Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lokajův koncert zazněl v Kubitově podání

  11:39aktualizováno  11:39
Předposledním koncertem pokračoval ve čtvrtek ve zlínském Domě umění abonentní cyklus B, jenž nese podtitul Johann Sebastian Bach a jeho současníci. Filharmonie Bohuslava Martinů pro tento večer zvolila zajímavou kombinaci děl autorů světového a českého klasicismu. Ke svému vystoupení si přizvala renomované umělce - vítěze mezinárodní fagotové soutěže Pražské jaro 1991 Jaroslava Kubitu a španělského dirigenta Fernanda Vásqueze Ariase.

Večer zahájila kompozice nejmladšího syna Johanna Sebastiana Bacha. Symfonie Es-dur, op. 9, č. náleží k početnému odkazu Johanna Sebastiana Bacha (1735-82), který většinu svého uměleckého života prožil v Miláně a Londýně a svou kompoziční činností zasáhl do všech oblastí, od komorní hudby až po operu. Jeho symfonie svým důrazem na krásu a srozumitelnost melodie a formy respektují zásady klasicistní hudební estetiky, poprvé uplatňované v koncertantních skladbách a symfoniích mannheimské školy.

Na přežívající prvky barokní interpretační praxe u této Bachovy skladby poukazuje pouze uplatnění cembala jako pozůstatku principu generálního basu. Zlínští filharmonikové pod Ariasovým vedením zahráli dílo stylově čistě se zdůrazněním důležitých dynamických kontrastů.

Objevem večera se stalo zařazení Koncertu pro fagot a orchestr C-dur, jehož autorem je Jakub Lokaj. Skladba zazněla v novodobé premiéře v interpretaci Jaroslava Kubity před dvěma roky a není proto zatím příliš známá. Tím spíše toto klasicky rozvržené třívěté dílo zaujme svou vysokou kompoziční úrovní a rozsáhlostí, stejně jako brilantní podobou sólového partu.

Přestože se jedná o skladatele, který působil mimo tehdejší velká hudební centra v kapele citolibského hraběte Pachty, jako fagotový koncert snese srovnání s uznávanými díly v pečlivém nastudování s interpretačním nadhledem, precizní technikou a bezprostřední muzikálností. Úspěšná přijetí Lokajova díla je velkou zásluhou Kubitovy interpretace, kterou velmi plasticky podpořila zlínská filharmonie.

Nejznámějším dílem večera byla bezpochyby Beethovenova Symfonie č. 4 B-dur, op. 60. Drobnými nepřesnostmi v souhře byl poněkud poznamenán pomalý počátek skladby a její druhá, adagiová věta. Naopak přesvědčivě vyzněla sonátová forma první věty, taneční třetí část a finální věta.

Ariasovo pojetí se vyznačovalo především důrazem na dynamické modelování díla a zdůraznění jeho emocionálního náboje. Svým pečlivým a umělecky zaníceným přístupem přispěl tento zkušený španělský dirigent ke kvalitní interpretační úrovni hojně navštíveného filharmonického večera.

Filharmonie Bohuslava Martinů,  sólista:  Jaroslav Kubita, fagot, 22. března 2001, Dům umění  Zlín

Fagotista Jiří Kubita

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Najdete na iDNES.cz