Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

"Hello!" zařve český lev na účastníky olympiády v Londýně

  7:00aktualizováno  7:00
Část Londýna, kde budou během her bydlet čeští sportovci, oživuje dílo ilustrátorky Lucie Seifertové. Chce přiblížit naši historii Britům včetně dětí.

Z tvorby ilustrátorky Lucie Seifertové, autorky knihy Dějiny udatného českého národa

Na první pohled jsou kořeny Čechů a Angličanů hodně vzdálené. Přitom se v naší historii dá najít spousta společných momentů. Všimla si jich ilustrátorka Lucie Seifertová, autorka výpravné knihy Dějiny udatného českého národa. A zrodil se projekt, který bude během letních olympijských her v Londýně představovat Britům českou historii a kulturu.

Z tvorby ilustrátorky Lucie Seifertové, autorky knihy Dějiny udatného českého

Z tvorby ilustrátorky Lucie Seifertové, autorky knihy Dějiny udatného českého národa

"Ono se to nezdá, ale třeba pravěk, Keltové nebo stavba gotických katedrál byla stejná u nás i na území dnešní Anglie," vysvětluje nakladatel Petr Prchal, který knihu dějin vydal. Společně s ilustrátorkou vytvořili anglickou verzi, která má malým Londýňanům přiblížit českou historii, jmenuje se And Now Czech (Hi)story. Přitom přeložit některé komiksové bubliny nebylo jednoduché, jde často o slovní hříčky: třeba když malý pračlovíček říká mamutovi mňamut.

Knihy jsou k dispozici jak na londýnských školách, tak v knihovnách, ve velkém je nakoupila radnice londýnské čtvrti Islington. Právě tady bude bydlet výprava českého olympijského týmu. Vznikly také velké ilustrované tapety, které už dnes zdobí několik desítek škol v Islingtonu.

Dějiny udatného českého národa

Lucie Seifertová - 2006: vernisáž výstavy Dějiny udatného národa českého na
Z tvorby ilustrátorky Lucie Seifertové, autorky knihy Dějiny udatného českého
Lucie Seifertová

Lucie Seifertová a její tvorba

Knihu napsala a nakreslila Lucie Seifertová v roce 2003, v podtitulu má ještě větu ... a pár bezvýznamných světových událostí. Autorka za ni o rok později dostala Magnesii Literu, vloni byla dokonce mezi třemi nominovanými na knihu desetiletí. Podle Dějin vznikl v režii Pavla Koutského stejnojmenný seriál, průvodce lva namluvil Jiří Lábus. Měl sto tři dílů. Na motivy knížky vyrobila výtvarnice také obří skládací leporelo, které bylo vystavené nejenom v Česku, ale třeba i ve Spojených státech. Úspěšnou knihu přitom původně odmítlo několik nakladatelů. 

"Zobrazují třeba osídlení Čech a Moravy, dobu Karla IV. nebo osvícenství a zabírají celkem na dvacet metrů plochy," přibližuje šéf Českého centra v Londýně Ladislav Pflimpfl. Průvodcem naší historií je dvouocasý lev, který ji vtipně komentuje. Lidé z Islingtonu mají díky projektu získat povědomí o střední Evropě a naší zemi. Aby neměli dojem, že během olympiády hostí neznámé "domorodce" z Východu.

Fotogalerie

"Děti se nerady učí o historii, natož o historii cizího národa. Proto jsem se snažila na tapety vybrat co nejvtipnější pasáže. Teď mají v Londýně pocit, že je v Česku pořád děsná legrace. Kdyby někdy přijeli, doufám, že je nezklameme," směje se Seifertová. V Londýně se však bude představovat nejen udatná historie.

České centrum dovezlo do galerie Candid Arts Trust výstavu patnácti výtvarníků nazvanou Coal and Steel. Čeští streetartisté Point a Pasta Oner a jejich londýnský kolega Inkie zase vytvoří tři několikametrové práce inspirované malířem Kupkou, jehož práce byly předlohou pro vizuální podobu dresů českého olympijského týmu.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

OBRAZEM: Za války byl špionem. Pak fotil Alžbětu II. i Marilyn Monroe

Pablo Picasso se svým obrazem Marie-Therese Walter (1932, Akt, zelené listy a...

Dostat se do přízně britské královny Alžběty II. není jednoduché. Cecilu Beatonovi se to přesto povedlo. Dokonce se z...

Dámský klín i zrádné spirály. Zakázaní slovenští umělci vystavují na Kampě

Z výstavy Hommage à Peter Vajda

Letošnímu létu v pražském Museu Kampa bezesporu kraluje britský „fotograf královen“ Cecil Beaton. Přesto se v druhém...

Modiglianiho Ležící akt se stal čtvrtým nejdráže prodaným obrazem

Obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le côté auche) - Ležící akt (na levém...

Za 157,2 milionu dolarů (3,4 miliardy korun) se na aukci v New Yorku prodal obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz