Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lokajův koncert zazněl v Kubitově podání

  11:39aktualizováno  11:39
Předposledním koncertem pokračoval ve čtvrtek ve zlínském Domě umění abonentní cyklus B, jenž nese podtitul Johann Sebastian Bach a jeho současníci. Filharmonie Bohuslava Martinů pro tento večer zvolila zajímavou kombinaci děl autorů světového a českého klasicismu. Ke svému vystoupení si přizvala renomované umělce - vítěze mezinárodní fagotové soutěže Pražské jaro 1991 Jaroslava Kubitu a španělského dirigenta Fernanda Vásqueze Ariase.

Večer zahájila kompozice nejmladšího syna Johanna Sebastiana Bacha. Symfonie Es-dur, op. 9, č. náleží k početnému odkazu Johanna Sebastiana Bacha (1735-82), který většinu svého uměleckého života prožil v Miláně a Londýně a svou kompoziční činností zasáhl do všech oblastí, od komorní hudby až po operu. Jeho symfonie svým důrazem na krásu a srozumitelnost melodie a formy respektují zásady klasicistní hudební estetiky, poprvé uplatňované v koncertantních skladbách a symfoniích mannheimské školy.

Na přežívající prvky barokní interpretační praxe u této Bachovy skladby poukazuje pouze uplatnění cembala jako pozůstatku principu generálního basu. Zlínští filharmonikové pod Ariasovým vedením zahráli dílo stylově čistě se zdůrazněním důležitých dynamických kontrastů.

Objevem večera se stalo zařazení Koncertu pro fagot a orchestr C-dur, jehož autorem je Jakub Lokaj. Skladba zazněla v novodobé premiéře v interpretaci Jaroslava Kubity před dvěma roky a není proto zatím příliš známá. Tím spíše toto klasicky rozvržené třívěté dílo zaujme svou vysokou kompoziční úrovní a rozsáhlostí, stejně jako brilantní podobou sólového partu.

Přestože se jedná o skladatele, který působil mimo tehdejší velká hudební centra v kapele citolibského hraběte Pachty, jako fagotový koncert snese srovnání s uznávanými díly v pečlivém nastudování s interpretačním nadhledem, precizní technikou a bezprostřední muzikálností. Úspěšná přijetí Lokajova díla je velkou zásluhou Kubitovy interpretace, kterou velmi plasticky podpořila zlínská filharmonie.

Nejznámějším dílem večera byla bezpochyby Beethovenova Symfonie č. 4 B-dur, op. 60. Drobnými nepřesnostmi v souhře byl poněkud poznamenán pomalý počátek skladby a její druhá, adagiová věta. Naopak přesvědčivě vyzněla sonátová forma první věty, taneční třetí část a finální věta.

Ariasovo pojetí se vyznačovalo především důrazem na dynamické modelování díla a zdůraznění jeho emocionálního náboje. Svým pečlivým a umělecky zaníceným přístupem přispěl tento zkušený španělský dirigent ke kvalitní interpretační úrovni hojně navštíveného filharmonického večera.

Filharmonie Bohuslava Martinů,  sólista:  Jaroslav Kubita, fagot, 22. března 2001, Dům umění  Zlín

Fagotista Jiří Kubita

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Najdete na iDNES.cz