Live Aid ožívá na DVD

Záznam z charitativního koncertu Live Aid, jenž proběhl v roce 1985 na obou stranách Atlantiku a který se zapsal do dějin, vychází na DVD. Zhruba desetihodinový záznam, rozprostřený na 4 disky, přibližuje vystoupení Phila Collinse, Stinga, Madonny, kapel U2, Queen a dalších desítek účinkujících.

V Londýně bylo uvedení kolekce Live Aid DVD na trh velkou událostí. Premiéra proběhla v neděli večer v londýnském kině Odeon za účasti duchovního zakladatele projektu Boba Geldofa a mnoha hudebních protagonistů, již se koncertu 13. července 1985 aktivně zúčastnili.

Irský muzikant a zpěvák Geldof tenkrát navazoval na Koncert pro Bangladéš, který začátkem sedmdesátých let pořádal bývalý člen Beatles George Harrison. Geldof a jeho tým připravili dvě hlavní akce na stadionech v Londýně a americké Filadelfii. Na rozdíl od Harrisona měli pořadatelé k dispozici družicové vysílání.

Na "dni, kdy rocková hudba změnila svět", jak zní slogan Live Aidu, se podílela řada hvězd včetně Davida Bowieho, Micka Jaggera, Tiny Turnerové, Neila Younga, Boba Dylana, Paula McCartneyho, Erika Claptona, Eltona Johna, kapel The Who či Led Zeppelin. Zeppelinské vystoupení však do kolekce DVD zařazeno nebylo z podnětu samotné kapely, která udala jako důvod špatnou kvalitu zvuku i vystoupení.

Hlavní organizátor Bob Geldof byl původně proti nahrávání koncertu, z něhož velká část materiálu byla ztracena nebo záměrně zničena. "Přál jsem si, aby koncert byl ojedinělou a neopakovatelnou událostí," řekl včera v Londýně Geldof. Dalším důvodem byla jeho obava z možných právních problémů s hudebními vydavatelstvími.

Po devatenácti letech je mnoho věcí jinak. Dochované záznamy koncertu Live Aid se staly cenným dokumentem a vydání DVD má přinést nové prostředky na pomoc Africe. Na své si přijdou i hudební fandové. Ostatně sada čtyř DVD zachycuje hvězdný okamžik kapely U2, která na koncertu Live Aid prorazila do ligy předních světových kapel. Queen stadion Wembley doslova zbláznili. Symbolem koncertu se staly záběry davů mávajících do rytmu při queenovském hitu Radio Ga Ga.

Rolling Stones byli rozdělení. Zatímco Mick Jagger zpíval s úplně jinou kapelou, přiopilí stoneovští kytaristé Ron Wood a Keith Richards "pomáhali" Bobu Dylanovi. Z jeho písně Blowin'  In The Wind se stala spíš parodická i zábavná vložka. Dav ve Filadelfii strhla Madonna, která si připravila písně Holiday a Get Into The Groove jako taneční čísla. Záznam přibližuje nezvyklá pěvecká setkání, například Phila Collinse se Stingem. Navíc Phil Collins, který po vystoupení v Londýně usedl do letounu Concorde, stihl také americký program Live Aid ve Filadelfii.

Záběry na hladem nafouklá bříška afrických dětí, které provázely Live Aid, zabraly na city publika. Podařilo se vybrat více než 140 milionů dolarů, které byly nasměrovány do Etiopie. Televizní přenos z festivalu Live Aid sledovalo více než 1,5 miliardy lidí. Tehdejší totalitní režim v Československu hudební akci bojkotoval, a tak se mnozí zklamaní diváci vydali k západním nebo jižním hranicím, kde se dal zachytit signál zahraničních televizních stanic. Nyní, po devatenácti letech, je Live Aid zpátky, navíc v úhledném balení.