Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Literární časopisy skomírají, Dostál přiděluje paběrky

  10:12aktualizováno  10:12
Ministerstvo kultury letos již nepodpoří žádný z literárních časopisů, které se na Pavla Dostála před časem obrátily. Tuto zprávu obdrželi šéfredaktoři literárních periodik minulý týden. "Jakkoli si ministr těchto periodik váží a rád by je podpořil, není to možné; zbývající finanční prostředky z rezervy ministerstva kultury budou použity na likvidaci následků povodní," uvedla ve vyjádření tento krok mluvčí Dostálova úřadu Kateřina Besserová.

"Co se týče příštího roku, rozpočet ministerstva ještě není stanoven, a je tedy příliš brzy něco slibovat nebo odmítat," zdůvodnila dále Besserová.

Ve středu odpoledne však nastal určitý obrat. Dostál přiklepl třem časopisům jisté sumy a prostřednictvím své mluvčí vzkázal: "V příštím roce granty budou, ale přihlížet se bude k tomu, zda skutečně jde o časopis literární, a nikoli kulturně politický."

Literární časopisy loni ze státního rozpočtu čerpaly 7,3 milionu korun. Letos jim bylo vyčleněno 3,6 milionu. Dostál 10. května přislíbil navýšení o 1,3 milionu, šéfredaktoři mu napsali dopis, že bez dalších zhruba dvou a půl milionu je existence periodik tragicky ohrožena. Volby řešení oddálily a povodně téměř úplně odplavily. Co tyto časopisy čeká?

Temné výhledy
Šéfredaktor literárního obtýdeníku Tvar Ondřej Horák už novinářům sděloval, že časopis končí. Minulý pátek dopoledne však Horákovi zavolal podnikatel a textař Michal Horáček a ještě týž den poskytl Tvaru - Dostál tvrdí, že podnikatel tak učinil na jeho popud - tři sta tisíc korun. "To zajišťuje vydání dalších tří čtyř čísel, ale co bude pak, nevím," konstatuje Horák. "Přemýšlím, zda se nepokusíme být měsíčníkem. A budu se snažit sehnat další soukromé peníze. Ale moc to nevidím."

Miroslav Balaštík vede brněnský měsíčník Host. Včera odpoledne Dostál Balaštíkovi telefonicky sdělil, že Hostu přiděluje dvě stě tisíc korun. "To nám umožní dočkat se konce letošního roku. Jinak bychom skončili říjnový číslem."

Petr Placák šéfuje Babylonu. Protože tomuto časopisu byl letos nakonec jinou institucí přidělen ještě jeden grant, do konce letošního roku přežije. "Pak uvidíme," říká Placák. "Soukromé peníze jsou vždy velmi nezaručené, a kdyby nám ministerstvo příští rok nic neposkytlo, Babylon by pravděpodobně zanikl."

Revue Souvislosti řídí Martin Valášek. Včera se dozvěděl, že Dostálův úřad mu teď poskytne ještě čtyřicet tisíc. "Jedno číslo máme v tiskárně, další číslo letos ještě vyjde - právě na ně použijeme ten nový příděl." Pak už se před Valáškem tyčí jen veliký otazník. "Vždy to bylo tak, že z peněz na jeden rok jsme připravili i přinejmenším úvodní číslo příštího ročníku. Jenže při letošních škrtech to nepůjde. A to, zda vám ministerstvo peníze opravdu přidělí, se dozvíte tak v březnu dotyčného roku a teprve zhruba v květnu je první várka financí skutečně k dispozici," popisuje Valášek dotační mechanismus.

Karel Strachota, ředitel Společnosti pro Revolver Revue, která vydává stejnojmenný časopis a jeho Kritickou Přílohu (KP), byl včera informován, že Dostál jim nyní přidělil ještě šedesát tisíc. Taková suma spolupomůže na svět jubilejnímu, 50. číslu Revolver Revue (RR) - vytištění jednoho čísla totiž přijde na 120-150 tisíc korun. Ke zbývajícím číslům ročníku 2002, to jest RR 51 a KP 24, Strachota říká: "Jsou redakčně a autorsky rozpracovaná, ale na jejich dokončení nemáme." Vzhledem k tomu, že v RR a KR příspěvky a projekty vznikají v dlouhodobější koncepci, "začíná být zcela zásadně ochromen dosavadní rytmus a provoz naší redakční práce," dodává Strachota.

Získat finanční prostředky, které by kompenzovaly snížení letošní ministerské dotace, se Společnosti pro Revolver Revue vzdor velikému úsilí nepodařilo. "Proto jsme nuceni zahájit přípravné kroky pro faktickou likvidaci časopisů. Začínáme podnikat nezbytná provozně organizační opatření včetně personálních, musíme také například omezit rozsah redakčního archivu. RR přežila totalitu, utahování opasků, balíčky opatření, ale zdá se, že nepřežije kulturní politiku Pavla Dostála," dodává Karel Strachota.

Tohle mu nesmí projít!
"Pro nás Dostálovy škrty nebyly fatální ranou. Letos jsme začali vydávat přílohu Nové knihy, to nám přineslo nějaké příjmy," říká šéfredaktor Literárních novin Jakub Patočka, jehož list včera od Dostála nic nedostal. Ostatně ministrův vzkaz, že kulturně-politické časopisy příští rok od něho nic neobdrží, je adresován najmě Literárním novinám.

Patočka by samozřejmě uvítal ministerský grant; ten letos kryje asi třetinu ztráty Literárek. Odmítá však kvůli tomu mlčet, jestliže s ministrem nesouhlasí: "Dotace jsou totiž pro Dostála aktivním nástrojem kulturní politiky - a povodně se mu staly záminkou, aby zatočil s těmi, které považuje za nepohodlné kverulanty, ačkoliv ve skutečnosti jsme nejpřirozenějším fórem pro oblast, kterou má reprezentovat. Musíme Dostála v tomhle ohledu přinutit ke kapitulaci!" hřímá Patočka.´

Autoři: ,
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou
Prodeje mých knih šly dramaticky dolů, řekl Viewegh v pořadu Za scénou

„Románu Melouch jsem prodal desetkrát nebo jedenáctkrát méně než Účastníků zájezdu. Prodeje šly dramaticky dolů,“ řekl Michal Viewegh v pořadu Za scénou. V...  celý článek

Spisovatel Jáchym Topol
Jáchym Topol, Věra Machoninová či Petr Zuska dostali výroční ceny

Státní cenu za literaturu si z nedělního ceremoniálu odnesl Jáchym Topol, za překladatelské dílo připadla in memoriam Evě Kondrysové. Současně byly uděleny...  celý článek

Velká část děje knihy V šedých tónech se odehrává v sovětském gulagu.
RECENZE: Když musí dítě sát krev. Zulejku otroctví nezlomí ani v pustině

Rok 1930. Třicetiletá Zulejka, již v patnácti provdali za mnohem staršího muže, čtyřikrát porodila, ani jedna z holčiček se nedožila měsíce. Když ji se...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.