Milá francouzská nahota a čtení pro pubertální sígry

  9:09aktualizováno  9:09
Literární události posledního týdne přicházejí od Seiny i od Dunaje. Jsou děti rozmazlení frackové, nebo křehotinky, jež je zapotřebí bránit?

Kniha Tous a poil! (Všichni do naha!) vyvolala ve Francii skandál

Tous a poil! (obálka knihy)

Tous a poil! (obálka knihy)

Francie má knižní skandál – kvůli obrázkové hříčce, jejíž název Tous a poil! by se dal přeložit jako Všichni do naha! a která vypráví přesně o tom – o svlékání. Na břehu moře si prostě a jednoduše odkládají oblečení lidé, kteří se jdou koupat. Děti, babičky, učitelé a učitelky, policista, maminka s tatínkem, a dokonce i pes.

"Svlékání se je každodenní normální akt, přesto se děti často cítí trapně kvůli své nahotě, jsou zvyklé na posměšky. Chtěli jsme ukázat, že úplně všichni máme zadek, prsa, faldy nebo třeba mateřská znaménka," vysvětluje autorka knihy Claire Franecková.

Skupinové foto

Publikace vyšla v dubnu 2011 a francouzský Amazon jí prodal zhruba patnáct set výtisků. Jenomže letos v únoru vystoupil v jednom televizním pořadu politik Jean François Copé a knihu zkritizoval: "Jsou v ní nazí učitelé i policisté – a to není nejlepší pro zachování jejich autority, že?"

Na protesty proti knize Tous a poil! (Všichni do naha!) zareagovali francouzští

Na protesty proti knize Tous a poil! (Všichni do naha!) zareagovali francouzští nakladatelé. Také se svlékli.

Jeho konzervativní postoj vyprovokoval k akci hned dva tábory. Tím prvním jsou francouzští nakladatelé a knihkupci, kteří zareagovali okamžitě, sešli se a ... svlékli se. Vytvořili hromadnou nudistickou fotografii, na níž mají choulostivé partie zakryté knihami.

"Chceme tímto – doslova aktem – podpořit knihy, které jsou otevřené, rozvíjejí fantazii, rozšiřují horizonty a chtějí rozproudit debatu," tvrdí. Jejich heslem je Nahotou proti cenzuře!

Fotogalerie

Druhá skupina, která zareagovala na Copého kritiku, jsou samotní čtenáři. Už několik dní po jeho televizním vystoupení hlásil Amazon zdvojnásobení prodejů – to, co se dřív prodalo za dva a tři čtvrtě roku, teď zmizelo za tři dny. Copé tak zcela nezamýšleně udělal naháčům tu nejlepší reklamu.

Zatímco ve Francii se bojí, aby děti nezahlédly kousek obnaženého těla, Slováci je rovnou nechávají napospas příšerám, strašidlům a podivným individuím. Tedy ty zlobivé. V češtině vychází doplněné vydání proslulé slovenské sbírky Pohádek pro neposlušné děti a jejich starostlivé rodiče.

Pohádky pro neposlušné děti (obálka knihy)

Pohádky pro neposlušné děti (obálka knihy)

Dušan Taragel nemilosrdně napsal a Jozef Danglár drsně ilustroval sadu čtrnácti příběhů, v nichž vystupují tak nesnesitelné ratolesti, že je třeba k jejich převýchově zvolit ty nejpřísnější metody, někdy dokonce i zásahy zcela nevratné.

Je tu extrémně lenošné dítě, špinavá holčička, která se nerada myje a smrdí, dívenka, co si z nosu vytvořila bezmála okurku, protože se v něm bez ustání dloube, a naučila to už i všechny svoje hračky, zapomnětlivý chlapeček, který už nikdy netrefí domů.

