Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lipnice ožije Rejem noci svatojánské

  10:25aktualizováno  10:25
Lipnice nad Sázavou - Na loňský úspěšný nultý ročník hudebního festivalu Rej noci svatojánské vsadili i letos jeho pořadatelé, a tak i v tomto roce areál amfiteátru pod lipnickým hradem ožije jednodenní sérií koncertů. Brány letního amfiteátru v Lipnici nad Sázavou pořadatelé otevřou v sobotu 23. června již od 17.30 hodin.

Na loňský úspěšný nultý ročník hudebního festivalu Rej noci svatojánské vsadili i letos jeho pořadatelé, a tak i v tomto roce areál amfiteátru pod lipnickým hradem ožije jednodenní sérií koncertů. Brány letního amfiteátru v Lipnici nad Sázavou  pořadatelé otevřou v sobotu 23. června již od 17.30 hodin.

Festival vznikl v loňském roce z podnětu hudební skupiny Hudba Praha, která je jedním ze spolupořadatelů festivalu a podílí se i na jeho celkové dramaturgii. Hudební přehlídka rockových kapel  s názvem Rej noci svatojánské, vznikla v loňském roce na uctění  památky otce zpěváka Michala Ambrože a bývalého baskytaristy Jana Ivana Wünsche z kapely Hudba Praha.

"Máme pro Lipnici slabost. Nedaleko od Lipnice - v Okrouhlici totiž žil můj otec a Hudba Praha sem často jezdila koncertovat," vysvětlil Michal Ambrož, lídr skupiny Hudba Praha, proč se festival vrací opět do Lipnice a dodal. "Chceme založit určitou tradici tohoto festivalu vždy kolem svatého Jána. Už proto že i můj otec i náš baskytarista byli oba dva Jánové."
Jak loňský tak i letošní rok se koná ve spolupráci s nadací Člověk v tísni při České televizi. "Výtěžek z koncertu bude předán právě této nadaci a to na jejich činnost," upřesnil Ambrož.

Hlavním hostem letošního ročníku festivalu, bude znovu skupina Hudba Praha. Kapela ukončila svoji pravidelnou koncertní činnost v roce 1997 u příležitosti vydání živého dvojalba Na shledanou. "Od té doby koncertovali pouze na Koncertě pro Kosovo v roce 1999, v říjnu 1999 na památku baskytaristy Ivana Wünsche a právě na loňském koncertě na Lipnici," řekla manažerka skupiny Helena Kahounová.
V tomto roce uplyne 20 let od prvního koncertu Hudby Praha (Jasná páka) v klubu Na chmelnici. A právě oslavy tohoto kulatého výročí kapely se uskuteční formou koncertů. První z řady těchto koncertů bude v rámci festivalu Rej noci svatojánské.

"Máme letos díky tomuto výročí docela výjimečný rok, a tak jsme porušili i naše pravidlo, které tkví v tom, že budeme koncertovat vždy dvakrát do roka. Jednou na festivalu Rej noci svatojánské a podruhé v Praze. Letos tedy pořádáme jakési malé tour a tento koncert na Lipnici je takovou jeho malou předzvěstí. V říjnu a v listopadu se uskuteční asi deset koncertů ve vybraných klubech a městech v republice, které následně uzavře velký prosincový koncert v pražském Paláci Akropolis," upřesnil Michal Ambrož.

V souvislosti s dvacetiletým výročím Hudby Praha připravuje skupina k vydání i nové vzpomínkové CD. "Jasná páka vlastně nevyšla nikdy na CD. A teď se nám dostal do rukou záznam z jednoho koncertu v Brně. Je překvapivě docela dobře nahraný a jsou na něm skladby, které jsme již skoro zapomněli," dodal Ambrož.
Vedle hlavní hvězdy jednodenního hudebního festivalu se na pódiu představí i celá řada dalších kapel.

V loňském roce sáhli pořadatelé zejména po kapelách regionálních. Snahou pořadatelů již v loňském roce bylo do dalších let přivést skupiny zvučnějších jmen. Jak slíbili, tak také splnili. Jako první od 18.00 hodin vystoupí na pódium mladá havlíčkobrodská skupina www.harakiry.cz. Následovat bude koncert Filipa Topola s kapelou Psí vojáci. Vystoupení "vojáků" bude pravděpodobně jednou z mála možností spatřit tuto kapelu v letošním roce hrát na Vysočině. Své místo na svatojánském Reji budou mít i skupiny Priesnitz a Divoký srdce. Celý jednodenní festival pak uzavře koncert  formace Hudba Praha.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.cz