Z filmu Stmívání: Rozbřesk - 1. část

Z filmu Stmívání: Rozbřesk - 1. část | foto: Bontonfilm

Bohové porazili upíry. Alespoň v oblibě příběhů pro náctileté

  • 3
Mnoho mladých má ještě v paměti zadumaného Edwarda ze série Stmívání. Dívky tehdy jeho bledá tvář přiváděla do extáze. Jenže krvavé tesáky už pomalu vycházejí z­módy. Na místo nemrtvých se teď tlačí hrdinové antických mýtů. Letí Hermes, Athéna či Kalliopé. A začínají pomalu ovládat literaturu pro mladé, ve světě označovanou slovy young adult. I v Česku.

Nastupující vlnu ilustruje trilogie Proroctví autorky Josephine Angelini. Stejně jako v románech o upírech mají hlavní roli američtí středoškoláci, kteří nejsou tak úplně obyčejní. Helen a Lucas jsou potomky starobylých rodů řeckých polobohů, mezi kterými panuje nepřátelství už od dob trojské války.

Řecké mýty inspirovaly také americkou spisovatelku Kendare Blakeovou při psaní trilogie Válka bohyň (v Česku vyšel zatím první díl Antibohyně). Středoškolačka v ní netuší, že je slavnou mytickou postavou, trojskou princeznou obdařenou věšteckými schopnostmi.

Božský trend nejspíš odstartoval Rick Riordan, který v knihách o polobohu Percym Jacksonovi oživil řecký a římský Pantheon i méně známé mýty. První pětidílné série i navazující série Bohové Olympu se tu prodalo přes 100 tisíc výtisků. A ve světě? Přes 45 milionů. Vedle bohů či upírů už došlo i na biblické motivy, pro dospívající říznuté moderním světem. V květnu vyšla v Americe Neposkvrněná, která už v názvu odkazuje na početí Panny Marie. Sedmnáctiletá studentka otěhotní. Přitom je panna.

Trendy populární v zahraničí většinou zaujmou i­ v ­Česku. Potvrzuje to šéfredaktorka nakladatelství CooBoo Tereza Pecáková: „Naši čtenáři na tyto vlny reagují poměrně citlivě a jen s mírným zpožděním oproti anglosaským zemím.“ Podle Ondřeje Müllera, programového ředitele Albatros Media, je antika v dnešní době pro mládež podobně exotická, jako byli dříve hrdinové z řad upírů či vlkodlaků.