Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lipsko je spíš pro autory než nakladatele

  12:24
Lipský knižní veletrh skončil, expozice v průhledném, skleněném molochu s ocelovými výztužemi na někdejším saském letišti se bourají. Během čtyř dnů, do nedělního večera, organizátoři rozdali desítky cen - jedna z nich, v klání o nejkrásnější knihu na světě v roce 2000, patřila české publikaci Nahá obryně s barevnými litografiemi Jiřího Šalamouna. Letošní jarní literární a knižní přehlídka měla mnoho tváří: a jen jedna z nich byla ta vpravdě veletržní. Snad více než obchodem Lipsko letos ožívalo čtením.
Sklep internetového klubu krátce po desáté hodině večerní. Na barovou stoličku usedá mladý literát Till Müller Klug, jehož prózu-reportáž November 3D, zasazenou do podzimního Berlína, označila média za "der coolste" román. Autor působí "sjetě", viditelné trubky, zmačkané papíry a strašná zima dokreslují atmosféru doupěte. Přesto se v klubu s mladými lidmi scházejí i učitelé a knihovníci. Po skončení čtení Till Müller Klug se svými fanoušky dvě hodiny vášnivě diskutuje.

Příští Lipský knižní veletrh

21. - 24. března 2002

"Tak tak jsem dorazila ze čtení Nietzschových textů, kde moderátor sehrál dvě osoby najednou - nejprve kladl otázky, pak si nasadil knírek a brýle a byl z něho filozof," líčí nadšeně své zážitky knihovnice Carola Zehrtová. Ve veletržním programu má každý den zaškrtnuto několik akcí, ať se odehrávají v ústřední hale na okraji Lipska, nebo v centru města. Na nádražních promenádách podepisuje do desíti večer knihy několik autorů, po klubech literárně-politické texty zpívají šansoniéři, v univerzitní knihovně se nad díly debutantů zamýšlejí studenti i profesoři.

Zájem o čtení byl obrovský. Třeba vtipný glosátor českého původu Jaromir Konecny lákal svými neotřelými texty a takřka divadelní interpretací další a další lidi, kterým nakonec nezbylo než se usadit na podlahu pod pódiem nebo postávat za zástěnou. Podobná situace vznikla při čtení švýcarského spisovatele Adolfa Muschga (zanedlouho navštíví Prahu), ale také nenápadné dívčiny Renate Baumové, která předčítala svůj dosud nevydaný rukopis.

"Lipsko bylo a bude na nic. Když jsme tam byli - to už je asi šest let - celé dny jsme hráli mariáš a mazali si chleba ramou. Přijeli jsme ráno a prošli jsme to za den," vzpomíná Vít Houška z pražského nakladatelství Volvox Globator. V podobném duchu se vyjadřují i někteří další tuzemští nakladatelé: podle nich je česká účast na lipském veletrhu vyhazováním státních peněz. Tvrdí, že v Lipsku absentují kompetentní osoby, které obchody s autorskými právy sjednávají, a ani knižní publikace se tam moc prodávat nedají. "Když projdete výstavištěm za jeden den, tak to není velký veletrh," zklamaně hodnotí letošní ročník nakladatelský teoretik Jan Halada. Nedůvěra nakladatelů se pochopitelně odrazila i v české prezentaci: stánek vypadal na první pohled dobře, nápaditě, ale nabídka titulů byla chudá: publikace poskytlo zhruba čtyřicet vesměs drobných nakladatelů. Zavedené podniky - až na výjimky (Academia, Albatros, Host, Slovart) - chyběly.

Tady je však třeba rozlišovat: dvěma výstavními pavilony a jednou ústřední halou opravdu můžete projít za pár hodin, ale nudit se na veletrhu nemusíte - nejen díky obrovskému počtu autorských čtení, dají se tu rovněž navazovat zajímavé kontakty. Příklad za všechny: "Máte v Čechách mladé, talentované prozaiky, kteří se nebojí komunikovat s médii? Dejte mi tipy! Prosadím je!" reaguje lektorka nakladatelství Ullstein, když s ní zavedete hovor na šance českých literátů prosadit se na německém knižním trhu.

