Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Londýn přijal Havlovo Odcházení nadšeným potleskem

  9:29aktualizováno  9:29
Zahraniční premiéru nejnovější inscenaci Václava Havla Odcházení uvedlo v pátek večer londýnské divadlo Orange Tree. Diváci ve vyprodaném hledišti hru, kterou nastudoval umělecký šéf divadla Sam Walters, přijali nadšeně.

Z londýnské verze Havlovy hry Odcházení - Geoffrey Beevers v roli kancléře Riegera (vlevo) a Start Fox (s bustou Mahátmy Gándhího) jako Hanuš na zkoušce dramatu Odcházení od Václava Havla v londýnském Orange Tree Theatre. | foto: ČTK

Publikum vděčně reagovalo nejen na vývoj na jevišti, ale i na autorovy komentáře k ději, čtené anglicky ze záznamu. Užíval jsem si to, řekl britský dramatik Tom Stoppard, který patří k Havlovým přátelům.

Hru přeložil tradiční překladatel mnoha českých autorů do angličtiny Paul Wilson a hlavní roli kancléře Riegera hrál Geoffrey Bevers.

Podle Wilsona je Odcházení (v angličtině Leaving) na rozdíl třeba od hry Vyrozumění méně vázáno na dobu vzniku. Hra má absolutně univerzální téma.

"Je to téma člověka, který odchází z politické funkce a má v tom obrovské potíže. Tady ta hra, postkomunistická hra, má myslím daleko větší šance vyznít ve světě," řekl Wilson po premiéře.

Světovou premiéru mělo Odcházení v květnu v pražském Divadle Archa v režii Davida Radoka a v českém tisku se setkalo s vesměs pochvalnými recenzemi.

"Havel byl známý hlavně svou činností mimo divadlo - životem a politikou - což může být pro autora nevýhoda. Ale je jedním z nejlepších světových dramatiků," prohlásil režisér Walters, který režíruje Havlovy hry už od konce 70. let.

Walters režíroval v Orange Tree i britské premiéry starších Havlových her Audience, Vernisáž a Protest a výrazně přispěl k jejich popularitě v Británii. Audienci začalo divadlo zkoušet těsně před zveřejněním prohlášení Charty 77 v lednu 1977.

"Odcházení je humorná i smutná hra, je o velkých věcech, o politice, ale i o osobních osudech," řekl Walters. "Ale je to obtížná hra a doufám, že ji nezkazíme. Havel přijede naštěstí až za týden a budeme moci Odcházení několikrát zahrát," dodal s úsměvem.

Havel totiž přijede na představení své hry do Londýna až v pátek 26. září. Dodal však své scénické poznámky, jimiž - se svým nezaměnitelným akcentem, jak podotkl Walters - komentuje výkony herců, motivaci postav i vlastní autorské přemítání. Londýnští diváci na ně reagovali přinejmenším stejně spontánně jako na vlastní děj.

Wilson pracoval na překladu hry od loňska. "Hrubý překlad jsem měl hotový asi za 14 dní a pak jsem mluvil s lidmi, kteří mi pomáhali, a s Havlem - neznal jsem totiž některé slangové výrazy. To mě dost překvapilo," prohlásil Wilson.

V tehdejším Československu žil deset let do svého vyhoštění v roce 1977 a hrál i s rockovou kapelou The Plastic People of the Universe. Překládal do angličtiny knihy Josefa Škvoreckého a Bohumila Hrabala a z Havlových her Žebráckou operu a Vyrozumění, stejně jako řadu jeho knížek, naposledy Stručně, prosím.

"Pak Odcházení přečetl Stoppard a měl asi třicet návrhů, aby to bylo jasnější a víc ´anglický´," řekl Kanaďan Wilson. "Byl to proces, který ještě není hotový. Poslouchal jsem místa, která bych ještě zlepšil," dodal po premiéře.

Wilsona potěšilo, že jako scénická hudba zazněl i úryvek z "Plastiků". "Bylo to krásný překvapení. Myslím, že i Havel bude mít z toho radost, protože vždy se chtěl, aby se tyhle dva proudy spojily - spojily se v jeho životě a teď i umělecky," řekl Wilson v narážce na to, že Havel se v 70. letech za komunismu angažoval na ochranu pronásledovaných členů The Plastic People.

Divadlo Orange Tree věnovalo Havlovi celý podzimní repertoár. Až do poloviny prosince bude uvádět Odcházení a kromě toho se budou hrát i další Havlovy hry Horský hotel, Audience, Vernisáž a Protest.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Dostojevského Idiota v Rokoku netrápí čas, fyzika ani pravděpodobnost

Záběr z kostýmové zkoušky nového nastudování Idiota v Divadle Rokoko

Velkou ruskou klasiku chystá v sobotu pražské Divadlo Rokoko. V režii Pavla Kheka zde připravují Dostojevského Idiota....

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

Najdete na iDNES.cz