Bohumil Hrabal

Bohumil Hrabal | foto: Michal Růžička, MAFRA

Londýnští umělci si připomenou Bohumila Hrabala experimentální koláží

  • 0
V londýnské galerii Horse Hospital si ve čtvrtek místní umělci připomenou letošní 100. výročí narození Bohumila Hrabala ojedinělou koláží literárních experimentů, které odrážejí hrabalovskou poetiku.

Originální projekt s názvem Kabaret Bohumil Hrabal iniciovalo České centrum Londýn, které k němu přizvalo britského básníka a kurátora Stevena Fowlera.

Hrabalovy knihy do vaší čtečky

Nechte si Kryštofem Hádkem předčítat Hrabalovy Ostře sledované vlaky. Nebo byste si raději přečetli e-knihu Příliš hlučná samota sami?

Ty nejlepší audio- i e-knihy Bohumila Hrabala si vyberte na Knihy.iDNES.cz.

Snahou organizátorů bylo přivést k Hrabalově tvorbě mladou britskou generaci prostřednictvím nových uměleckých forem. Fowler oslovil osm umělců, kteří trvale žijí a působí v Británii: dramaturgyni Evu Daníčkovou, experimentálního fotografa Joshe Alexandra, performery Sarah Kellyovou a Stephena Emmersona, režisérku Lucinku Eislerovou a básnickou trojici Zoe Skouldingovou, Toma Jenkse a Marcuse Sleasea.

Umělci podle Českého centra zvolili nejrůznější formy, od zvukové poezie přes videoart až po originální výkony. Hlavní zdroje inspirace přinesly Ostře sledované vlaky, Příliš hlučná samota a Perličky na dně. Základní interpretační linii vytváří zvuková poezie Skouldingové ovlivněná Hrabalovým Diamantovým očkem, "pábitelské" verše Jenkse a poetizující reflexe dvou Hrabalových románů Sleasea.

Večer v prostorách galerie z 18. století zahájí Daníčková scénickým čtením Hrabalovy povídky Andělské oči. Naváže na ni vizuální interpretace Hrabalovy knihy Rukověť pábitelského učně experimentálního fotografa Joshe Alexandra. Divadelní skupina Inspector Sands připravila ukázku Hrabalovy povídky Fádní odpoledne režisérky Eislerové. Závěrečné vystoupení "papírové sochařky" Kellyové a mistra autosugesce Emmersona představuje mystické završení originálního vzpomínání na Hrabala.

"Při prezentaci Hrabalova díla jsme se snažili vyhnout nostalgickým klišé. Zároveň nás zajímal přístup současných britských umělců k Hrabalovým textům," hodnotí počin ředitelka Českého centra Londýn Tereza Porybná. Umělci se nakonec podle ní inspirovali zejména formálními aspekty Hrabalovy poetiky.

"Inspirace vychází z Hrabalovy hravosti a experimentální práce s textem. Stejně jako Hrabal stříhal svůj text, aby ho pak zase slepil trochu jinak dohromady, také umělci budou pracovat s fyzickou podobou textu," poznamenal kurátor Fowler.

Připomenutí 100. výročí narození nejpřekládanějšího českého spisovatele 20. století se stalo jádrem letošní nabídky Českých center, které jsou agenturou ministerstva zahraničí pro propagaci ČR a české kultury v zahraničí. Happeningy, výstavy a čtení se konají od března letošního roku například ve Vídni, Varšavě, Budapešti, Stockholmu a Madridu.

Bohumil Hrabal se narodil 28. března 1914 v Brně. Do literatury druhé poloviny 20. století se zapsal jako autor nevšedního pozorovacího talentu a strhujícího vypravěčského stylu. Za života byl vedle Milana Kundery světově nejznámějším soudobým českým prozaikem a jeho dílo bylo přeloženo do tří desítek jazyků. Zemřel 3. února 1997 v Praze.

,