Jak se jim tam četlo
Šest českých spisovatelů četlo na lipském knižním veletrhu. "Prosíme, neodcházejte, když teď chvíli uslyšíte něco, čemu nebudete rozumět. Chceme jen, abyste si vychutnali kouzlo českého jazyka," upozorňoval před každým čtením moderátor, který vzápětí čtenou ukázku zopakoval v němčině. Klopýtavou němčinou, s plachými pohledy do publika přednášela mladá brněnská básnířka Věra Rosí, na konci ji však posluchači žádali, aby kousek odrecitovala v češtině. Když dočetl Miloš Urban pasáž ze svého románu Sedmikostelí, které má v létě vyjít v prestižním německém nakladatelství Rowohlt, někteří posluchači vytáhli notýsky a zapisovali si datum vydání. Jaké máte pocity ze čtení na lipském veletrhu? zeptala jsem se pak českých autorů. Zde jsou některé odpovědi:

Miloš Urban
"Teď je doba obrazů, slovo ustupuje do pozadí a pro čtenáře je důležité, když autora uvidí a uslyší. A naopak jako spisovatel nikdy nemůžete zjistit, co dělá váš čtenář: jestli právě leží ve vaně nebo se šťourá v nose. Já se těším, jaké pocity mé texty v lidech vyvolají: jednou jsem četl v noci a ono to opravdu vypadalo, jako by se lidi báli, choulili se, čekali na každou větu. Spontánní reakce bývají neuvěřitelně vzrušující."

Iva Pekárková (román Dej mi ty prachy)
"V Německu se za čtení platí! Minimálně 200, 300 marek. Konečně jsem pochopila, jak se čeští básníci v Německu živí. Já už jsem četla v Chemnitzu na střední škole a tam byla skvělá, uvolněná atmosféra: v hledišti samé ženské, ve vlasech zelenou, rudou, řvaly smíchy až padaly ze židle. Tady v Lipsku je to jako na běžícím pásu, svázanější, na čtení máte jen hodinu, není moc prostoru na otázky."

Arnošt Goldflam (dramatický text Smlouva)
"Slovo veletrh je pro autora v rozporu s jeho posláním. Pro mě vše končí tím, že text napíšu, popřípadě zrealizuju na divadle. Ale na druhou stranu rád experimentuju a je docela zajímavé vidět a slyšet, jak lidi reagují. Čemu se smějou - a čemu ne."

Pavel Šrut (sbírka Papírové polobotky)
"Čtu nerad, zpočátku jsem vždycky nervózní, ale když se usadím, začnu se předvádět. Četl jsem už předloni ve Frankfurtu, ale tam se to příliš neprovozuje, snad ani moc neposlouchá. Nepřipadal jsem si jako knihomol, nýbrž jako knižní mol. Tady je to vzdušnější, lidi se na čtení těší a soustředěně poslouchají. Jen jsem si myslel, že jsem napsal veselé básničky, že svým vtipem rozveselím publikum, a ono nic: nepohnul se ani koutek. A to ještě neznali význam slova papírové polobotky, že jsou to ty úplně poslední střevíce, které si bereme do hrobu. Načež se mě někdo zeptal, jestli to jako má být rekviem! Asi je český humor opravdu specifický a tohle německé hloubání v poetickém textu je mi trochu protivné."

Autor:

Empatická a otevřená, hodnotí první dámu autorka dokumentu Šorelová

  • Nejčtenější

Zemřel zpěvák a herec Josef Laufer, po čtyřech letech v umělém spánku

21. dubna 2024

Ve věku 84 let zemřel herec, režisér, zpěvák a scenárista Josef Laufer. Informaci potvrdil ředitel...

Zemřela herečka Hana Brejchová. Proslavil ji film Lásky jedné plavovlásky

22. dubna 2024  7:52,  aktualizováno  9:48

Zemřela herečka Hana Brejchová, bylo jí 77 let. Zazářila ve filmu Miloše Formana Lásky jedné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

24. dubna 2024

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na...

Larry je mrtvý. Tvůrci Simpsonových nechali po 35 letech zemřít štamgasta od Vočka

24. dubna 2024  8:35

Zarytí fanoušci seriálu Simpsonovi smutní. Tvůrci totiž nechali zemřít jednu z postav, která byla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swiftová vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swiftová...

RECENZE: Kdo není s Mirai kamarád, bude mít s jejich albem minimálně 69 problémů

25. dubna 2024

Premium Čtvrté album kapely Mirai nese opět japonský název Tomodachi, což znamená „kamarádi.“ Je hezké, že...

TRENDY V KLIPECH: Mirai rekapitulují, Brixtn vytáhli song z šuplíku

25. dubna 2024  12:22

Skupina Mirai ke svému desátému výročí vydala klip Easy, v němž rekapitulují své působení na...

I did it my way. Troška, Nový i Vyskočil se rozloučili s Josefem Lauferem

25. dubna 2024  11:32,  aktualizováno  11:43

Se zpěvákem a hercem Josefem Lauferem, který zemřel po dlouhé nemoci v sobotu večer ve věku 84 let,...

RECENZE: Úplně jiný typ krimi. Lesní vrah vysílá zvláštní druh varování

25. dubna 2024

Premium Jedno je jisté: Lesní vrah se žádné tuzemské krimi podle skutečného případu ani zdaleka nepodobá....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...