V první kapitole Kuklík rozebírá pramenné základny a dosavadní zpracování problematiky, v dalších třech kapitolách mapuje počátky vydávání dekretů prezidenta republiky, prosazení Benešova pojetí nepřerušené kontinuity jeho prezidentské funkce a proces od uznání mnichovské dohody. Jde tedy o otázky v dnešní době opět vrcholně aktuální, jejichž rozbor v rovině právní i historické je více než potřebný. Ačkoliv mohly důvody boje prezidenta Beneše o obnovu Československa pramenit z nejrůznějších pohnutek, egoismus nevyjímaje, nelze jemu i jeho týmu upřít vítězství v nelehkém šestiletém zápase, do něhož československý exil odcházel s prázdnýma rukama a vracel se zpět s garancemi hranic obnoveného státu. Pro drtivou většinu obyvatelstva byl druhý československý prezident hrdinou; nelze se divit, že si málokdo kladl otázku, nebyl-li Benešův londýnský boj sveden za každou cenu a bez ohledu na následky, které se ukázaly jako fatální.
Podrobná geneze postavení československého londýnského exilu, jeho úspěchy, prohry i vlastní nejednotnost - to vše přináší a nově upřesňuje Kuklíkova kniha. Její významnou součást představuje šest dokumentů, z nichž pět je u nás publikováno poprvé, například polemický text Štefana Osuského Autoritativní režim dr. Beneše, jenž evokuje stinnou stránku lidských vztahů československé emigrace. Obsáhlý poznámkový aparát i seznam pramenů a literatury lze kvitovat, ale tradičně chybí jmenný rejstřík. Nedbalá literní a jazyková korektura (včetně hrubek!) je u univerzitního nakladatelství pikantní.

Jan Kuklík ml.: Londýnský exil a obnova československého státu 1938-1945. Právní a politické aspekty obnovy Československa z hlediska prozatímního státního zřízení ČSR v emigraci. Karolinum, Praha 1998, 175 stran, náklad a cena neuvedeny.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

RECENZE: Kateřina Tučková si odskočila od románu. Je to škoda

O osudy vyhnaných Němců se začala spisovatelka Kateřina Tučková zajímat, když...

Spisovatelka Kateřina Tučková napsala svou první divadelní hru. Jako vždy si vybrala skvělý námět, provedla poctivou...

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

Najdete na iDNES.cz