Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Londýnský válečný exil pod precizním drobnohledem

  17:49aktualizováno  17:49
- Publikace právního historika Jana Kuklíka ml. Londýnský exil a obnova československého státu 1938-1945, již vydalo Karolinum, potvrzuje stálost autorova badatelského zájmu. Kuklík v ní navazuje na množství svých časopiseckých studií a především na práci Vznik Československého národního výboru a prozatímního státního zřízení ČSR v emigraci v letech 1939-1940, vydanou v témže nakladatelství roku 1996.

Londýnské emigraci byla sice v poválečném období věnována řada knih, drtivá většina z nich však byla zásadně poznamenána dobou svého vzniku. Jako odstrašující příklad manipulace s fakty může sloužit např. práce profesionálního komunistického aparátčika Laštovičky V Londýně za války.
Jednou z prvních věcí, kterou je třeba na Kuklíkově práci patřičně vyzdvihnout, je patrná autorova snaha po maximálním zvládnutí problematiky z hlediska archivních pramenů. Ať se jedná o archivy va Washingtonu, Stanfordu a Londýně nebo archivy naše, Kuklík odvedl obdivuhodný kus práce. Nejpřesvědčivěji o tom vypovídá právě jeho syntéza, mapující kromě zásadních otázek i zdánlivě vedlejší aspekty, které však při bližším zkoumání hrály klíčovou roli. Patří k nim především otázka odsunu bývalých Čechoslováků německé národnosti nebo dohady o stanovení konkrétního data počátku válečného stavu mezi Československem, Německem a Maďarskem.
Benešova cesta k odsunu byla klikatá. Dnes už není tajemstvím, že podstatné procento - téměř třetina - našich vojáků západních pozemních jednotek považovalo němčinu za svou mateřštinu. Pro úplnost zbývá dodat, že podle norimberských zákonů rozhodně nešlo o árijce. O transferu začal prezident vážně uvažovat až pod sílícím tlakem domova, který o následném soužití s Němci přestal uvažovat ještě před represemi heydrichiády.
V první kapitole Kuklík rozebírá pramenné základny a dosavadní zpracování problematiky, v dalších třech kapitolách mapuje počátky vydávání dekretů prezidenta republiky, prosazení Benešova pojetí nepřerušené kontinuity jeho prezidentské funkce a proces od uznání mnichovské dohody. Jde tedy o otázky v dnešní době opět vrcholně aktuální, jejichž rozbor v rovině právní i historické je více než potřebný. Ačkoliv mohly důvody boje prezidenta Beneše o obnovu Československa pramenit z nejrůznějších pohnutek, egoismus nevyjímaje, nelze jemu i jeho týmu upřít vítězství v nelehkém šestiletém zápase, do něhož československý exil odcházel s prázdnýma rukama a vracel se zpět s garancemi hranic obnoveného státu. Pro drtivou většinu obyvatelstva byl druhý československý prezident hrdinou; nelze se divit, že si málokdo kladl otázku, nebyl-li Benešův londýnský boj sveden za každou cenu a bez ohledu na následky, které se ukázaly jako fatální.
Podrobná geneze postavení československého londýnského exilu, jeho úspěchy, prohry i vlastní nejednotnost - to vše přináší a nově upřesňuje Kuklíkova kniha. Její významnou součást představuje šest dokumentů, z nichž pět je u nás publikováno poprvé, například polemický text Štefana Osuského Autoritativní režim dr. Beneše, jenž evokuje stinnou stránku lidských vztahů československé emigrace. Obsáhlý poznámkový aparát i seznam pramenů a literatury lze kvitovat, ale tradičně chybí jmenný rejstřík. Nedbalá literní a jazyková korektura (včetně hrubek!) je u univerzitního nakladatelství pikantní.

Jan Kuklík ml.: Londýnský exil a obnova československého státu 1938-1945. Právní a politické aspekty obnovy Československa z hlediska prozatímního státního zřízení ČSR v emigraci. Karolinum, Praha 1998, 175 stran, náklad a cena neuvedeny.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Další z rubriky

Bude mít Česko vlastní Hru o trůny? V září vyjde Ollo: Země sváru

Kit Harington a Rose Leslie v seriálu Hra o trůny (2012)

Příběh nejprve slavil úspěch na internetu, nyní vyjde i knižně. Prvotina překladatelky Háty Kreisinger Komňacké Ollo:...

Prvotina Raye Bradburyho Temný karneval vychází po letech česky

Americký spisovatel Ray Bradbury v roce 2009

Svět si jej pamatuje především jako mistra sci-fi a autora kultovního románu 451 stupňů Fahrenheita z roku 1953....

RECENZE: Neklidný zadek mě pálí. Texty Haškova kumpána jsou bezprostřední

Spisovatelé Jaroslav Hašek (vlevo) a Zdeněk Matěj Kuděj na výletě v roce 1914....

Zatímco Jaroslava Haška zná díky Švejkovi celý svět, jeho někdejší kumpáni z hospody takové štěstí nemají.

Najdete na iDNES.cz