Výchovné čtení to není

Kromě nadšených ohlasů, jež velebí přímost a černý humor cynických příběhů, se však vyskytla i řada čtenářů, kterým se Pohádky pro neposlušné děti nelíbí: "Je mi líto vyhozených peněz za odpudivé ilustrace, necitlivé vyjadřování o smrti dědečka a babičky, o učitelce, která se zbláznila. S manželem jen kroutíme hlavami, jak mohl někdo tuhle knihu věnovat dětem," píše jedna z čtenářek.

D. Taragel - J.G. Danglár: Pohádky pro neposlušné děti (ukázka z knihy)

Ilustrace z knihy Pohádky pro neposlušné děti

Další si stěžují na opakující se motivy a fráze a upozorňují, že ve většině případů jsou ve svých špatných vlastnostech děti poměrně nevinně – pokud je šestiletý chlapeček líný, je nutné se ptát rodičů, k čemu ho těch šest let vedli, a ne na něj volat armádního plukovníka nebo cizího dědu, jenž si chlapce osedlá a navždycky ho odvede od rodičů.

Danglár a Taragel napsali spíš knihu pro pubertální sígry, kteří pochopí nadsázku, ani náhodou to není výchovné čtení pro malé děti. Na rozdíl od milé francouzské nahoty.
Nejčtenější

Bart Simpson mi způsobil celoživotní problém, řekl Martin Dejdar Za scénou

Herec a dabér Martin Dejdar v kulturním magazínu Za scénou.

„Věděli jsme, že originál mluví žena, tak jsme se snažili nalézt něco jiného. Jediné, co jsem však opravdu hledal, byl...

POSLEDNÍ DOJMY: Porušil Labyrint III desatero pravidel detektivky?

Záběr z třetí řady seriálu Labyrint

Záhada trvající sedm večerů je konečně vyřešena, poslední část televizního Labyrintu III odhalila pachatele. S...PRVNÍ DOJMY: Výzva, noblesa, užít si to. Zakázaná slova StarDance

Jiří Dvořák patří ve StarDance k favoritům

Boj o vítěze tanečního parketu zahájil v ČT devátou sezonu. Tradičně, protože přenosem StarDance opět provázejí Tereza...

Další státní cena v ohrožení, odmítla ji rodina Evalda Schorma

Příběh falešného faráře (Vlastimil Brodský),  který pomáhá všem vesničanům, ale...

Letošní předávání cen v kultuře, jimiž stát oceňuje výrazné osobnosti, má další trhlinu. Poté, co odmítl převzít cenu...

Zemřel herec Břetislav Slováček, novinář z filmu Rozpuštěný a vypuštěný

Herec Břetislav Slováček v březnu 2009, kdy působil v souboru Divadla na...

Ve věku 70 let zemřel herec Břetislav Slováček. Hrál dlouhá léta v pražském Divadle na Vinohradech, odkud v 90. letech...

Další z rubriky

Jiří Hájíček odmítl Státní cenu za literaturu. Vadí mu její zpolitizování

Jiří Hájíček předčítá z knihy Vzpomínky na jednu vesnickou tancovačku.

Státní cena za literaturu letos nebude udělena. Její laureát, kterým se měl stát spisovatel Jiří Hájíček, oznámil, že...

Hilda je zpět. Má nový seriál na Netflixu a hlas ze Hry o trůny

Z knihy Hilda se vrací

Nakladatelství Paseka si před dvěma lety všimlo nadějného dětského komiksu Hilda od mladého britského kreslíře Lukea...

RECENZE: Trosečník sibiřský popisuje putování po SSSR klukovskýma očima

Obal knihy Trosečník sibiřský

Takové dobrodružné cestování po velké zemi by možná chtěl zažít leckterý kluk. Pokud by ovšem tou zemí nebyl zrovna...

Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost
Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost

Děti jsou to nejdůležitější, co v životě máme. Pro mnohé z nás se staly motivací pro odpovědnější jednání. Jak napsal autor Malého prince, Antoine de Saint-Exupéry „Zemi nedědíme po předcích, ale vypůjčujeme si ji od našich dětí.“ Nadčasový citát krásně vystihuje základní principy, kterými se řídí břeclavská značka Feel Eco.Najdete na iDNES.cz