z natáčení dokumentu Labyrintem revoluce

z natáčení dokumentu Labyrintem revoluce | foto: Česká televize © Robert Petr

Listopad 1989 připomenou nezvyklé dokumenty

  • 5
Česká televize připomene sedmnácté výročí sametové revoluce pětidílným cyklem. Netradiční dokumenty o pádu komunismu natočil Petr Jančárek.

První díl dokumentu poběží 6. listopadu, poslední uvidí diváci právě v Den boje za svobodu a demokracii 17. listopadu.

O odbornou pomoc Jančárek požádal historika Jiřího Suka z Ústavu soudobých dějin. Jeho kniha Labyrintem revoluce získala hlavní cenu Magnesia Litera 2004 - Kniha roku a byla předlohou dokumentu. Z knihy vychází i název dokumentárního cyklu: "Labyrintem revoluce - Víte, že letos uplyne již 17 let od listopadu 1989?".

Projekt tvůrci dělí na tři období: předlistopadové události let 1988-89, listopad a prosinec 1989 a doba do parlamentních voleb v červnu 1990. Zpracování se má od předchozích pokusů lišit širším záběrem a hlubším průnikem do mnohdy problémových okamžiků tehdejší doby.

Klasický komentář nahrazuje netradiční "scénické pásmo", v němž hraje například Bob Klepl, a které podle tvůrců umožňuje historický výklad rozehrát polemičtěji.

Dokument je také souborem výpovědí desítek klíčových aktérů listopadových událostí včetně Václava Havla či Václava Klause. Nechybí ani svědectví slovenských disidentů. Autoři oslovili i některé vysoké funkcionáře tehdejší KSČ, například Milouše Jakeše nebo Miroslava Štěpána. Ti však účast na dokumentu podle režiséra Jančárka odmítli.

Dokument financovali převážně soukromí sponzoři, část nákladů uhradil Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie a Mezinárodní visegrádský fond.

Výsledkem projektu není jen televizní dokument, ale v příštím roce má mít podle České televize premiéru i celovečerní film určený pro klubová kina.

Jančárek režíroval řadu dokumentů z válečných oblastí, působil v Rusku, na Balkáně, v Libanonu či Izraeli. Je tvůrcem mimo jiné snímků Začátek konce (o prvním výročí okupace 1968), Hokej!!! (není pro Čechy jen hra), Habermannův mlýn (o vraždě sudetského Němce na konci války), dokumentu Holocaust, filmu Spoluhráči. Je držitelem Ceny Ferdinanda Peroutky a několika čestných uznání filmových asociací.

,