Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lístek na Nohavicu nezaručí ani dva tisíce v kapse

  11:18aktualizováno  11:18
Jaromír Nohavica odstartoval ostravské miniturné, během něhož pořídí své nové album Ikarus. Koncerty byly hned vyprodané, na ten první písničkář novináře nepustil. A koupit lístek přímo před koncertem bylo nemožné.

"Velice se omlouvám, ale pan Nohavica na koncertě žádné novináře ani fotografy nechce. Děkuji za pochopení. Jana Linková," stálo v e-mailu Nohavicovy koncertní manažerky. Odpověděla tak na žádost o akreditaci na první ze série osmi vystoupení v Ostravě, které se konalo včera v domě kultury Akord.

Písničkář hraje pokaždé v jiných prostorách a koncerty nahrává. Podobně před dvěma lety vytvořil z koncertu v dvojhalí na Karolině DVD a CD nazvané Doma. Tentokrát vznikne album Ikarus, které bude obsahovat nové písně.

foto Vrhá se na album Ikarus, má vyprodáno
kdy vyjde nová deska, co se chystá

Mlčení kolem Hutky
Není proto divu, že vzbudil velký zájem fanoušků. Všechny koncerty byly vyprodány během několika hodin. Jeden člověk si mohl koupit jen šest lístků. Toto omezení zavedl Nohavicův tým už před lety jako obranu před firmami, které vstupenky skupovaly a rozdávaly zaměstnancům, z nichž mnohé písničkář ani nezajímal.

Když si na koncerty vzpomněli novináři, Jaromír Nohavica je zaskočil - žádné akreditace. Vůči novinářům má být proč nepřístupný. Už podruhé - a tentokrát důkladněji - se ho v závěru loňského roku ptali na nepříjemnou část jeho života, kdy spolupracoval s komunistickou státní policií. Rozruch spustil písničkář Jaroslav Hutka a jeho píseň Udavač z Těšína.

foto Nohavicovy texty kryjí škleb udavače
co si myslí písničkář Jaroslav Hutka

Po Nohavicově urputném mlčení, pokud nebereme v potaz monolog na oficiálních internetových stránkách, je proto zajímavé dozvědět se, zda tyto mediální výpady proti sobě nějak reflektuje, zda je ochoten se o nich zmínit před fanoušky či zda je dokonce promítne do své nové tvorby.

Neprodám, nemám, jen čekám
Kdo z novinářů chtěl vidět první koncert v Akordu, nezbylo mu že se pokusit získat vstupenku těsně před začátkem od někoho, kdo jich má více. V redakci jsme se rozhodli, že půjdeme až do výše dvou tisíc korun za lístek; šestkrát více, než byla původní cena.

"Fakt nemám, jen jsme se vyrovnávali s kamarádem, který přijel odjinud," řekl jeden z mála lidí, kteří zřetelně "operovali" s lístky v ruce. Jen pár sekund předtím předal vstupenku jinému návštěvníkovi.

"Nemám, jen čekám na přítele," odpověděla zase žena, která "podezřele" dlouho postávala na schodišti před domem kultury. "Nic nezbylo, nikdo vstupenku nevrátil," krčila rameny a pro pořádek zkontrolovala prostor pod počítačem žena v pokladně.

Redaktor střídavě stál před vchodem a v zaplněném vestibulu zábřežského kulturáku půl hodiny před koncertem. Čekal, až všichni lidé zmizí v sále, ale nespatřil nikoho, kdo by lístky očividně nabízel, ani ho nikdo s podobnou nabídkou neoslovil.

Jen tři fotky z generálky
Před vchodem do Akordu zůstali jen dva městští strážníci, kteří po celou dobu dohlíželi na pořádek. A i oni nakonec zmizeli, když pro ně chvíli po začátku koncertu přijel služební vůz. Dokonalé vítězství písničkáře nad novináři, řekl si redaktor a vydal se čekat na autobus domů.

Fanoušci Jaromíra Nohavici očividně nejsou z těch, kteří by jako překupníci nakoupili v předprodeji více vstupenek a pak je prodávali za vyšší cenu. Navíc v Ostravě, kde ho jeho skalní a věrní příznivci podpořili už při prvním útoku médií na kontroverzní zpěvákovo chování před listopadem 1989. Tehdy Jaromír Nohavica zorganizoval koncert na Karolině a beznadějně ho vyprodal. To ovšem ještě novináři do dvojhalí mohli.

foto Šamanství podrobené zkoušce
recenze Nohavicova DVD Doma

Jak bude znít album Ikarus a co zaznělo na ostravských koncertech, se zájemci nyní dozvědí jen z oficiálních stránek www.nohavica.cz, kde dnes byla spuštěna speciální příloha. Redakce MF DNES a iDNES.cz dostala od Nohavicova týmu k dispozici z pvního koncertu jen tři fotografie z generální zkoušky, které najdete ve fotogalerii.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Odcházení ve filharmonii aneb chtělo to moučník a digestiv

Dirigent Thomas Adès a mezzosopranistka Christianne Stotijnová na koncertě...

Byl to koncert, při němž se odcházelo. Z pódia i z hlediště. Jenže zatímco v jednom případě organizaci opuštění sálu...

Jak dopadnou Andělé? Tak či onak přistanou v dobrých rukách

Kapela J.A.R.

Už v úterý večer se dozvíme, kdo z tuzemských hudebníků se bude těšit ze zlaté sošky, jež se udělují jako ceny Anděl....

VIDEO: Láska na vsi přivádí Pokáče na dávnou vesnickou veselku

Písničkář Pokáč

Písničkář Pokáč si odskočil z jarního turné, aby natočil klip k nové skladbě Láska na vsi. Zdárně mu sekunduje Petra...

Najdete na iDNES.cz