Literární skvosty předčily očekávání

Aukční síň Christie's nabídla do dražby dva literární skvosty. Za nejstarší známou verzi Šarlatového písmena, románu Nathaniela Hawthornea, zaplatil nový majitel 545 100 dolarů. Kupce našla i osmdesát let stará, dosud nezveřejněná povídka Ernesta Hemingwaye.

Povídka Můj život v býčí aréně s Donaldem Ogdenem Stewartem se prodala za 31 tisíc dolarů. Jméno nového majitele firma Christie's neprozradila.

Mladý Hemingway napsal autobiografický text v roce 1924 po návštěvě koridy v Pamploně a věnoval ji příteli, s nímž Španělsko navštívil.

Čtyřstránkový rukopis s Hemingwayovým vlastnoručním dopisem objevil teprve nedávno Stewartův syn žijící v Římě v otcově pozůstalosti.

Výsledná cena 31 tisíc dolarů na dražbě v New Yorku výrazně překročila předběžný odhad znalce, který stanovil cenu na 12 tisíc až 18 tisíc dolarů.

Na více než desetinásobek - 200 tisíc dolarů - pak experti odhadli cenu nejstarší známé verze románu Nathaniela Hawthornea Šarlatové písmeno, což z něj učinilo nejdražší dílo americké literatury 19. století.

Šarlatové písmeno se odehrává koncem 17. století v puritánském Bostonu. Vypráví příběh Hester Prynneové, která musí nosit šarlatové písmeno A za to, že se dopustila nevěry.

Do dražby šly korektury slavného románu - rukopis totiž Hawthorne spálil ihned po publikaci. Na 144 stránkách je přes 700 rukou psaných úprav a poznámek. Některé udělal sám Hawthorne, jiné jsou dílem korektorů.

"Korektury a poznámky naznačují, jak kniha vznikala a jak autor uvažoval," řekla mluvčí Christie's Bendetta Rouxová o skvostu, který si nakonec koupil anonymní americký obchodník s knihami za 545 100 dolarů.

Podle Christie's daroval korektury v roce 1886 jeden Hawthorneův příbuzný Historické společnosti v Natick ve státě Massachusetts. Obtahy pak ležely 118 let v archivu společnosti, kde na ně letos při inventuře sbírek společnosti narazil kurátor Roger Casavant. Do té doby bylo za nejstarší verzi textu považováno první vydání knihy z roku 1850.

,