Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lístek na Nohavicu nezaručí ani dva tisíce v kapse

  11:18aktualizováno  11:18
Jaromír Nohavica odstartoval ostravské miniturné, během něhož pořídí své nové album Ikarus. Koncerty byly hned vyprodané, na ten první písničkář novináře nepustil. A koupit lístek přímo před koncertem bylo nemožné.

"Velice se omlouvám, ale pan Nohavica na koncertě žádné novináře ani fotografy nechce. Děkuji za pochopení. Jana Linková," stálo v e-mailu Nohavicovy koncertní manažerky. Odpověděla tak na žádost o akreditaci na první ze série osmi vystoupení v Ostravě, které se konalo včera v domě kultury Akord.

Písničkář hraje pokaždé v jiných prostorách a koncerty nahrává. Podobně před dvěma lety vytvořil z koncertu v dvojhalí na Karolině DVD a CD nazvané Doma. Tentokrát vznikne album Ikarus, které bude obsahovat nové písně.

foto Vrhá se na album Ikarus, má vyprodáno
kdy vyjde nová deska, co se chystá

Mlčení kolem Hutky
Není proto divu, že vzbudil velký zájem fanoušků. Všechny koncerty byly vyprodány během několika hodin. Jeden člověk si mohl koupit jen šest lístků. Toto omezení zavedl Nohavicův tým už před lety jako obranu před firmami, které vstupenky skupovaly a rozdávaly zaměstnancům, z nichž mnohé písničkář ani nezajímal.

Když si na koncerty vzpomněli novináři, Jaromír Nohavica je zaskočil - žádné akreditace. Vůči novinářům má být proč nepřístupný. Už podruhé - a tentokrát důkladněji - se ho v závěru loňského roku ptali na nepříjemnou část jeho života, kdy spolupracoval s komunistickou státní policií. Rozruch spustil písničkář Jaroslav Hutka a jeho píseň Udavač z Těšína.

foto Nohavicovy texty kryjí škleb udavače
co si myslí písničkář Jaroslav Hutka

Po Nohavicově urputném mlčení, pokud nebereme v potaz monolog na oficiálních internetových stránkách, je proto zajímavé dozvědět se, zda tyto mediální výpady proti sobě nějak reflektuje, zda je ochoten se o nich zmínit před fanoušky či zda je dokonce promítne do své nové tvorby.

Neprodám, nemám, jen čekám
Kdo z novinářů chtěl vidět první koncert v Akordu, nezbylo mu že se pokusit získat vstupenku těsně před začátkem od někoho, kdo jich má více. V redakci jsme se rozhodli, že půjdeme až do výše dvou tisíc korun za lístek; šestkrát více, než byla původní cena.

"Fakt nemám, jen jsme se vyrovnávali s kamarádem, který přijel odjinud," řekl jeden z mála lidí, kteří zřetelně "operovali" s lístky v ruce. Jen pár sekund předtím předal vstupenku jinému návštěvníkovi.

"Nemám, jen čekám na přítele," odpověděla zase žena, která "podezřele" dlouho postávala na schodišti před domem kultury. "Nic nezbylo, nikdo vstupenku nevrátil," krčila rameny a pro pořádek zkontrolovala prostor pod počítačem žena v pokladně.

Redaktor střídavě stál před vchodem a v zaplněném vestibulu zábřežského kulturáku půl hodiny před koncertem. Čekal, až všichni lidé zmizí v sále, ale nespatřil nikoho, kdo by lístky očividně nabízel, ani ho nikdo s podobnou nabídkou neoslovil.

Jen tři fotky z generálky
Před vchodem do Akordu zůstali jen dva městští strážníci, kteří po celou dobu dohlíželi na pořádek. A i oni nakonec zmizeli, když pro ně chvíli po začátku koncertu přijel služební vůz. Dokonalé vítězství písničkáře nad novináři, řekl si redaktor a vydal se čekat na autobus domů.

Fanoušci Jaromíra Nohavici očividně nejsou z těch, kteří by jako překupníci nakoupili v předprodeji více vstupenek a pak je prodávali za vyšší cenu. Navíc v Ostravě, kde ho jeho skalní a věrní příznivci podpořili už při prvním útoku médií na kontroverzní zpěvákovo chování před listopadem 1989. Tehdy Jaromír Nohavica zorganizoval koncert na Karolině a beznadějně ho vyprodal. To ovšem ještě novináři do dvojhalí mohli.

foto Šamanství podrobené zkoušce
recenze Nohavicova DVD Doma

Jak bude znít album Ikarus a co zaznělo na ostravských koncertech, se zájemci nyní dozvědí jen z oficiálních stránek www.nohavica.cz, kde dnes byla spuštěna speciální příloha. Redakce MF DNES a iDNES.cz dostala od Nohavicova týmu k dispozici z pvního koncertu jen tři fotografie z generální zkoušky, které najdete ve fotogalerii.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Rottrová, Ruml, texty snů. O slovo se hlásí kapela Nedivoč

Marie Rottrová na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Herec, bavič a hudebník Jiří Krhut známý například z Kabaretu BO! Jaromíra Nohavici vydal se svou kapelou Nedivoč desku...

PORTRÉT: Hlas jako přírodní bohatství. I to byla Aretha Franklinová

Aretha Franklinová v roce 1975 na předávání Oscarů

První žena uvedená do Rokenrolové síně slávy, Aretha Franklinová přezdívaná královna soulu, zemřela v 76 letech.

Zemřela královna soulu, legendární zpěvačka Aretha Franklinová

Aretha Franklinová v roce 1973

Ve věku 76 let zemřela americká soulová zpěvačka Aretha Franklinová. Umělkyně označovaná za "královnu soulu" trpěla...

Najdete na iDNES.cz