Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lipnice ožije Rejem noci svatojánské

  10:25aktualizováno  10:25
Lipnice nad Sázavou - Na loňský úspěšný nultý ročník hudebního festivalu Rej noci svatojánské vsadili i letos jeho pořadatelé, a tak i v tomto roce areál amfiteátru pod lipnickým hradem ožije jednodenní sérií koncertů. Brány letního amfiteátru v Lipnici nad Sázavou pořadatelé otevřou v sobotu 23. června již od 17.30 hodin.

Na loňský úspěšný nultý ročník hudebního festivalu Rej noci svatojánské vsadili i letos jeho pořadatelé, a tak i v tomto roce areál amfiteátru pod lipnickým hradem ožije jednodenní sérií koncertů. Brány letního amfiteátru v Lipnici nad Sázavou  pořadatelé otevřou v sobotu 23. června již od 17.30 hodin.

Festival vznikl v loňském roce z podnětu hudební skupiny Hudba Praha, která je jedním ze spolupořadatelů festivalu a podílí se i na jeho celkové dramaturgii. Hudební přehlídka rockových kapel  s názvem Rej noci svatojánské, vznikla v loňském roce na uctění  památky otce zpěváka Michala Ambrože a bývalého baskytaristy Jana Ivana Wünsche z kapely Hudba Praha.

"Máme pro Lipnici slabost. Nedaleko od Lipnice - v Okrouhlici totiž žil můj otec a Hudba Praha sem často jezdila koncertovat," vysvětlil Michal Ambrož, lídr skupiny Hudba Praha, proč se festival vrací opět do Lipnice a dodal. "Chceme založit určitou tradici tohoto festivalu vždy kolem svatého Jána. Už proto že i můj otec i náš baskytarista byli oba dva Jánové."
Jak loňský tak i letošní rok se koná ve spolupráci s nadací Člověk v tísni při České televizi. "Výtěžek z koncertu bude předán právě této nadaci a to na jejich činnost," upřesnil Ambrož.

Hlavním hostem letošního ročníku festivalu, bude znovu skupina Hudba Praha. Kapela ukončila svoji pravidelnou koncertní činnost v roce 1997 u příležitosti vydání živého dvojalba Na shledanou. "Od té doby koncertovali pouze na Koncertě pro Kosovo v roce 1999, v říjnu 1999 na památku baskytaristy Ivana Wünsche a právě na loňském koncertě na Lipnici," řekla manažerka skupiny Helena Kahounová.
V tomto roce uplyne 20 let od prvního koncertu Hudby Praha (Jasná páka) v klubu Na chmelnici. A právě oslavy tohoto kulatého výročí kapely se uskuteční formou koncertů. První z řady těchto koncertů bude v rámci festivalu Rej noci svatojánské.

"Máme letos díky tomuto výročí docela výjimečný rok, a tak jsme porušili i naše pravidlo, které tkví v tom, že budeme koncertovat vždy dvakrát do roka. Jednou na festivalu Rej noci svatojánské a podruhé v Praze. Letos tedy pořádáme jakési malé tour a tento koncert na Lipnici je takovou jeho malou předzvěstí. V říjnu a v listopadu se uskuteční asi deset koncertů ve vybraných klubech a městech v republice, které následně uzavře velký prosincový koncert v pražském Paláci Akropolis," upřesnil Michal Ambrož.

V souvislosti s dvacetiletým výročím Hudby Praha připravuje skupina k vydání i nové vzpomínkové CD. "Jasná páka vlastně nevyšla nikdy na CD. A teď se nám dostal do rukou záznam z jednoho koncertu v Brně. Je překvapivě docela dobře nahraný a jsou na něm skladby, které jsme již skoro zapomněli," dodal Ambrož.
Vedle hlavní hvězdy jednodenního hudebního festivalu se na pódiu představí i celá řada dalších kapel.

V loňském roce sáhli pořadatelé zejména po kapelách regionálních. Snahou pořadatelů již v loňském roce bylo do dalších let přivést skupiny zvučnějších jmen. Jak slíbili, tak také splnili. Jako první od 18.00 hodin vystoupí na pódium mladá havlíčkobrodská skupina www.harakiry.cz. Následovat bude koncert Filipa Topola s kapelou Psí vojáci. Vystoupení "vojáků" bude pravděpodobně jednou z mála možností spatřit tuto kapelu v letošním roce hrát na Vysočině. Své místo na svatojánském Reji budou mít i skupiny Priesnitz a Divoký srdce. Celý jednodenní festival pak uzavře koncert  formace Hudba Praha.

Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Najdete na iDNES.cz